EKONOMİ‎ |‎ ÖNGÖRÜLER
TEKNOLOJİ |‎ YAPAY ZEKÂ
POLİTİKA |‎ DÜNYA
Bugünkü Destekçimiz
SPOR |‎ BİSİKLET
DUENDE |‎ CANNES

📬 Ekonominin rotası

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun tamamlanmasının ardından ekonomistler değerlendirmede bulundu. İran ve Afganistan'daki Taliban yönetimi arasında çatışma sonlandırıldı. Cannes Film Festivali sona erdi.
Reeder ile birlikte

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi Reeder'la Kızlar Kodlar Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder , toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi. Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde 250 öğrenciye ulaşıldı. Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü , Tasarım Odaklı Düşünme , 3 Boyutlu Tasarım , Algoritmalar , Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Murat Sezer/Reuters

29 Mayıs akşamından herkese merhaba. 2023 Seçimleri'nin dün tamamlanmasının ardından bugün akıllardaki en büyük soru, ekonominin gidişatının ne olacağı oldu. Seçimin ardından ekonominin ne yönde seyredeceğini, ekonomistler değerlendirdi. Biz de sizler için yorumları derledik. Ayrıca Twitter'ın AB dezenformasyon yasasından çekilmesini, İran ve Taliban yönetiminin çatışmasını, Cannes Film Festivali'ni ve İtalya Bisiklet Turu'nu kaleme aldık. 

İyi okumalar. 

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

EKONOMİ‎ |‎ ÖNGÖRÜLER

Seçim sonrasında ekonominin rotası: Kim neler bekliyor?

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Türkiye ekonomisinin rotasına ilişkin beklentiler de şekillenmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu, 28 Mayıs günü yapılan oylama sonucunda tamamlandı. Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde balkon konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin, "Enflasyonun yol açtığı fiyat artışları sıkıntılarını gidermek, refah kaybını gidermek önümüzdeki günlerin en acil konu başlığıdır. Bunları başbakanlığım döneminde faizi 4,6'ya, enflasyonu 6,2'ye indirerek ispatlayan biz değil miydik?" ifadelerini kullandı.

Beklentiler ne yönde?

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Türkiye ekonomisinin seçim sonrası rotasına ilişkin beklentiler de şekillenmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci tur öncesinde CNN International'a verdiği demecinde "Şimdi faiz 8,5'te ve enflasyon da düşüyor, daha da düşecek. Enflasyon bu ülkede kesinlikle faizle beraber inerek halkımın çok daha rahat edebileceği bir konuma gelecek. Bunu bir ekonomist olarak konuşuyorum, yani hayali değil. Eğer böyle bir durum olmamış olsa zaten bu inmezdi" ifadelerini kullanarak "mevcut modelle devam" mesajı vermişti. Konuya ilişkin Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili ise mevcut sistemin sürdürülebilir olmaması nedeniyle yeni bir modelin araştırılmakta olduğunu; fakat bu çalışmaların henüz Erdoğan’a sunulmadığını ifade etmişti.

Seçim sonrasında bir not yayımlayan ABD merkezli Morgan Stanley analistleri, yıl sonunda dolar/TL’nin 26 seviyesine ulaşabileceğini, fakat bu noktaya erken ulaşılması ve ekonomi politikalarında bir değişiklik yapılmaması hâlinde bu değerin 28’e kadar çıkabileceğini ifade etti. Yayımlanan notta ayrıca, "Makro politika çerçevesinde dezenflasyona öncelik verecek ve piyasa dostu politikalar benimseyecek bir değişiklik yapılmadığı takdirde, Türkiye'nin yüksek dış finansman ihtiyacı makro riskleri canlı tutacak, küresel şoklara ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerine duyarlılığı artıracaktır" ifadelerine yer verildi.

