Kalemi ve insanlık durumu temsilleriyle Matt Haig

Edebiyatın gücüne odaklanan, gündelik yaşamı keşfeden ve insanın durumunu irdeleyen kitapların yazarı kimdir?

Matt Haig, Birleşik Krallık doğumlu bir yazar ve gazeteci. 1975 doğumlu Haig, Newcastle Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden sonra Leeds Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programını tamamlıyor.

Haig’in edebî kariyeri de hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik romanları ve kısa hikâyeleriyle tanınır hâle geliyor. İlk romanı The Last Family in England (2004), ardından gelen The Dead Fathers Club (2006) ve The Possession of Mr. Cave, (2008) yazarı okuyucu sahnesine çıkartıyor. Yine de bunların basımını takip eden The Humans (2013), Haig’in bilim kurgu ve felsefeyle birleştirdiği bakış açısını okurlara sunuşuyla onu iyice sahnede ön sıralara taşıyor.

Çocuk ve genç yetişkinlere yönelik yazınları arasında Shadow Forest (2007) ve devamı The Runaway Troll (2008) da bulunuyor. A Boy Called Christmas (2015) ve devam kitapları, hem çocuklar hem de yetişkinler arasında popüler oluyor. Hatta, 2016 Blue Peter Kitap Ödülü, bu kitap sayesinde Haig’e veriliyor.

The Girl Who Saved Christmas’la (2016) UKLA Kitap Ödülü’nü, Father Christmas and Me’yle (2017) Sainsbury’s Çocuk Kitabı Ödülü’nü kazanıyor. Haig, diğer birçok edebi ödüle de aday gösteriliyor; bu sayede eserleri dünya çapında tanınıyor ve tercüme ediliyor. Türkçe de bunlardan biri.

 Matt Haig’in The Truth Pixie’sinden bir illüstrasyon
İllüstrasyon: Chris Mould, Kaynak: The Guardian


Haig, bunlar arasında mental sağlık konularında da etkili oluyor. Kendi deneyimlerini anlattığı Reasons to Stay Alive (2015) ve Notes on a Nervous Planet (2018), bu konuda hem eleştirel hem de popüler başarı elde ediyor.

Dolayısıyla yazar, hem çocuklar hem de yetişkinler için yazmayı sürdürüyor ve mental sağlık konusundaki çalışmalarıyla, edebiyat dünyasında kelimeleriyle varolmaya devam ediyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yazar

edebiyat

Ha

Birleşik Krallık

Newcastle Üniversitesi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Leeds Üniversitesi

The Last Family in England

Shadow Forest

The Runaway Troll

Father Christmas and Me

The Truth Pixie

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto KitapAposto Kitap

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🔖 Gece Yarısı Kütüphanesi: Yaşamla ölüm arasında

Edebiyatın gücüne odaklanmak, gündelik yaşamı keşfetmek ve insanın durumunu irdelemek, kütüphane analojisiyle nasıl anlatılır?

12 Tem 2023

Gece Yarısı Kütüphanesi, Matt Haig

YAZARLAR

Aposto Kitap

Kitap incelemeleri, edebiyat haberleri, editörden okuma önerileri.

İLGİLİ OKUMALAR

;