‘İyi Gelecek Planı’ tam gaz ilerliyor

Migros, %40 oranında kadın çalışanıyla Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde

Pareto BIST 100

Pareto BIST 100

Haftanın öne çıkan BİST 100 şirketlerinden haberler, yalın ve derinlikli incelemeler, bilançolar ve yatırımlar.

Migros, İyi Gelecek Planı doğrultusunda hayata geçirdiği cinsiyet ve fırsat eşitliğini destekleyen çalışmalarıyla Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne (GEI) giriş yaptı. Türkiye'den 12 şirketle birlikte endekste yer alan Migros, perakende sektörünün tek temsilcisi oldu.

  • Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi; şirketlerin kadın liderliği, ücret eşitliği, kapsayıcılık kültürü, cinsel tacizle mücadele politikaları ve kadın dostu marka kimliği başlıkları alanındaki çalışmalarını değerlendiriyor.

Açıklamalar: İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Olcay Yılmaz Nomak, konuya dair şu ifadeleri kullandı: 

"Cinsiyet ve fırsat eşitliği hem kurum kültürümüzün ana öğelerinden hem de Migros İyi Gelecek Planımız kapsamında belirlediğimiz ana odak konularımızdan. Çalışanlarımızın %40'ı kadınlardan oluşuyor. Ülkemizde en fazla kadın istihdamı sağlayan şirketlerin başında yer alıyoruz. Operasyonlarımızın her alanında kadın çalışanlarımız bulunuyor. Yönetimin her kademesinde kadın oranını artırma taahhütlerimiz kapsamında kadın yönetici oranımızı bir yılda 2 puan birden artırdık. Bu oranı 2027 yılına kadar %35'e yükseltmeyi hedefliyoruz."

Ek olarak: Şirket, İyi Gelecek Planı çerçevesinde iklim değişikliğiyle mücadele için 1,5 ºC senaryosu ile uyumlu olarak 2030'a kadar karbon ayak izini %42 azaltmayı taahhüt ederek Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı'nı kurmuştu. 

  • Migros aynı zamanda, gıda imha oranlarını 2030 yılına kadar %50 azaltma taahhüdü doğrultusunda 4 yılda 51 milyon öğünlük gıdayı kurtararak, hedefinin yarısından fazlasını gerçekleştirdi.
  • İş Dünyası Plastik Girişimi'nin imzacısı olan Migros, 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 500 ton plastik kullanımının önüne geçmeyi taahhüt etmişti. Bugün, sadece 30 tonluk bir dönüşüm sonrasında bu hedef tamamlanmış oluyor.

Hatırlatma notu: Migros, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nin ilk yayınlandığı 2014 yılından bu yana, endekste aralıksız yer alan tek gıda perakende şirketi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto BIST 100

Pareto BIST 100

Haftanın öne çıkan BİST 100 şirketlerinden haberler, yalın ve derinlikli incelemeler, bilançolar ve yatırımlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Migros

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi

Türkiye

Sürdürülebilirlik Endeksi

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto BIST 100Pareto BIST 100

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🍀 Dijital yetkinlik, sürdürülebilir gelecek

Koç Holding ve Microsoft Türkiye'den ‘Ctrl+ Future Programı’, Migros'un ‘İyi Gelecek Planı’ hedeflerinde son rakamlar

04 Haz 2023

YAZARLAR

Pareto BIST 100

Haftanın öne çıkan BİST 100 şirketlerinden haberler, yalın ve derinlikli incelemeler, bilançolar ve yatırımlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;