Barclays ekonomisti Ercan Ergüzel tarafından müşterilere yollanan bilgi notunda ise hem faiz oranlarında hem de dövizde bir düzenleme gerektiği ifade edilerek TCMB politika faizinin yıl sonunda %36’ya kadar çıkabileceği belirtildi.

Analistlerin de birtakım beklentileri mevcut.

 • Tellimer Hisse Araştırma Birimi Başkanı Hasnain Malik, "Erdoğan'ın kazanması hiçbir yabancı yatırımcıyı rahatlatmaz. Yüksek enflasyon, düşük faiz oranları ve net döviz rezervinin eksikliği nedeniyle tüm varlıkları etkileyecek sancılı bir kriz kapıda olabilir" ifadelerini kullandı.
 • Ninety One’dan Roger Clark, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük zorluğunun ekonomi olacağını ifade ederek, "Ekonomi siyasetinin yönü değişmezse, Türkiye daha aşırı bir ödemeler dengesi krizine ve daha sıkı bir sermaye kontrolüne doğru gidecek. Aşırı senaryoda ise, vatandaşların geniş dolar stokunun zorla bozdurulması ve Türk borçluların, dış yükümlülüklerinde temerrüde girdiğini görebiliriz" açıklamasında bulundu.
 • Strateji Portföy’den Burak Çetinçeker, "Mevcut ekonomi modelinin işlemediği çok açık. Erdoğan da muhtemelen bunun farkında ve yakın gelecekte ortodoks bir politikaya mütevazı bir geçiş muhtemel çünkü aksi takdirde bu sürdürülebilir değil. Buna yönelik herhangi bir sinyal piyasa tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır" dedi.
 • Global Securities Araştırma Grubu Direktörü Serdar Pazı ise, "Hisse senetlerinde kısa süreli bir artış görebiliriz, özellikle de büyük ihtimalle 20’nin üzerinde kalacak döviz kuruyla. Bu süreç ihracatçılara önemli avantaj sağlayacaktır. Erdoğan hem seçim kampanyasında hem de dün geceki zafer konuşmasında düşük faiz oranlarını övdü. Bu politikanın değişme olasılığı düşük, en azından 2024’ün ilk çeyreğinin sonunda yapılacak yerel seçimlere kadar" ifadelerini kullandı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
TEKNOLOJİ |‎ YAPAY ZEKÂ

Nvidia yeni yapay zekâ ürünlerini tanıttı

Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarındaki tanıtımda, çip üreticisinin üretken yapay zekâ modelleri için tasarladığı yeni süper bilgisayarı DGX GH200 duyuruldu.

Nvidia, üretken yapay zekâ modelleri oluşturmak ve eğitmek için tasarlanan yeni süper bilgisayarı DGX GH200'ü duyurdu. Tayvan’ın başkenti Taipei’de gerçekleşen Computex teknoloji fuarında konuşan CEO Jensen Huang, yaklaşık iki saat süren bir sunumda çip üreticisinin birçok yeni ürününü tanıttı.

Detaylar: Üretken yapay zekâ iş yüklerini nasıl kaldırabileceğini test etmek için, 2023 sonuna doğru kullanılabilir olacak süper bilgisayara başta Google Cloud, Meta ve Microsoft gibi şirketlerin erişebileceği belirtildi. DGX GH200’ün, tek başına kullanılabileceği gibi “Nvidia Helios” olarak isimlendirilen dörtlü bir sistem içinde de kullanılabileceği ifade edildi.

Bir adım geriden: Geçtiğimiz hafta Nvidia, yapay zekâ görevlerini yerine getiren veri merkezi çiplerine olan talebin de etkisiyle, içinde bulunduğumuz çeyrek için analistlerin tahminlerinin oldukça üzerinde bir satış tahmini yaptı. Hisse fiyatlarını rekor seviyeye taşıyan şirket, çip endüstrisinde bir ilke imza atarak 1 trilyon dolarlık bir değerlemenin eşiğine geldi.

