aposto-logo
TR
TREN

Kar yoksunluğu: Kayak merkezleri bu sezonu geçirebilecek mi?

Küresel ısınmanın kayak sezonunu sadece birkaç haftaya indirmesiyle tesisler kapanmaya başladı.

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

Nedir? Fransa Alp Dağlarındaki kayak merkezleri, küresel ısınmanın yol açtığı kar eksikliği sebebiyle kayak sezonunu sadece birkaç haftaya indirmişti. Bu seneyle birlikte bazı kayak merkezleri kapılarını kalıcı olarak kapatmaya başladı.

Nerede? Fransa’nın eskiden karla kaplı yerlerinin birkaçında

Bir adım geriden: Fransa'daki devasa Trois Vallees kayak bölgesine çok da uzak olmayan küçük bir aile tesisi olan La Sambuy, geçen sezon sadece bir ay açık kalabildi. CNN'in haberine göre, La Sambuy Belediye Başkanı Jacques Dalex, geçtiğimiz yıl neredeyse 1 Aralık'tan 30 Mart'a kadar hiç kar yağmadığını açıkladı.

Bonus: 2022-2023 sezonunda sadece 4 hafta kar yağdı. Yağan karın çok olmaması hızlı bir şekilde pistte taşların ve kayaların ortaya çıkmasına sebep oldu. Dalex'ye göre, yıllık maliyeti 80.000 Avro olan teleferiklerin bu kadar kısa bir süre için çalıştırılması mali açıdan uygun değil. La Sambuy'ün belediye meclisi, önümüzdeki kayak sezonu öncesinde kar sporları altyapısını sökmeye karar verdi. 10 Eylül'de tesisin internet sitesinde "kesin olarak kapatılacağı" yönünde bir duyuru yayınlandı. Dalex, kasabanın kayakçı olmayan ziyaretçileri yine de çekmesini umuyor. Ayrıca belediye başkanı bölgenin "doğayı keşfetmek ve korumak, yürüyüşlere çıkmak, mümkünse spor yapmak" için de çok elverişli bir yer olduğunu aktardı. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto SeyahatAposto Seyahat

BÜLTEN SAYISI

YAZARLAR

Rana Mengü

Editor @ Aposto

Aposto Seyahat

Aposto Seyahat, her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;