aposto-logo
TR
TREN

Her An Her Şey Olabilir! Alenen Sihir

Lavarla ekibinden Serkan İzci, Ankara'nın sevilen sihirbaz ekibi Alenen Sihir'in başsihirbazı Sercan Şahinbaş, namıdiğer Seco ile sohbet etti.

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

Röportaj: Serkan İzci

Alenen Sihir sihirbazları 2014'ten bu yana Ankara'da izleyicisine sihirli akşamlar yaratmakla meşgul. Eskiden beri çocuklara yönelik bir gösteri türü olarak görülen sihirbazlığı başka bir bakışla ele alıp sihri yetişkinlerle deneyimlemeye özen gösteren Alenen Sihir ekibi, şu günlerde çeşitli mekanlarda gösteriler sergiliyor. 

Lavarla ekibinden Serkan İzci, Ankara'nın sevilen sihirbaz ekibi Alenen Sihir'in başsihirbazı Sercan Şahinbaş, namıdiğer Seco ile bir sohbet gerçekleştirdi.

Bize biraz kendinizden ve Alenen Sihir ekibinden bahsedebilir misiniz?

Seco ben, sihirbaz olan! Yıllardır sihirbazlık sanatıyla uğraşmaktayım. 2014 yılında kurulan Alenen Sihir ile birlikte insanlara sihirli zamanlar yaşatırken, markalarla beraber sihirli projeler üretip sahnelere sihir gösterileri hazırlıyor ve illüzyon temelinde eğitimler veriyoruz.

Alenen Sihir, sihirle ilgilenmeyi seven, sihirbazlık üzerine kafa yoran kişiler ve profesyonel sihirbazlardan oluşuyor. İlgilenen ve bu sihirli dünyaya girmek isteyenlere de gerekli desteğini veriyor.

Alenen Sihir’in temel amacı insanlara, arada herhangi bir aracı olmadan, kendi gözlerinin önlerinde sihir deneyimi yaşatabilmek. Gerek yapılan gösteriler gerek kurulan hayallerle ülkede sihirbazlık sanatını yaşatmak ve yüceltmek. 5 bin yıllık tarihi olan bu sanatta, elimizden geldiğince adım atmaya çalışıyoruz.

Alenen Sihir ekibi sihir gösterilerini nasıl seçiyor ve sahne hazırlık süreci ne kadar sürüyor?

Evvela her şey hayal etmekle başlıyor. Anlatmak istenen hikayeye uygun sihir hünerleri seçilip gösterinin teması kuruluyor. Yeteri kadar provanın ardından sihirbaz, gösterisiyle birlikte sahnede seyircisiyle buluşuyor. Seyirci de hikayeyle ve sihirbazla bağ kurabildiğinde sihir gerçekleşiyor

Yıllardır tanıştığımız ve hünerlerimizi canlı canlı sergilediğimiz insanların birçoğu, daha önceden bir sihirbazla tanışmadıklarını ve bunu kendi gözleriyle hiç izlemediklerini söylediler. Amacımız da tam olarak “5 bin yıldır olduğu gibi” insanlara alenen sihirbazlığı izletebilmek. 

Yıllardır ülkemizde alışılan ve yalnızca bir çocuk gösterisi olarak algılanan sihirbazlığın izleyici kitlesinin yetişkin ya da çocuk olarak ayrılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Evet, çocukların sihirbazlığa bakış açısıyla yetişkinlerinki çok farklı. Ve kullanılan ekipmanlar ve sihir hünerleri de repertuvarınızı oldukça değiştirir. Günümüzde sadece çocuklara yapılan bir sanat gibi görülen anlayışı değiştirmek için biz de yetişkinlere gösteriler hazırlamaya başladık. 

Sihirli Oyunlar Silsilesi, Düello, Dalavere, Hayali Oyunlar Hikayesi bunlardan yalnızca birkaçı.