Nvidia tanıtımlarından öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde oldu:

 • Oyunculara yönelik GeForce RTX 4080 Ti grafik işlemcilerinin Tayvan merkezli ortaklarla “büyük miktarlarda” üretildiği ifade edildi.
 • Oyun geliştiricileri için önceden eğitilmiş modellere sahip özelleştirilebilir bir yapay zekâ modeli geliştirme hizmeti olan Nvidia Avatar Cloud Engine (ACE) for Games duyuruldu.
 • Ethernet tabanlı bulutlar hizmetleri için Spectrum-X hızlandırılmış ağ platformu duyuruldu. Ağdaki verimliliği ve performansı artıran teknolojinin, bulut üzerinden yapay zekâ odaklı uygulama geliştirme hizmeti sunan şirketlerin ve bu hizmetleri satın alan geliştiricilerin işlerini kolaylaştıracağı belirtildi.
 • Robot süpürge gibi ürünler için üretilen Isaac AMR isimli yeni bir platform tanıtıldı. Kamera ve LIDAR sensörlerle entegre çalışabilen platformun, devasa tesislerin haftalar süren haritalama işleminin birkaç günde tamamlanmasına imkân tanıyacağı ve üç boyutlu voksel haritalar oluşturabileceği ifade edildi.
 • Birleşik Krallık merkezli iletişim ve reklamcılık şirketi WPP ile yapılacak işbirliği kapsamında yapay zekâdan güç alan bir içerik motoru oluşturuldu.
 • Tayvan merkezli teknoloji şirketi MediaTEK işbirliğinde, otomobiller için kabin deneyimini iyileştirecek bilgi-eğlence sistemleri sunacak ve yapay zekâ odaklı yazılım teknolojileri ile entegre olacak çipler geliştirildiği ifade edildi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
POLİTİKA |‎ DÜNYA

İran-Taliban çatışması: Su hakları

İran ve Taliban güçleri arasında hafta sonu su hakları üzerine yaşanan çatışmalar ardından iki ülke arasındaki problemin çözüldüğü bildirildi.

İran'ın sınır muhafızları ve Afganistan'dali Taliban yönetiminin güçleri arasında Cumartesi günü yaşanan çatışmalar sırasında iki İran sınır muhafızının ve bir Taliban üyesinin öldürüldüğü açıklandı. Bunun üzerine İran İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi, çatışmaların su hakları üzerine çıktığını, Taliban ile görüşmeler yapıldığını, problemin çözüldüğünü ve sınırda güvenliğin sağlandığını bildirdi.

 • Açıklama: Taliban güçlerine "gereken karşılığın verildiğini" ifade eden Vahidi, "Kısa süreli bir çatışma yaşandı. Taliban tarafıyla da görüşmeler yapıldı, sorun çözüldü. Şu anda bir sorun yok, sınır sakin ve açık" açıklamasında bulundu. 

Ne olmuştu? İran devlet haber ajansı IRNA, 27 Mayıs sabahı Taliban'ın İran'ın Sistan ve Beluçistan eyaleti ile Afganistan'ın Nimroz eyaleti sınırında ateş açtığını duyurmuş, İran'a "ağır kayıplar ve ciddi hasar" verdiğini söylemişti.

Bunun üzerine: Taliban ve İran güçlerinin sınırda ağır silahlarla açtığı karşılıklı ateş en az üç kişinin ölümüne yol açmış ve birçok kişiyi yaralamıştı. İki taraf da birbirini ilk ateşi açmakla suçladı.  

Neden? Çatışma, İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi'nin geçtiğimiz haftalarda Taliban'ı İran'ın Helmand Nehri üzerindeki su haklarını ihlal etmemesi konusunda uyarmasının arkasından geldi. Raisi'nin açıklaması, İran'daki su sorunu üzerine deva eden kaygılar arasındaki en sert açıklamalardan biri niteliğindeydi.

