edebiyat ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Yalnızlık enflasyonu

Yalnızlık giderek bir krize mi dönüşüyor?

19 Ağu 2023

Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Kalemi ve insanlık durumu temsilleriyle Matt Haig

Edebiyatın gücüne odaklanan, gündelik yaşamı keşfeden ve insanın durumunu irdeleyen kitapların yazarı kimdir?

12 Tem 2023

Aposto KitapAposto Kitap

HİKAYE

Edebiyat festivali, TikTok kullanıcılarını çekmeyi umuyor

Galler’de gerçekleşen Hay Festivali, “BookTok” akımının genç katılımcıları çektiğini ifade ediyor.

31 May 2023

1Kitap1Mekan1Kitap1Mekan

HİKAYE

"Okuyan bir insan, iki insan eder."

Kaouther Adimi'nin Edmond Charlot gibi ilham verici biriyle tanışmama vesile olan, edebiyat sevgisinin her hâlini içine alan sıcacık kitabı: Zenginliklerimiz!

15 Nis 2023

PsikesinemaPsikesinema

HİKAYE

Ne kadınlar sevdim zaten yoktular - Şüphe/Burning

Faulkner’ın yirminci yüzyılın başında Amerika’da geçen anlatısını Murakami günümüz Japonya’sına, Dong ise Güney Kore’nin sosyo-politik yapısına göre tekrar ele almış. Psikolojik gerilim türünün önemli birer örneği olan bu eserler, insanlar arası ilişkilerdeki ince kırılma anlarına odaklanıyor.

PiccoloPiccolo

HİKAYE

Bir edebî tür olarak mektup kitapları

Mektupların salt iletişim aracı olmamasına yazılan bir mektup ve dört tane edebî mektup önerisi.

23 Mar 2023

✒️ Aposto Gündem , yurt dışında oy kullanacaklar için bir Instagram rehberini paylaşıyor: Das Stimme . 🚘 Otomobil Gazetesi , Renault Mais Genel Müdürü olarak görev yapan yönetici İbrahim Aybar'ın köşe yazısını okuyor: Deprem ülkesi olmamız nedeniyle iki yasal düzenleme önerisi . 📙 1Kitap1Mekan , son sayısında Jhumpa Lahiri'nin edebiyat dünyasına dalıyor.

19 Mar 2023

📖 Edebiyat incelemeleri & araştırmaları Roman okumak kadar keyif aldığım bir başka alan edebiyat incelemeleri ve araştırmaları. Hafif bir ders çalışma havası, okumuş olduğum eserlere yeni bakışlar kazandırması ve biraz da teorik bilgi derken, gün geçtikçe bu alandaki kitaplarım benim için kütüphanemin en değerli kaynakları hâline geldi. Bu alandaki kaynaklar aslında okumaktan keyif aldığımız tür ile doğru orantılı olmakla beraber bir yandan da eksik olduğumuzu hisset...Devamını Oku

04 Şub 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Cumhur İttifakı'nın kültür sanat programı

AK Parti ve MHP programlarında kültür sanat politikasını nasıl ele alıyor?

Bartu Özden

·

02 Şub 2023

Minima Moralia - Theodor Adorno 20. Yüzyılın en büyük düşünürlerinden Adorno’nun başyapıtı Minima Moralia, kültürün neredeyse her alanından bir parça bulmak mümkün. Sakatlanmış yaşamdan yansımalar alt başlığı ile kitap, felsefe, gündelil hayat, siyaset, işçi hareketleri, edebiyat ve müzik gibi alanlardan çeşitli fragmanlardan oluşuyor. Adorno zorlayıcı ama bir o kadar da keyifli üslubuyla insanlık durumunu irdeliyor. Kitaba Ulaş

29 Ara 2022