aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

fizik ile ilgili hikayeler

• CERN laboratuvarlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı cihazda 2012'de yapılan deneyler sonunda varlığı tespit edilen Higgs bozonuna adını veren İngiliz fizikçi Peter Higgs , 94 yaşında hayatını kaybetti. Higgs alandaki çalışmaları nedeniyle 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü'nün sahibi olmuştu.

11 Nis 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Nobel Ödülleri sahiplerini buldu

2023 yılında kimler, ne için ödüllendirildi?

İrem Denli

·

10 Eki 2023

• Bu yılın Nobel Fizik Ödülü kazananları, “maddedeki elektron dinamiklerinin incelenmesi için zamanın en küçük birimi (yani saniyenin bir kentilyonda biri) olan attosaniye ışık darbeleri üreten deneysel yöntemler” keşfeden ABD'li fizikçi Pierre Agostini, Macar fizikçi Ferenc Krausz ve Fransız fizikçi Anne L'Huillier oldu. Nobel Kimya Ödülü: Nobel Kimya Ödülü'nün bu yılki sahipleri, kuantum noktalarını geliştiren Louis E. Brus ve Alexei I. Ekimov ile bu parçacıkların ü...Devamını Oku

05 Eki 2023

• Bilim insanları, kuantum tünelleme ve bir parçacık hızlandırıcı kullanarak tarihte ilk kez bir atomun "röntegeni" çekmeyi başardı. Buna göre, bir molekülün içindeki demir atomunu taramayı başardılar. Science Alert Neden önemli: Tek bir atomunun X-ışını taramalarıyla ayrıntılı görüntülerini birleştirebilmenin, gelecekte mühendisler ve materyal bilimciler için oldukça büyük bir yardım sağlayabileceği değerlendiriliyor. Konuya ilişkin olarak araştırmanın liderl...Devamını Oku

05 Haz 2023

HİKAYE

Müzelere dair dünyada veya Türkiye’de iyi örnekler neler?

Türkiye’de ve dünyada eğitim bağlamında müzelerini devamlı geliştiren birçok müze var. En iyi örneklerden bazılarını derledik.

27 Oca 2023

DilozofDilozof

HİKAYE

Sayıların Ölümsüz Ruhu Pythagoras

Ruh göçü, sayılarda arkhe, evrende uyum

09 Ara 2022

Toplumsal TarihToplumsal Tarih

HİKAYE

Türkiye’de Bilim Tarihi Çalışmalarının Başlangıcı

Günümüzde bilim tarihi en önemli araştırma alanlarından birisidir.

02 Ara 2022

• TMMOB Fizik Mühendisleri Odası ve Hacettepe Üniversitesi 25 Kasım 2022 tarihinde 7. İş Sağlığı ve Güvenliği, Fiziksel Etkenler-Meslek Hastalıkları Sempozyumu'nu düzenleyecek.

21 Kas 2022

Bu kaynaklar yeterli gelmezse (ki bence bir süre idare eder!) bana her zaman mail atabilirsin. Gelecek ayın dosya konusu doğa filozofları. İlk fizikçilerde buluşana kadar, meraklı kal!

28 Eki 2022

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kısa tarihi ve bu yılın kazananlarıyla 2022 Nobel Ödülleri

Nobel Ödülleri'nin 121 yıllık tarihi nasıl başladı? Bu yıl Nobel Ödülleri'ni kimler kazandı?

İrem Denli

·

07 Eki 2022