Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

HPV Aşısı Ulusal Aşılama Programına Alınmalı

HPV Aşısı ve Ulusal Aşılama Programı

Ben, bir doktor çocuğu olarak, 28 yaşımda, Amerika’da Human Papilloma Virüsü (HPV) aşımı oldum. Amerikalı arkadaşlarım bu aşıyı bu kadar geç yaşta olduğuma inanamadılar. Zoom ekranından bana bakan gözleri “neden bu kadar geciktin ki?” diyordu ama açıkça soramıyorlardı. Sorsalar bile bu cevabı kolayca verebilmem çok mümkün değildi. Nereden başlayabilirdim? Türkiye’de kadınların evlilik öncesi cinselliğinin yok sayıldığından mı? Zaten hayatımızı tek partnerle geçirmemizin beklenmesinden mi? Aşının pahalılığından mı (3 doz için ortalama ücret 2085 TL)? Her şeyin ‘evlenince’ yapıldığından mı? Hangisinden?

Son günlerde HPV aşısı yine gündemde. HDP Muş Milletvekili Sayın Gülistan Kılıç Koçyiğit, HPV aşısının ulusal aşılama programına alınması ve ücretsiz olması için bir kanun teklifi sundu. Bu kanun teklifi sunulduğundan beri, menstrüel ürünlerin satışının yasaklandığı düşünüldüğünde olduğu gibi, bir HPV aşısı ayaklanması başladı. Bu, elbette, harika! Ancak, konuşmaların çoğunda beni rahatsız eden, içimdeki feminist araştırmacıyı tırmalayan bir taraf var ve bu konuda Konuşmamız Gerek!

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Türkiye’de HPV Aşısı ve Erkeklik(ler)

Yayın & Yazar

Oyunbozan

Toplumsal cinsiyet eşitliği. Keşke bunun için oyunbozan olmamız gerekmeseydi. Biz, oyun bozmak için konuşmayı tercih eden iki feminist doktora öğrencisiyiz. Regl yoksulluğu ve tabusu başta olmak üzere, konuşulmayan konuları konuşmaya karar verdik. Sen de Konuşmamız Gerek’tiğine inanıyorsan, artık buradayız.

;