Kalemiyle Audrey Magee

Çağdaş İrlanda edebiyatının yüzü olarak görülen yazar kimdir?

Audrey Magee, çağdaş İrlanda edebiyatının öne çıkan isimlerinden biri. 1966 yılında Enniskerry, Co Wicklow’da doğan Magee, bugün hâlâ Wicklow’da yaşıyor. 12 yıl boyunca gazeteci olarak çalıştı ve bu süre zarfında The Times, The Irish Times, Observer ve Guardian gibi önde gelen yayınlara katkıda bulundu.

Magee, eğitimine University College Dublin’de Almanca ve Fransızca üzerine odaklanarak başladı. Ardından, Dublin City University’de gazetecilik eğitimi aldı. Öğrenim hayatını tamamladıktan sonra Magee, gazeteciliğe adım attı.

Ancak, Magee’nin en bilindik başarısının bir roman yazarı olarak kazandığı tanınırlık olduğunu söyleyebiliriz. İlk romanı The Undertaking’le uluslararası alanda büyük bir üne kavuştu. Bu eseri, Women’s Prize for Fiction, Festival du Premier Roman ve İrlanda Kitap Ödülleri için kısa listeye alındı. Ayrıca, Dublin Edebiyat Ödülü ve Walter Scott Tarihi Kurgu Ödülü için aday gösterildi. The Undertaking, on farklı dile çevrildi.

Magee’nin ikinci romanı The Colony, 2022 yılında yayımlandı. Bu eser, ilk olarak Faber & Faber tarafından 3 Şubat 2022’de ve daha sonra Farrar, Straus ve Giroux tarafından 17 Mayıs 2022’de yayımlandı.

Magee, eşi ve üç kızıyla birlikte hâlâ Wicklow’da yaşıyor. Edebiyat dünyasına yaptığı katkıları ve kariyeriyle Audrey Magee, gün geçtikçe İrlandalı edebiyatın önemli bir yüzü hâline geliyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gazeteci

Audrey Magee

İrlanda

Enniskerry

Co Wicklow

The Times

The Irish Times

Dublin

Almanca

Fransızca

Walter Scott

Faber & Faber

Farrar

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto KitapAposto Kitap

BÜLTEN SAYISI

🏝 Koloni: İrlanda’nın isimsiz bir adasından işgallerin bedeli

Bir dilin ve adanın temsil ettikleri üzerine.

09 Ağu 2023

Koloni, Audrey Magee

YAZARLAR

Aposto Kitap

Kitap incelemeleri, edebiyat haberleri, editörden okuma önerileri.

İLGİLİ OKUMALAR

;