İran'da su sorunu: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, İran'da kuraklık yaklaşık 30 yıldır bir sorun olmakla birlikte son 10 yılda daha da kötüleşti. İran Meteoroloji Örgütü, ülkenin tahminen %97'sinin şu anda belli bir düzeyde kuraklıkla karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Tartışma: Taliban yönetimi, bölgedeki kuraklık nedeniyle Hilmend Nehri üzerindeki barajlarındaki su miktarının azaldığını ve bu yüzden İran'a su ulaşmadığını savunuyor. İran ise teknik bir heyetin barajları ziyaret ederek bu durumu teyit etmesi gerektiğini belirtiyor.

Sınır kapısı: IRNA, önemli bir ticaret yolu olan Milak sınır kapısının çatışma nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını söyledi.

Dahası: İran merkezli savunma grubu Haalvash'ın yayınladığı ve bölgeden olduğu iddia edilen bilgilerde İran güçlerinin bir havan topu ateşlediği ve Taliban birliklerinin bir İran sınır karakoluna ABD yapımı makineli tüfeklerle ateş açtığı öne sürüldü. Reuters'ın aktardıklarına göre, diğer Taliban askerleri de NATO güçlerinin geride bıraktığı zırhlı araçları kullanıyordu. 

İran-Afganistan ilişkileri: Taliban, Ağustos 2021'de Afganistan'ı tekrar ele geçirdiğinde, birçok ülke Taliban ile ilişkisini kesmişti. İran ise, Taliban hükümetini doğrudan kabul etmemekle birlikte Afganistan'ın yeni liderleriyle ilişkilerini sürdürmüştü.

 • Ayrıca: En başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere en temel hakları kısıtlayan ve baskıcı bir rejim izleyen Taliban'a, İran daha önce kadınların ve kız çocukların okula gitmesine izin vermesi çağrısında da bulunmuştu.

Çözüm süreci: Afganistan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Zia Ahmad'a göre, Cumartesi günü erken saatlerde Taliban'ın Dışişleri Bakan Vekili Emir Han Muttaki, Helmand Nehri su haklarını görüşmek üzere İran'ın Afganistan elçisi ile bir araya geldi. Sonrasında, İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, sınırda yaşanan çatışmaların ardından Taliban yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını, sorunun çözüldüğünü ve sınırlarda güvenliğin sağlandığını söyledi. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi

Reeder'la Kızlar Kodlar

Reeder'la Kızlar Kodlar

Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder, toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi.

Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde  250 öğrenciye ulaşıldı.

Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü, Tasarım Odaklı Düşünme, 3 Boyutlu Tasarım, Algoritmalar, Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. 

Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor.

Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

SPOR |‎ BİSİKLET

Giro d'Italia 2023: Cavendish etap galibi, Roglič şampiyon

Jumbo-Visma takımından Primož Roglič genel klasman şampiyonu oldu.

İtalya Bisiklet Turu’nun (Giro d’Italia), 21. ve son etabını Astana takımından Mark Cavendish kazandı. Jumbo-Visma takımından Primož Roglič ise genel klasman şampiyonu oldu. Geraint Thomas, Primož Roglič 'in ardından ikinci sıraya yerleşti.

Genel klasman:

1 – Primož Roglič (Jumbo-Visma)

2 – Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) 14″

3 – João Pedro Gonçalves Almeida (BAE Team Emirates) 1'15”

Primož Roglič: Roma sokaklarında ata binmekten gerçekten keyif aldım, ancak yine de Giro d'Italia'yı kazanmanın ne demek olduğunu anlayamadım. Dün olanlardan sonra duygularımı dizginlemeye çalıştım. Roma muhteşem bir şehir. Her galibiyet özeldir ve bunu alabildiğim için minnettarım. Ömrümün sonuna kadar kalacak.

