aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile ilgili hikayeler

• CERN laboratuvarlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı cihazda 2012'de yapılan deneyler sonunda varlığı tespit edilen Higgs bozonuna adını veren İngiliz fizikçi Peter Higgs , 94 yaşında hayatını kaybetti. Higgs alandaki çalışmaları nedeniyle 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü'nün sahibi olmuştu.

11 Nis 2024

• CERN'de bulunan ve 2012 yılında tarihin en büyük keşiflerinden birisi olan Higgs bozonunu keşfeden Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), gerekli yükseltme ve tamirlerin yapılmasıyla geçen 3 yılın ardından 5 Temmuz'da tekrar çalıştırıldı. LHC, çalıştırıldıktan sadece 1 gün sonra daha önce hiç görülmemiş üç yeni parçacığa dair kanıt buldu. Yeni keşfedilen parçacıkların, atomların yapısını tanımlayan Standart Model Teorisi ile tutarlı olduğu bildirildi.

29 Ara 2022

• Gerekli yükseltme ve tamirlerin yapılmasıyla geçen 3 yılın ardından tekrar çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) , daha önce hiç görülmemiş üç yeni parçacığa dair kanıt buldu. Yeni keşfedilen parçacıkların, atomların yapısını tanımlayan Standart Model teorisi ile de tutarlı olduğu belirtildi. Büyük umutlar: LHC'nin yeniden çalıştırılmasıyla evrendeki maddenin dörtte üçünden fazlasını oluşturan karanlık maddenin gizeminin çözülebileceği belirtiliyor.

07 Tem 2022

• 3 yıl aranın ardından tekrar çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) , daha önce hiç görülmemiş üç yeni parçacığa dair kanıt buldu. Yeni keşfedilen parçacıkların, atomların yapısını tanımlayan Standart Model Teorisi ile de tutarlı olduğu belirtildi.

07 Tem 2022

Amazon Prime Day 2022 Türkiye tarihi belli oldu. Koç Topluluğu , WAT Mobilite ile elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösterecek. Tesla , elektrikli otomobillerin menzilini artırmaya yarayacak güneş enerjili dorsesini tanıttı. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı karanlık maddeyi bulma hedefiyle yeniden çalıştırılıyor.

06 Tem 2022

• CERN'de bulunan ve 2012 yılında tarihin en büyük keşiflerinden birisi olan Higgs bozonunu keşfeden Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ( LHC ) , gerekli yükseltme ve tamirlerin yapılmasıyla geçen 3 yılın ardından dün tekrar çalıştırıldı. LHC'nin yeniden çalıştırılmasıyla evrendeki maddenin dörtte üçünden fazlasını oluşturan karanlık maddenin gizeminin çözülebileceği belirtiliyor. BBC Türkçe/Getty Images

06 Tem 2022