aposto-logo
TR
TREN

Met Gala 2023: Karl Lagerfeld'e saygı duruşu

Lagerfeld'in bir tasarımcı olarak saygı duruşunu hak edip etmediği durumu; gecede kuir temsili ve Paris'ten Met gecesinin gala gündemi.

Yazı: Gizem Öğüt

Met Gala, bu sene 1 Mayıs gecesi gerçekleşti. Bu yılın teması olan “Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”le Lagerfeld’e bir saygı duruşu niteliğindeydi. Ünlülerin birçoğunun Chanel, Fendi ya da Karl Lagerfeld gibi markaların tasarımlarını giydiği, bazılarının Lagerfeld’in kendi ikonik tarzını kurgulayarak giyindikleri ve hatta kedisi Choupette’in kılığına bürünmeye varacak kadar kostüm şovuna dönüşen bir gece yaşandı. 1971 yılından beri her yıl heyecanla beklenen bu gece en tartışmalılarından da biri oldu. 2019’da ölümü ardından bu yılki gecede onurlandırılmak istenmiş olsa da Karl Lagerfeld hayatı boyunca basına verdiği demeçlerden şişman fobik, sınıfçı ve kadın düşmanı bir modacı olarak kötü şöhretiyle hatırlanmaya devam ediyor.

Rolling Stone'da çıkan Karl Lagerfeld haberi, 2012


Sorunlu ifadeleriyle bilinen bir "ikon": Karl Lagerfeld

2015 yılında The Guardian’da Adele hakkında “A little too fat” (“Birazcık fazla şişman”) açıklaması yapması, #MeToo hareketi sırasında modellerin Interview dergisi kreatif direktörü hakkındaki iddialarını onaylamayarak “Eğer pantolonunuzun çekilmesini istemiyorsanız, model olmayın! Bir rahibe manastırına katılın, manastırda sizin için her zaman bir yer olacaktır. İşe bile alıyorlar!” gibi sorunlu açıklamalarda bulunmuştu.

Gey bir erkek olarak LGBTİ+ topluluğu hakkında çelişkili, bağnaz ve sıkıntılı düşüncelerini 2010 yılınca Vice’da eşcinsel evlilik fikrine karşı olduğunu söyleyerek de belirtmiş oldu:

Çok basit bir nedenden dolayı karşıyım: 60'larda herkes farklılık hakkımız olduğunu söylüyordu. Şimdi birdenbire burjuva hayatı istiyorlar.

Benim için bunu hayal etmek zor. Babalardan biri işte, diğeri evde bebekle. Bu bebek için nasıl olurdu? Bilmiyorum. Bebekli ve evli lezbiyenleri, bebekli ve evli erkeklere göre daha çok görüyorum. Ayrıca anne ve çocuk arasındaki ilişkiye baba ve çocuk arasındaki ilişkiden daha çok inanıyorum.

Karl Lagerfeld, Chanel'e geçmeden önce


Eminim, nefret söylemleri ve ötekileştirmeleri daha saymakla bitmez. Birçok eleştirmen ve editörün Lagerfeld’in saldırgan söylemlerinin Met etkinliklerinin amacını aştığını savunsa da kitlelerin büyük bir yüzdeliğinin pek de önemsemediğini Met coşkusundan anlayabiliyoruz.

Karl Lagerfeld’le ilgili eleştirimizi not ederek biraz da Gala’ya bakalım. Kısaca Karl Lagerfeld temalı diyebileceğimiz şovlu kırmızı halı görünümlerinin arz-ı endam ettiği gecede Cardi B, Dua Lipa, Doja Cat, Anne Hathaway, Aubrey Plaza, Emma Chamberlain, Gigi Hadid, Rita Ora, Gisele Bündchen, Billie Ellish, Julia Garner, Sienna Miller, Irina Shayk, Lila & Kate Moss, Pedro Pascal, Jennie Kim, Margot Robbie, Anok Yai, Jenna Ortega, Conan Gray, Lilly Collins, Kim Kardashian, Kylie Jenner, Rihanna, Asap Rocky gibi gibi birçok isim iddialı kıyafetleriyle gözlerimizi şenlendirdi.

Aylar boyunca ünlülerin bu gecede ne giyeceğinin merak edildiği, uzun styling çalışmaları sonucu karar verilen görünümler de gece biter bitmez sosyal medya üzerinden puanlamalarımıza ve yorumlamalarımıza maruz kaldı tabii ki. Birbirinden leziz işçiliklere sahip elbiseler, yeni tasarımlar ve de en beğendiğim görünümlerden olan eski sezon ikonikleşmiş Chanel elbiselerin tekrar ve bu sefer kırmızı halıda giyilmesi sürdürülebilir moda yaklaşımıyla yüzümü gülümsetti.