Geniş açı: Primož Roglič, kayakla atlamadan profesyonel bisiklete geçti ve 12 yılda bir Liège-Bastogne-Liège, bir olimpiyat altın madalyası, üç İspanya Bisiklet Turu, üç Tirreno-Adriatico ve şimdi de Giro d'Italia kazandı. 

Astana

 • Geçtiğimiz hafta bu sezon sonunda emekli olacağını açıklayan Cavendish, Giro'da 17. etap galibiyetini aldı ve 126 km uzunluğundaki 21. etabı kazandı. Alex Kirsch (Trek – Segafredo) ve Filippo Fiorelli (Green Project – Bardiani CSF – Faizanè) sırasıyla ikinci ve üçüncü oldular.

Mark Cavendish: Çok mutluyum, inanılmaz bir gündü. Takım arkadaşlarım çok iyi bir iş çıkardılar. İlk galibiyetim 2008'deydi, tekrar burada olmak inanılmaz. Bitirdikten sonra birçok meslektaşım ve arkadaşımın Geraint Thomas gibi benim adıma mutlu olduğunu görmek çok güzeldi.

Arka plan: Cavendish, 2008'de Catanzaro'da ilk etabını, 2023'te Roma'da ise on yedinci etabını kazandı. Cavendish'in Fransa ve İspanya Bisiklet Turu da dahil olmak üzere Avrupa'nın üç saygın büyük turunda 15 yılda toplam etap zaferlerini 54'e çıkardı.

Perde arkası: Geraint Thomas sprint treni olmayan eski takım arkadaşı Mark Cavendish'i arkasına çağırıp domestikliğini yaparak sprinte taşıdı.

Ineos Grenadiers

Geraint Thomas: Duygusal ve iyi bir Giro oldu. Takım arkadaşlarım çok iyiydi. 37 yaşındayım ama 27 hissediyorum hiç yoksa. Mark Cavendish'e yardım ettim çünkü günün sonunda her şey sadece bisiklet yarışı demek değil.

 • Joao Pedro Almeida, Roglic'in bir dakika 15 saniye geriden takip ederek yarışı genel klasmanda üçüncü sırada tamamladı. Damiano Caruso, yarışı dördüncü, Thibaut Pinot ise genel klasman lideri Roglič’in 5 dakika 43 saniye gerisinde bitirerek beşinci sırayı aldı.

Genel Klasmanda beşinci sırada yer alan Thibaut Pinot, Derek Gee'yi geride bırakarak en iyi tırmanıcı unvanını elde etti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
DUENDE |‎ CANNES

76. Cannes Film Festivali’nde ödüller

Justine Triet Altın Palmiye'ye uzanırken Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri kabul edilen Cannes Film Festivali'nin 76. edisyonu 16 Mayıs'ta başladı. Aralarında festivalin büyük ödülü Altın Palmiye'nin de bulunduğu ödülleri kazananlar ise 27 Mayıs Cumartesi gecesi gerçekleşen kapanış ve ödül töreninde açıklandı. Altın Palmiye tarihte üçüncü kez bir kadının -Anatomy of a Fall filmiyle Justine Triet'nin- oldu. 

Bir adım geriden: Cannes Film Festivali'nin yetmiş altıncı yılında ana yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak yirmi bir film 13 Nisan'da açıklanmıştı. Seçkide Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi Kuru Otlar Üstüne de yer alıyordu. Filmleri değerlendirecek jüriye yönetmen ve senarist Ruben Östlund'un başkanlık edeceği; ona sinemacılar Julie Ducournau, Damián Szifron, Atiq Rahimi, Rungano Nyoni ve Maryam Touzani ile oyuncular Paul Dano, Brie Larson ve Denis Ménochet'nin eşlik edeceği daha önce duyurulmuştu. 

