aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Üyelik

İleri dönüşen şişe

Upcycled hediye.

“Upcycle” kelimesini atıyorum önce buraya. Geri dönüşüm hepimizin aşina olduğu bir kelime. Bir de ileri dönüşüm var ki buna isim koymadan muhtemelen yıllardır yapıyoruz. “Anneannemin gün sonunu göremeden biten dolmalarını koyduğu dondurma kabı” desem? Hepimiz konuya hakimizdir, umarım. Upcycling=ileri dönüşüm de tam olarak bu. Eşyaların yeniden kullanılabilir hâle getirilmesi gibi düşünebilirsin. Bu biten dondurmanın kabının saklama kabı olarak kullanılması da olabilir, cam şişelerden avize de, tenekenden saksı da – artık neyi ileri dönüştüreceğin sana kalmış. Ben de şarap şişesini kullanarak evde yapabileceğin bir hediye öneriyorum. Hem cep yakmıyor, hem atık azaltıyor, hem de senin elinden çıkıyor. 

Boş şarap şişesini alıyoruz, şişenin ucuna uzun bir mum koyuyoruz. Al sana mumluk! O mum eridikçe şişe etrafına damlıyor. Hem seninle o mum etrafındaki anları yaşatıyor, hem de güzel görünüyor. Benim evimdeki en sevdiğim obje o. Nice dostlar, pek şen sofralar gördü. Ester’in kaleminden çıkan görsel bak aşağıda, zaman geçtikçe ona benzeyecek. 


Şarap şişesinin etiketini beğendiysen tutup, belki kenarına köşesine bir not bırakırsın. Ya da “anısı var, hikâyesi manidar” dersin, hiç dokunmazsın şişeye. Etiketi beğenmediysen tamamen çıkartıp kadehin kadar temiz bir alan açabilirsin. Şişe yuvarlak, alanın çok. İstersen boya, istersen yeni bir etiket konduruver oraya. Ya da bırak boş kalsın. 

Ben kendimden kendime hediye edeceğim bir şişe ayırdım bile. Âdetten midir, âdet kimindir bilmem ama; yeni yılda yeni niyetler sıralanır, onu biliyorum. Bir niyetimi konduracağım şişe üzerine, sonra gelsin yıl içinde olumlamalar! Durumu tiye almıyorum, ciddiye alıyorum ve romantik tarafıma sarılıyorum. Mumlar yanıp söndükçe o niyet de gerçek olur, kim bilir? Canım-kendimciler, beni duyuyorsunuz biliyorum.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Geri dönüşüm

ileri dönüşüm

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🍷Yemek-Şarap Eşleşmeleri S01E02

Yayın & Yazar

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

Selin Osmanoğlu

1989 rekolte; meraklı, burnunu o kadehten bu kadehe sokan, koku hafızasını pek zorlayan bir kimya mühendisi ve WSE3 sertifikalı şarap uzmanı.

;