aposto-logo
TR
TREN

Kalemi ve modernist yazına etkisiyle Virginia Woolf

Modernist edebiyatın ünlü çıktıları denen, bilinç akışı tekniğinin kullanıldığı ve 20. yüzyıl insanının detaylıca betimleyen kitapların yazarı kimdir?

Virginia Woolf, kuşkusuz, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri. Eğitimini evde özel dersler ve geniş kapsamlı bir aile kütüphanesi aracılığıyla alan yazar, özellikle babasının etkisiyle, genç yaşta yazmaya başlıyor.

1915’te ilk romanı The Voyage Out’u yayımlıyor. Fakat edebî kariyeri, modernist akımın öncülerinden olan ve yazarlar, sanatçılar ve düşünürlerden oluşan Bloomsbury Grubu’na katıldığı zaman parlıyor. Bu grubun üyeleri, edebî ve sanatsal denemelerinde geleneksel normları yıkmak için birlikte çalışıyorlar.

Woolf, En tanınmış eserlerinden Mrs. Dalloway (1925) ve To the Lighthouse (1927) gibi kurgularında iç monolog ve bilinç akışı tekniklerini kullanarak karakterlerinin psikolojik derinliklerini keşfetmesiyle biliniyor. A Room of One’s Own (1929) ve Three Guineas (1938) adlı eserlerinde de feminist düşüncelerini ve kadınların hem edebiyatta hem de toplumda eşit temsili konularını tartışıyor.

Virginia Woolf’un nadir bir portresi
Kaynak: 
Guardian Books


Yazar, hayatı boyunca pek çok ödüle layık görülüyor. Bunlardan bazıları, 1919’da James Tait Black Anı Ödülü’nü Night and Day adlı romanıyla kazanması ve 1938’de Three Guineas’le Femina Vie Heureuse Ödülü’nü kazanması olarak öne çıkabilir.

Woolf’un eserleri, ölümünün ardından da edebiyat eleştirmenleri ve okuyucular tarafından yeniden keşfedilmeye devam ediliyor. Yazar, modernist edebiyatın en etkili yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yazar

bilinç akışı

Virginia Woolf

Bloomsbury Grubu

Mrs. Dalloway

Three Guineas

James Tait Black Anı Ödülü

Night and Day

Femina Vie Heureuse

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto KitapAposto Kitap

BÜLTEN SAYISI

🎭 Perde Arkası: Virginia Woolf’un modernizm temsiliyle vedası

Modernizmin bir tiyatro oyunu ve I. Dünya Savaşı insanı üzerinden anlatılan bütünsel bir temsili üzerine.

19 Tem 2023

Perde Arkası, Virginia Woolf

YAZARLAR

Aposto Kitap

Kitap incelemeleri, edebiyat haberleri, editörden okuma önerileri.

İLGİLİ OKUMALAR

;