Kesha, Gag Order

Kesha, 6 albümlük kataloğunun en yüzleşmeci, şeffaf ve müzikal olarak ustaca işiyle geri döndü.

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

Albüm: Kesha, Gag Order

Süre: 38 dakika

Plak şirketi: Kemosabe Records

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2023

Yakın geçmişin pop dünyasının aldırışsız, amansız ve asi bir yıldızı olarak etiketlenen; raver bir partici kimliğiyle öne çıkar(ılar)ak müziği kadar (hatta belki onu gölgede bırakarak) imajıyla da spot ışıkları altında parlayan Kesha, 6 albümlük kataloğunun en yüzleşmeci, şeffaf ve müzikal olarak ustaca işine imza attı. 

Kökleri 2020'ye, müzisyenin 5. albümü High Road'a kadar giden Gag Order, Kesha'nın Rick Rubin'in yapımcılığında kaydettiği ilk albümü. Kurt Vile'dan Ramones'in Dee Dee ve Joey'sine genişleyen 20 kişiyi aşkın engin yazar kadrosuyla Gag Order, müzisyenin "post-pop" diye tanımladığı görkemli, paylaşımcı ve zihniyle kalbinin kapılarını sonuna kadar açan bir duygu seli âdeta. 

Kesha, Gag Order

Hayatının son 10 yılını bir zamanlar müziğinin prodüktörlüğünü yapan Dr. Luke'un profesyonel ve kişisel istismarının getirdiği psikolojik travmalarla boğuşarak geçiren Kesha, bireyselliğini tüm biricikliğiyle kavradığı ve kendisinden beklenen "pop standartlarına" sırt çevirdiği bir açılımın kıyısına demir attı.

"Depresyona, minnette, hınca ve umuda girip çıkan zihnimin hissettiği gibi çınlayan bir albüm yapmak istedim." diyen müzisyen, artık çocukluğun masum tahayyülerinden gerçekliğin çetin sınavlarıyla çıkmış bir kadının yetişkinliği içselleştirdiği bir durakta. Zira Gag Order, kişisel ve yaratıcı bir özgürlüğün edebi ve müzikal ipuçlarını barındıran; Kesha'nın tabiriyle "bir egonun ölümünü ve ruhani bir uyanışın günlüğünü tutan" ve kırılganlıklarla umudun dinginleştirici cazibesinin kol kola olduğu bir çalışma.

Kesha; çocukluğundan müzisyenliğinin zirvelerine ve diplerine, hayal kırıklıklarından aldatılmalarına, üstüne giydirilen etiketçi yakıştırmalardan kişisel yılgınlıklarına uzandığı albüm anlatıcılığında içinin en mahrem köşelerini gün yüzüne çıkarırken; pop müziğini folk'tan gospel'e, tekinsiz elektroniklerden oda müziğinin yaylılarına genişletti. Kesha, hem kendini hem de müziğini öteye, geleceğin aydınlığına taşıdı.

There's so many things I'd change, but I can't
There's so many things I said that I wish I left unsaid
Time's passin' me by
Gotta just laugh so I don't die

Kesha, Happy

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🪘Danûk'un incileri, Kesha'nın huzur deparı

Danûk'un Mezopotamya topraklarının derinlerinden kazarak çıkardığı incileri, Kesha'nın zihninin şeytanlarıyla yüzleşe yüzleşe kavuştuğu huzuru, Bar Italia'nın bürokrasiden uzak; "DIY" yaklaşımıyla şekillenen bağımsız rock 'n roll'u.

27 May 2023

Marvin Pontiac, namıdiğer John Lurie. | Fotoğraf: Erik Tanner

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;