Neler oldu? 16-27 Mayıs tarihleri arasındaki gösterimlerde, festivalin farklı bölümlerinde yarışan onlarca filmin dünya prömiyeri gerçekleşti. Yarışma dışı gösterimler arasında ise festivalin açılış filmi Jeanne du Barry (yön. Maïwenn), şimdiden ödül sezonunun etkili yarışçılarından olması beklenen Killers of the Flower Moon (yön. Martin Scorsese), anaakım sinemanın merakla beklenen yapımları Elemental (yön. Peter Sohn) ve Indiana Jones and the Dial of Destiny (yön. James Mangold) ile Euphoria'nın yaratıcılarından The Idol (yön. Sam Levinson) dikkat çekti.

The Zone of Interest (yön. Jonathan Glazer, 2023) | Kaynak: IMDb

Altın Palmiye'yi hangi yönetmenin kazanacağına dair tahminler festivalin ilk gününden itibaren, festivali yerinde takip etme ayrıcalığına sahip olan uluslararası eleştirmenlerin yorumlarıyla yapılmaya başladı. Festivali 12 ülkeden 17 üyesiyle takip eden Uluslararası Sinefil Topluluğu'nun (ICS) yıldız tablosuna göre en yüksek yıldız ortalamasına sahip filmler The Zone of Interest (4.24; yön. Jonathan Glazer), Anatomy of a Fall (3.85; yön. Justin Triet) ve Fallen Leaves (3.76; yön. Aki Kaurismäki) oldu. Oscar Boy'un girişimiyle, Türkiye'den Cannes'a giden 6 sinema yazarını ortak bir tabloda toplayan yıldız tablosuna göre en yüksek yıldız ortalamasına sahip filmler ise The Zone of Interest (4.25; yön. Jonathan Glazer), Kuru Otlar Üstüne (4.17; yön. Nuri Bilge Ceylan) ve Perfect Days (3.67; yön. Wim Wenders).

27 Mayıs gecesi gerçekleşen ödül töreninde, ana yarışmadaki ödüller 8 film arasında dağıldı. Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Kore-eda Hirokazu ve Wim Wenders gibi daha önce Altın Palmiye'ye uzanmış yönetmenlerin yeni filmleri de vardı. Altın Palmiye'nin yeni sahibi, daha önce Sibyl (2019) filmiyle festivalde yarışan Justine Triet oldu. Ödül konuşmasına "Bu yıl bu ülkeye, emeklilik reformuna ilişkin tarihî, son derece güçlü ve tek-ses bir protesto damgasını vurdu. Bu protestolar reddedildi ve şok edici şekillerde bastırıldı" sözleriyle başlayan Triet, sinema da dâhil olmak üzere Fransız toplumunun çeşitli alanlarında kısıtlanamayan bir güç modelinin patlak verdiğini ileri sürdü ve "neoliberal hükûmetin savunduğu, kültürün metalaştırılmasını" eleştirdi. 

 • Neden önemli? Justine Triet, Jane Campion (The Piano, 1993) ve Julia Ducournau'nun (Titane, 2021) ardından Altın Palmiye'ye uzanan, tarihteki üçüncü kadın oldu. Triet, bu seneki ana yarışmada yarışan yedi kadından biriydi. Öte yandan filmin dağıtım haklarını festivalin ilk günlerinde satın alan ABD asıllı dağıtım şirketi Neon, bu ödülle birlikte dört festival üst üste Altın Palmiye'yi kazanan filmi elinde bulundurmuş oldu. 2019'da Parasite filmiyle yankı uyandıran şirket, Titane (2021) ve Triangleof Sadness'ın (2022) da dağıtımcısıydı.

Merve Dizdar | Kaynak: The Guardian

Festivaldeki prömiyerinin ardından En İyi Senaryo ödülü için de tahminlerde adı geçen Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne'de ise Merve Dizdar'ın performansı En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Dizdar ödül konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “[Bu ödülü] kendilerine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

 • Neden önemli? Türkiye sinemasının Cannes yolculuğunda ilk kez bir kadın oyuncu ödüle uzanıyor. Merve Dizdar'ın canlandırdığı karakterin yaşadıkları üzerinden ülkesindeki eşitsizliklere ve haklar için verilen mücadeleye dikkat çeken konuşması ise ayrıca değerli.

