müzik ile ilgili hikayeler

DuendeDuende

HİKAYE

Loreena McKennitt: Şöhreti başarılı bir kariyerle eş tutuyorlar

Loreena McKennitt'le İstanbul, İzmir ve Ankara konserleri öncesinde Türkiye seyircisiyle bağını, turnelere nasıl hazırlandığını ve müzik endüstrisinin değişen dinamiklerini konuştuk.

Eda Solmaz

·

04 Haz 2024

loreena-mckennitt-sohreti-basarili-bir-kariyerle-es-tutuyorlar
ÖNERİYORUZ Jazz Camp for Girls (Kızlar için Caz Kampı): Bozcaada Caz Festivali ’nin kıymetli bileşeni KEŞİF 'in ikinci kez düzenlediği JazzCamp for Girls, 25 - 28 Haziran tarihlerinde sizleri bekliyor. 2014'te başlayan ve Avrupa’yı saran bu proje; müziğe ilgi duyan kız çocuklarını desteklemek, müzik endüstrisindeki kadın enstrümantalist sayısını artırmak ve böylece caz müziği sektöründeki cinsiyet dengesinin sağlanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Türkiye ay...Devamını Oku

30 May 2024

• SOUNDRAW : Uygulama, kullanıcıların uzunluk, tempo, ruh hâli, tür ve tema gibi öğelerde seçim yaparak yapay zeka desteğiyle telifsiz müzik oluşturmalarına olanak tanıyor. SOUNDRAW’da oluşturulan müzikler ayrıca, daha sonra özelleştirilebiliyor.

25 May 2024

DuendeDuende

HİKAYE

Yap ama hobi olarak yapma: Müzisyen olmanın maliyeti

Taylor Swift'in tek bir turneden 1 milyar dolar kazandığı bir endüstride, bazı müzisyenler daha enstrüman satın alma aşamasında eleniyor. Dünyada ve Türkiye'de müzisyenler, geçimlerini sağlayacak kaynakların yanında psikolojik desteğe de ihtiyaç duyuyor.

Eda Solmaz

·

06 May 2024

hobi-olarak-muzik-yapmanin-maliyetinin-altindan-kim-kalkabiliyor
DuendeDuende

HİKAYE

Müzisyenin telif haklarıyla imtihanı

Yıllık satış rakamı hedeflerini tutturmak artık sadece beyaz yakalılar değil, müzisyenler için de önemli. Spotify’ın yeni kararına göre yıllık 1000 dinlenmeye ulaşamayan sanatçılara artık telif ödenmeyecek. Sahte dinlemelere, hileli şarkı yükleyenlere ve sistemi üzerinden dolandırıcılık yapanlara ceza verilecek.

Eda Solmaz

·

04 Ara 2023

muzisyenin-telif-haklariyla-imtihani
• TikTok ; Spotify, Apple Music ve Amazon Music entegrasyonunu duyurdu. Buna göre kullanıcılar sosyal medya platformunda dinledikleri şarkıları artık abone oldukları müzik platformundaki çalma listelerine ekleyebilecekler.

16 Kas 2023

• Tom Howie ve Jimmy Vallance’tan oluşan yetenekli ikili Bob Moses , Ankaralı müzikseverlerle buluşmak için 17 Kasım Cuma günü backyard secrets kabininde sahne alacak. Biletler burada .

11 Kas 2023

DuendeDuende

HİKAYE

Popüler bir müzik türü olarak “Uyku”

Geleceğin müzik türlerinin yolu uykudan geçebilir mi?

Eda Solmaz

·

25 Eyl 2023

populer-bir-muzik-turu-olarak-uyku
• TikTok , Brezilya ve Endonezya'da "TikTok Music" isimli Spotify benzeri yeni bir müzik akışı hizmeti başlattı. Mevcut TikTok hesaplarıyla senkronize olarak kullanıcıların şarkı dinlemelerine, indirmelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan hizmet, Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music gibi büyük plak şirketlerinin kataloglarını içeriyor. Detaylar: Viral TikTok şarkılarının tam sürümlerini çalmanıza, kişiselleştirilmiş müzik önerilerini keşfetmenize,...Devamını Oku

10 Tem 2023

• Covid-19 salgını döneminde uygulamaya konulan müzik yasağı, Antalya’nın ardından Muğla'da da kaldırıldı.

23 Haz 2023