Kristen Stewart


Geceyi fotoğraflamak: Orta yaşlı beyaz erkeklerin gözünden

Kırmızı halıda fotoğrafçılara çılgınlar gibi poz verme sırasına giren ünlülerimizden bir dakikalığına gözümüzü diğer tarafa çevirdiğimizde fotoğrafçıların neredeyse hepsinin orta yaşlı beyaz erkeklerden seçilmiş olduğu gerçeği yüzümüze vuruyor. Geçen yıl Met Gala tarihinde ilk kez bir siyah kadın fotoğrafçının (Flo Ngala) geceyi fotoğraflamış olduğu gerçeği de moda endüstrisinin kapsayıcılık ve temsil açısından hâlâ ne kadar geniş çaplı eksiklere sahip olduğunu anlamamızı sağlıyor. 

Lil Nas X


Kuir temsili: Onca bahsettiğimiz ötekileştirmenin ardından Met Gala 2023'teki kuir temsiline geçecek olursak, giderek daha fazla kuir ünlünün kırmızı halıyı kendilerini ifade etmek ve sınırları zorlamak için bir alan olarak kullandığını görmek umut verici. Janelle Monáe'nin katmanlı heykelsi elbisesi; Munroe Bergdorf'un tüylü elbisesi ve Billy Porter'ın tulumu; Lil Nas X’in incili takımı; Kristen Stewart’ın modern smokini; Kim Petras’ın siyah beyaz elbisesiyle kombinlediği uzun çizmeleri; WNBA yıldızı Brittney Griner ve hapishaneden serbest bırakılan eşi Cherelle’in sade ve şık görünümleri, Bella Ramsey’in etek-pantolon takımı gibi birçok havalı tasarım gözlerimizi parlatıyor. 

Bella Ramsey


Sona geldiğimizde, moda endüstrisinin toksik beyaz erkek normlarıyla kurgulanmış dünya düzeninden çıkıp daha kapsayıcı bir yol izlemesini, gelişen ve değişen sisteme adapte olmasını, beden algılarını ve cinsiyet normlarını yıkmasını, engelli ve beyaz olmayan bireylere görünürlük tanıması ve bunlar gibi hala yeterince temsil edilmeyen konuları görünür kılmasını diliyorum. Bu endüstrinin bir parçası olan, her yıl sektörün ileri gelen markalarının ünlüler ile buluşup kırmızı halıda süzüldüğü önemli etkinliklerden biri olan Met Gala da bu gerçekleşmesi gerekli gelişimden payını alır diye umuyorum.

Gecenin bence en iddialısı:

I May Destroy You'yla tanıdığımız Michaela Coel, muhteşem işçiliğiyle Schiaparelli tasarımı binlerce taşla süslenmiş yere kadar uzanan muhteşem elbisesiyle sanat eseri doyumumuzu da sağlıyor.

Michaela Coel


Gecenin bence en gereksizi:

Lily Collins’in Karl yazılı eteğinden daha da gereksiz olarak Jeremy Pope’un önden havalı görünen kıyafetinin arkaya doğru Karl Lagerfeld portreli peleriniyle tamamlanmasını görmek gerçekten kötüydü.

Jeremy Pope


Gecenin bence en dikkat çekenleri:

Kendi styling'ini kendi yapan ve geçtiğimiz yıllarda kendi Met Gala kombinlerini yaratarak ikonikleşen Blake Lively, bu yıl Met Gala’ya katılmayacağını açıklamış olsa da gözlerimiz kendisini aradı.

Bir diğer dikkatimi çeken de Balmain’in ünlü tasarımcısı ve Chanel’in geleceği olarak görülen Olivier Rousteing’in “Karl Who?” yazılı protest çantası.

Olivier Rousteing


Twitter'da Met Gala: Paris'teki gündem nasıldı?

Bir süredir Fransa’da olduğum için, Twitter’dan buranın algoritmasıyla takip edebildiğim birtakım yorumlar oldu. 

🧵 Her şey infografist Clara Dealberto’nun (@claradealberto) Met Gala’da giyilen kıyafetleri Insee grafikleriyle eşleştirdiği zinciriyle başladı. (Insee: Institut national de la statistique et des études économiques/Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü. Bir nevi TÜİK).

👗 Bunun üzerine kartograf Jules Grandin (@JulesGrandin), Dealberto’dan ilhamla Met Gala’daki kıyafetleri, Fransız Millî Kütüphanesi’nin (BnF) dijital platformu Gallica’dan erişilebilen haritalarla kombinledi.

🖌 Her ne kadar Dealberto ve Grandin’e selam çakmasa da Gallica da bu akıma katıldı ve Met Gala’daki kıyafetleri, kendi koleksiyonundaki moda basınında çıkmış olan illüstrasyonlar üzerinden eşleştirdiği zinciri paylaştı.

Keyifli incelemeler!

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

moda

eşcinsel evlilik

lezbiyen

Gizem Öğüt

Met Gala

Karl Lagerfeld:

Beauty

Chanel

Fendi

Karl Lagerfeld

Rolling Stone

The Guardian

MeToo

LGBTİ+

NEREDE YAYIMLANDI?

FanonFanon

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

👗 Met Gala 2023: Karl Lagerfeld'e "saygı duruşu"

Bu yıl 1 Mayıs'ta gerçekleşen Met Gala, Karl Lagerfeld: A Line of Beauty'le Lagerfeld’e bir saygı duruşu niteliğindeydi. Niye?

03 May 2023

Rihanna, Met Gala 2023

YAZARLAR

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;