aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

CERN ile ilgili hikayeler

• CERN laboratuvarlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı cihazda 2012'de yapılan deneyler sonunda varlığı tespit edilen Higgs bozonuna adını veren İngiliz fizikçi Peter Higgs , 94 yaşında hayatını kaybetti. Higgs alandaki çalışmaları nedeniyle 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü'nün sahibi olmuştu.

11 Nis 2024

ÖNERİYORUZ 📌 Hello Tomorrow Türkiye Summit 2024: Dünyaca ünlü teknoloji öncüleri gezegenimizin ve insanlığın sağlığını İstanbul’da tartışmak üzere Hello Tomorrow Türkiye Summit 2024’te bir araya geliyor. Geleceğimizi şekillendiren CERN, SOSV, Hyperloop Geliştirme Programı, Oxford ve Cambridge Üniversiteleri gibi öncü kuruluşlardan değerli inovatörler ve konuşmacıların ilk defa buluşacağı zirvede, Türkiye’nin önemli 14 bilim ve teknoloji odaklı girişimi ulusl...Devamını Oku

15 Şub 2024

• CERN'de bulunan ve 2012 yılında tarihin en büyük keşiflerinden birisi olan Higgs bozonunu keşfeden Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), gerekli yükseltme ve tamirlerin yapılmasıyla geçen 3 yılın ardından 5 Temmuz'da tekrar çalıştırıldı. LHC, çalıştırıldıktan sadece 1 gün sonra daha önce hiç görülmemiş üç yeni parçacığa dair kanıt buldu. Yeni keşfedilen parçacıkların, atomların yapısını tanımlayan Standart Model Teorisi ile tutarlı olduğu bildirildi.

29 Ara 2022

• CERN's Large Hadron Collider (LHC) began its third round of experiments after being shut down for three years for upgrades and helped physicists find evidence in data for three never-before-seen hadrons.

28 Ara 2022

🌐 İnternete yüklenen ilk fotoğraflardan biri CERN'de çalışan Michele de Gernnaro tarafından 30 yıl önce bu hafta internet boşluğuna yollandı.

14 Tem 2022

• CERN'de bulunan ve 2012 yılında tarihin en büyük keşiflerinden birisi olan Higgs bozonunu keşfeden Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ( LHC ) , gerekli yükseltme ve tamirlerin yapılmasıyla geçen 3 yılın ardından dün tekrar çalıştırıldı. LHC'nin yeniden çalıştırılmasıyla evrendeki maddenin dörtte üçünden fazlasını oluşturan karanlık maddenin gizeminin çözülebileceği belirtiliyor. BBC Türkçe/Getty Images

06 Tem 2022