Nvidia yeni yapay zekâ ürünlerini tanıttı

Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarındaki tanıtımda, çip üreticisinin üretken yapay zekâ modelleri için tasarladığı yeni süper bilgisayarı DGX GH200 duyuruldu.

Together with Reeder

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi Reeder'la Kızlar Kodlar Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder , toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi. Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde 250 öğrenciye ulaşıldı. Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü , Tasarım Odaklı Düşünme , 3 Boyutlu Tasarım , Algoritmalar , Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Learn more

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

Nvidia, üretken yapay zekâ modelleri oluşturmak ve eğitmek için tasarlanan yeni süper bilgisayarı DGX GH200'ü duyurdu. Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarında konuşan CEO Jensen Huang, yaklaşık iki saat süren bir sunumda çip üreticisinin birçok yeni ürününü tanıttı.

Detaylar: Üretken yapay zekâ iş yüklerini nasıl kaldırabileceğini test etmek için, 2023 sonuna doğru kullanılabilir olacak süper bilgisayara başta Google Cloud, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin erişebileceği belirtildi. DGX GH200’ün, tek başına kullanılabileceği gibi “Nvidia Helios” olarak isimlendirilen dörtlü bir sistem içinde de kullanılabileceği ifade edildi.

Bir adım geriden: Geçtiğimiz hafta Nvidia, yapay zekâ görevlerini yerine getiren veri merkezi çiplerine olan talebin de etkisiyle, içinde bulunduğumuz çeyrek için analistlerin tahminlerinin oldukça üzerinde bir satış tahmini yaptı. Hisse fiyatlarını rekor seviyeye taşıyan şirket, çip endüstrisinde bir ilke imza atarak 1 trilyon dolarlık bir değerlemenin eşiğine geldi.

Nvidia tanıtımlarından öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde oldu:

  • Oyunculara yönelik GeForce RTX 4080 Ti grafik işlemcilerinin Tayvan merkezli ortaklarla “büyük miktarlarda” üretildiği ifade edildi.
  • Oyun geliştiricileri için önceden eğitilmiş modellere sahip özelleştirilebilir bir yapay zekâ modeli geliştirme hizmeti olan Nvidia Avatar Cloud Engine (ACE) for Games duyuruldu.
  • Ethernet tabanlı bulutlar hizmetleri için Spectrum-X hızlandırılmış ağ platformu duyuruldu. Ağdaki verimliliği ve performansı artıran teknolojinin, bulut üzerinden yapay zekâ odaklı uygulama geliştirme hizmeti sunan şirketlerin ve bu hizmetleri satın alan geliştiricilerin işlerini kolaylaştıracağı belirtildi.
  • Robot süpürge gibi ürünler için üretilen Isaac AMR isimli yeni bir platform tanıtıldı. Kamera ve LIDAR sensörlerle entegre çalışabilen platformun, devasa tesislerin haftalar süren haritalama işleminin birkaç günde tamamlanmasına imkân tanıyacağı ve üç boyutlu voksel haritalar oluşturabileceği ifade edildi.
  • Birleşik Krallık merkezli iletişim ve reklamcılık şirketi WPP ile yapılacak işbirliği kapsamında yapay zekâdan güç alan bir içerik motoru oluşturuldu.
  • Tayvan merkezli teknoloji şirketi MediaTEK işbirliğinde, otomobiller için kabin deneyimini iyileştirecek bilgi-eğlence sistemleri sunacak ve yapay zekâ odaklı yazılım teknolojileri ile entegre olacak çipler geliştirildiği ifade edildi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

Nvidia

Taipei

Computex

Google Cloud

GeForce RTX 4080 Ti

Avatar Cloud Engine

Ethernet

Spectrum-X hızlandırılmış ağ

Isaac AMR

Birleşik Krallık

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

HİKAYE

📬 Ekonominin rotası

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun tamamlanmasının ardından ekonomistler değerlendirmede bulundu. İran ve Afganistan'daki Taliban yönetimi arasında çatışma sonlandırıldı. Cannes Film Festivali sona erdi.

29 May 2023

Reeder ile birlikte
Fotoğraf: Murat Sezer/Reuters

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;