Kuru Otlar Üstüne (yön. Nuri Bilge Ceylan, 2023)

Diyorlar ki...

Holokost yaşanırken hayatın “dışarıda” devam etmiş olmasının dehşetini bize tüm gerçekliğiyle geçirmeyi başarıyor. Herhangi bir türe dahil edemeyeceğimiz, izlemesi oldukça zor olan The Zone of Interest, tüyler ürpertici bir “aile filmi”.
   - Aslı Ildır, Altyazı

[Anatomy of a Fall:] Bu tür filmlerdeki ‘Öldürdü mü, öldürmedi mi’ ikilemini siyahla beyaz gibi ayırmak yerine, muhtemel gerçekle kalan diğer ihtimallere aynı mesafeden bakan yönetmen; duyguları kullanma kolaycılığına girmeden, hikâyeyi seyirci için bir dava dosyası seviyesine çıkarıyor. [...] 150 dakika boyunca ritminden hiçbir şey kaybetmeden, hiçbir karakterle tam olarak özdeşleştirmeden, heyecanın diri tutulduğu, sapasağlam bir mahkeme gerilimi izliyoruz. 
   - Selin Gürel, Diken

"Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan’dan bu zamana dek izlediğimiz en cesur, en şaşırtıcı ve en provokatif film. Sinemasının gücünün nelerden köklendiğini, beyazperdede insanın doğasını ve davranış özelliklerini bir tartışma alanına çevirebilmenin önemini ve edebiyatla kurduğu yakın bağın nelere muktedir olduğunu ortaya tüm çıplaklığıyla döken bir olgunluk dönemi eseri."
   - Melikşah Altuntaş, bantmag

Jonathan Glazer | Kaynak: Festival de Cannes

76. Cannes Film Festivali ödülleri

Altın Palmiye: Anatomy of a Fall / Anatomie d’une Chute (Yönetmen: Justine Triet)

Grand Prix (Jüri Büyük Ödülü): The Zone of Interest (Yönetmen: Jonathan Glazer)

En İyi Yönetmen: Tran Anh Hùng (The Pet-au-feu / La passion de Dodin Bouffant)

Jüri Ödülü: Fallen Leaves / Kuolleet Lehdet (Yönetmen: Aki Kaurismäki)

En İyi Senaryo: Sakamoto Yuji (Monster / Kaibutsu)

En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar (Kuru Otlar Üstüne)

En İyi Erkek Oyuncu: Kobi Yakusho (Perfect Days)

Altın Kamera (En İyi İlk Film): Inside the Yellow Cocoon Shell / Bên Trong Vo Ken Vang (Yönetmen: Thien An Pham)

Altın Palmiye - Kısa Film: 27 (Yönetmen: Flóra Anna Buda)

Mansiyon - Kısa Film: Intrusion / Fár (Yönetmen: Gunnur Martinsdóttir Schlüter)

FIPRESCI Ödülü: The Zone of Interest (Yönetmen: Jonathan Glazer)

Belirli Bir Bakış bölümü ödülleri:

Belirli Bir Bakış Ödülü: How to Have Sex (Yönetmen: Molly Manning Walker)

Jüri Ödülü: Hounds / Les meutes (Yönetmen: Kamal Lazraq)

En İyi Yönetmen: Asmae El Moudir (The Mother of All Lies / Kadib Abyad)

Yeni Ses Ödülü: Omen / Augure (Yönetmen: Baloji)

Toplu Performans Ödülü: The Buriti Flower / Crowrã

Özgürlük Ödülü: Goodbye Julia (Yönetmen: Mohamed Kordofani)

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Günsonu

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Enflasyon

dezenflasyon

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi

Türkiye

CNN International

Morgan Stanley

Ercan Ergüzel

+72 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;