aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Onuncu kez hız ve öfke, Londra'dan Lahor'a aşk

19 Mayıs haftasında vizyona giren filmlerden öne çıkanlar.

Fast X / Hızlı ve Öfkeli 10, 2023
Yönetmen: Louis Leterrier
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren yeni filmleri arasında, sonu hiç gelmeyecekmiş gibi hissettiren o ana akım serinin yeni filmi, Fast X / Hızlı ve Öfkeli 10 öne çıkıyor. İlki 2001’de gösterime giren ve Vin Diesel ile genç yaşta yitirdiğimiz Paul Walker’ın kariyerlerini yükselişe geçiren seri, neredeyse iki yılda bir yeni bir devam filmiyle karşımıza çıktı. Hobbs & Shaw adlı uzantı filmini de sayarsak bu, serinin on birinci filmi. Hız ve öfkenin hüküm sürdüğü yollar bildiğin gibi: Vin Diesel’in canlandırdığı Dom Toretto ve ailesi bildiği dostları, bugüne dek birçok imkânsız görevde yollarına çıkan tüm düşmanları zekice, cesurca ve hızlı sürüşleriyle alt ettikten sonra yine bir tehditle karşı karşıyalar. Geçmişin gölgelerinden çıkan, kan davasıyla beslenen ve bu aileyi parçalayıp Dom’un sevdiği her şeyi ve herkesi sonsuza dek yok etmeye kararlı bir tehlikeyle. Bu kez filmin kötüsünü ise Jason Mamoa canlandırıyor. Unutma, bu filmde gördüklerini trafiğe açık yollarda denememen gerekiyor.

Bir Umut | Kaynak: Antalya Altın Portakal Film Festivali

Bir Umut, 2022
Yönetmen: Umut Köreken
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Başka Sinema salonlarında ise haftanın filmi, Mavi Bisiklet filmiyle tanıyabileceğin Umut Köreken'in imzasını taşıyan Bir Umut. Film, oyunculuk yapan Umut’un yirmi yıldır görmediği annesinin hastalığı nedeniyle ansızın yeniden ortaya çıkışını konu alıyor. Umut ve eşinin hayatları, annenin gelişiyle kırk iki saat içinde altüst oluyor. Çağdaş Türkiye sinemasından büyüme (ya da büyüyememe) temalı, ağır tempolu bir aile draması izlemek istersen adresin bu.

What's Love Got to Do with It? | Kaynak: The Hollywood Reporter

What's Love Got to Do with It? / Aşkın Bununla Ne İlgisi Var?, 2022
Yönetmen: Shekhar Kapur
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren bir diğer filmi ise romantik komedi What's Love Got to Do with It? / Aşkın Bununla Ne İlgisi Var?. Bridget Jones serisi ve Love Actually gibi filmlerin yapımcılarının elinden çıkan film, Cate Blanchett’li I. Elizabeth biyografileriyle tanıdığımız Shekhar Kapur’un imzasını taşıyor. “Sonsuz aşkı bulmak mümkün mü?” diye soran filmde, sürekli yanlış insanları seçen Zoe, çocukluk arkadaşı ve komşusu Kazım’la görücü usulü evlenmeye karar veriyor. Londra’dan Pakistan’daki Lahor’a uzanan film, sana aşkı bulmanın yolları hakkında farklı bir bakış açısı kazandıracak. 

Bir öneri daha...

Haftanın gösterime giren diğer 3 filmi arasında, babasından sonra şehrin süper kahramanı olma rolünü üstlenmeye çalışan Hedvig’in başından geçenleri anlatan, Berlin Film Festivali'nin Generation Kplus bölümünde yarışan Norveç yapımı animasyon Just Super / Süper Aile (2022, Rasmus A. Sivertsen) öne çıkıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Fast X

Hızlı ve Öfkeli 10

Louis Leterrier

Fast X / Hızlı ve Öfkeli 10

Vin Diesel

Paul Walker

Hobbs & Shaw

bildiğin gibi

Dom Toretto

Jason Mamoa

Antalya Altın Portakal Film Festivali

Bir Umut

Mavi Bisiklet

Köreken

Türkiye

The Hollywood Reporter

Shekhar Kapur

Bridget Jones serisi

Cate Blanchett

. Elizabeth

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🚘 Fast X, Kurak Günler, Futura, Sinematografik Hazlar

Yayın & Yazar

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;