aposto-logo
TR
TREN

Microsoft Xbox One için oyun geliştirmeyi bırakıyor

"9. nesle geçtik"

20 Haziran - Lensmarket.com
Lensmarket.com ile birlikte

Lensmarket.com ’da kampanya alarmı: Hediyeniz Bizden Tüm siparişlerinizde hediyeniz Lensmarket.com'dan Yirmi yılı aşkın süredir kaliteli ve orijinallik garantili lensleri uygun fiyatlarla lens kullanıcılarının beğenisine sunan Lensmarket.com , diğer kampanyalarına ek olarak tüm alışverişlerde geçerli Hediyeniz Bizden kampanyasıyla lens kullanıcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Nedir? Kontakt lens kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak tüm lens ve solüsyonları stoktan hızlı kargo özelliği ile Türkiye’nin dört bir yanına hızla ulaştıran Lensmarket.com , kendi sektörünün hem öncüsü hem lideri konumunda yer alıyor. Hediyeniz Lensmarket.com ’dan: Ücretsiz kargo, indirimli solüsyon ve vade farksız 5 taksit gibi çeşitli kampanyalarla lens kullanıcılarının düzenli olarak kullandığı ürünlere daha kolay ve uygun fiyatlı olarak ulaşmasını sağlayan Lensmarket.com , bu kampanyalarla birlikte geçerli olan Hediyeniz Bizden kampanyasıyla tüm alışverişlerde 60 ml seyahat boy lens solüsyonu* hediyesi sunuyor. Size en uygun kontakt lensi veya göz ürünlerini Lensmarket.com ’dan bulmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. *Kampanya stoklarla sınırlıdır.

Daha fazlasını öğren

Görünen o ki Microsoft, Xbox One'ı geride bırakarak artık önceki nesil konsollar için birinci parti oyunlar üretmekten vazgeçiyor. Buna göre, Axios'a konuşan Xbox Game Studios şefi Matt Booty, Xbox Series S ve X nesline atıfta bulunarak "9. Nesle geçtik" ifadelerini kullanıyor.

Geniş açı: Booty'nin açıklamalarına göre, her ne kadar Microsoft, Xbox One donanımını ve önceki nesilde çalışan Minecraft gibi oyunları desteklemeye devam edecek olsa da artık hiçbir dahili stüdyonun Xbox One için yeni oyun üzerinde çalışmadığı ifade ediliyor. Buna göre, Microsoft, Microsoft Flight Simulator gibi oyunları mevcut Xbox One kullanıcılarına sunmak için Xbox Cloud Gaming'i kullanarak yavaş yavaş bu noktaya doğru ilerliyor. 

  • Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Xbox Games Showcase'de, Xbox One'da yerel olarak çalışacak herhangi bir birinci parti oyun yer almamıştı. Konuya ilişkin olarak Microsoft'un Xbox One kullanıcılarına en yeni oyunları sunmak için Xbox Cloud Gaming altyapısından yararlanmaya devam edeceğini belirten Booty, "Desteğimizi bu şekilde sürdüreceğiz" şeklinde kaydediyor.

Tepkiler: Microsoft'un kendi oyun geliştiricileri Xbox Series S ve X konsollarına odaklanmış durumda olsa da bazı geliştiricilerin, Xbox oyunları için Xbox Series S uyumluluğu sorunluluğuna karşı olduğu ifade ediliyor. Buna göre, 120 fps'ye kadar 1440p oyun oynama kapasitesine sahip bir konsol olarak piyasaya sürülmüş olmasına rağmen Xbox Series S'te birçok oyunun yalnızca 1080p'ye ulaştığı belirtiliyor.

  • 10 GB RAM sunan Xbox Series S'e kıyasla daha güçlü bir konsol olan Xbox Series X'in, 16 GB RAM sunduğu gibi daha fazla ham GPU gücüne sahip olduğu aktarılıyor. Bellekteki bu kısıtlamaların bazı geliştiriciler için oldukça zorlayıcı olduğu; ancak Microsoft'un Xbox Series S'in genel grafik performansını iyileştirmek üzere çalıştığı belirtiliyor.
  • Öte yandan, Xbox Series S için oyun geliştirmenin daha zor olduğunu kabul etmekle birlikte Booty, Microsoft'un kendi Xbox oyun stüdyolarının, Xbox Series S için geliştirilen son oyunlarından daha fazla performans alabildiklerini iddia ediyor. 
  • Buna ek olarak, Microsoft yakın zamanda Xbox Series S konsolunun siyah 1TB versiyonunu duyurarak daha önce 512 GB'lık depolama alanına sahip olan konsola yönelik endişeleri de gidermeye çalışmıştı.
  • Şirketin oyun stüdyosu şefi Matt Booty, Axios'a verdiği demeçte, bu değişimlerin Microsoft'un PC ve konsollar için oyun yapımına yönelik güncellenmiş yaklaşımının bir parçası olduğunu söyledi.

Ayrıca: Microsoft'un bu adımı, şirketin oyun üretimini rakipleri Sony ve Nintendo tarafından sergilenen performansa yaklaştırmaya yönelik stratejisinin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Xbox Games Showcase 2023'te tanıttığı oyunlarla Microsoft, oyun işinde büyüme planlarını açık bir şekilde ortaya koymuş bulunuyor.

  • Güncel durumda Microsoft, 2021 yılında 7,5 milyar dolar karşılığında ZeniMax Media'yı satın almasıyla birlikte bünyesine kattığı sekiz stüdyo da dahil olmak üzere toplam 23 oyun stüdyosunu yönetiyor. Bununla birlikte, Microsoft, oyun devi Activision Blizzard'ı da 68,7 milyar dolara satın almak için de uzun bir süredir uğraşıyor.

Bu içerik ilk olarak Quando'da yer almıştır. Teknoloji dünyasındaki en önemli gelişmeleri kaçırmamak için buraya tıklayarak şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Microsoft

Xbox One

Axios

Xbox Game Studios

Xbox Series S

Minecraft

Microsoft Flight Simulator

Xbox Cloud Gaming

Xbox Games

Xbox Series X

Xbox

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

BÜLTEN SAYISI

📬 “Sivil, demokrat, kapsayıcı, kuşatıcı, millî”

Asgari ücret net 11 bin 402 lira 32 kuruş oldu. TBMM Başkanı Kurtulmuş: "Türkiye'nin sivil, demokrat, kapsayıcı, kuşatıcı, milli bir anayasaya ihtiyacı artık ayan beyan ortada" dedi.

20 Haz 2023

Lensmarket.com ile birlikte
AA

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;