Yetişkinlere sihir gösterisi yapmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Yetişkinlerin ve çocukların sihre bakış açıları oldukça farklı. Uygun bir hikayeyle ve uygun bir sihir hüneriyle bir yetişkini çocukluğuna götürebilirsiniz. Yetişkinler olarak çocukken oldukça geniş olan hayal gücümüzü maalesef büyüdükçe yitiriyoruz. Bir çocuk, bu hünerleri izlediğinde gerçekten oyun oynuyormuş gibi düşünüp bütün atmosferden büyülenirken, yetişkinler hayat dertleriyle zihinlerini doldurup oyuna dahil olamayabiliyorlar. Fakat o duvarı yıkıp oyuna dahil olduklarında, çocukluklarındaki gibi günlük hayatın dertlerini kısa süreliğine bir kenara bırakabiliyorlar.

Ayrıca çocuklara yapamayacağınız hünerleri ve anlatamayacağınız hikayeleri yetişkinlerle yaşayabilmek olaya daha başka bir eğlence katıyor.

Sahnede sadece sihir gösterisi değil aynı zamanda oyunculuk performansı da sergiliyorsunuz, bu konuda bir eğitim aldınız mı? 

Biz sihirbazlar olarak sihir yaptığını iddia eden ve yalnızca sihirbaz rolünü oynayan birer aktörüz. Mesleği oyunculuk olan sihirbazlar da var elbette. Sihirbazlığı yaparken sahne bilgisi olmazsa olmaz bir kural. Çok fazla ayrıntıyı düşünmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Ekip içerisinde farklı yerlerden eğitimler alan sihirbazlar bulunuyor. Şahsen başlarda amatör tiyatro gruplarından ve birkaç oyuncudan birebir eğitimler aldım. Diksiyon, sahne duruşu, koreografi, seyirci iletişimi, doğaçlama gibi bilgiler bu sanatın olmazsa olmazları. El yeteneğiniz ne kadar iyi olursa olsun, onu sunamıyorsanız yeteneğinizin hiçbir anlamı olmuyor. Sunum, sihirbazlık sanatında büyük önem taşıyor. 


Alenen sihir ekibinin performanslarını daha önce izlememiş ya da sihir gösterilerine önyargılı olanlara ne söylemek istersiniz?

Öncelikle herkes sihri sevmek zorunda değildir. Bazı insanlar, zihinlerinin karışmasından hoşlanırken bazılarını ise bu zihin karışıklığı kötü etkileyebiliyor. Alenen Sihir olarak gösterilerimizde sadece sihir yapmıyoruz. Biz hikaye anlatıp seyircileri bir yolculuğa çıkarmak niyetindeyiz. Bu yolculuğun en güzel tarafı ise yolda size sihir sunuluyor olması.

Muhtemel seyircilerimize, oldukça interaktif ve eğlenceli geçen gösterilerimize gelip, hünerlerin içine dahil olup, sihirleri mutlaka alenen izlemelerini tavsiye ediyoruz. 

Gelecekte bir gün, herhangi bir yerde görüşmek dileğiyle.
Her an her şey olabilir!
Sihirle Kalınız.

Alenen Sihir web sitesine buradan, gösteri programlarına ise buradan ulaşabilir, ekibi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Ankara

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sihirbaz

Ankara

sihir

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto AnkaraAposto Ankara

BÜLTEN SAYISI

🌴IF Armada Yaz Konserleri başlıyor, Aşık Veysel'in dijital sergisi

Ankara'nın ilk dijital sahnesi Flow'un ilk sergisi, Berlinli müzisyen Monolink, başlayan IF Armada yaz konserleriyle hareketli bir hafta.

11 Haz 2023

YAZARLAR

Aposto Ankara

Her pazartesi saat 12.00'de Ankara'dan özenle seçilmiş etkinlikler, haberler ve hikâyeler.

İLGİLİ OKUMALAR

;