aposto-logo
TR
TREN

Otonom sürüş: Kontrol kimde olmalı?

Tesla, otonom sürüş teknolojisi nedeniyle iki kişinin ölümüne yol açmakla suçlanıyor
Otonom sürüş: Kontrol kimde olmalı?

30 Ağustos - Vitafenix
Vitafenix ile birlikte

Hem leke karşıtı hem antioksidan: Vitafenix Angard Vitafenix Angard İnovatif, güvenilir, sinerjik ve bilimsel kriterlere göre geliştirilmiş, bireylerin hayatını kolaylaştıran ürünler sunmak üzere yola çıkan gıda takviyesi firması Vitafenix , vücudu sağlıklı bir dengeye getirerek optimal sağlık ve yaşam kalitesini destekleyen ürünleri arasından Angard ’ı yakından incelemeye davet ediyor. Nedir? Vitafenix’in vücuda glutatyon temelli faydalar sağlamayı amaçlayan ürünü Angard : İndirgenmiş glutatyon olarak Setria içeriyor ve altı bileşeni tek kapsülde buluşturuyor. Setria, vücuttaki glutatyon düzeylerinin yükseltilmesi için klinik olarak çalışılmış ilk glutatyon olma özelliği taşıyor. * 1 kapsülünde 500 mg L-Glutatyon Setria bulunuyor. Klinik çalışmalar glutatyonun melanin pigmenti üretimini azaltarak cilt lekelerini önleyebileceğini ve renk tonunu açabileceğini ortaya koyuyor. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunan selenyum ve vitamin B6 ’nın yanı sıra içeriğinde vitamin B2 , pirolokinolinkinon ve molibdene yer veriyor. ** Bu sayede vücudun doğal glutatyon döngüsü de desteklenmiş oluyor. Nasıl kullanmalı? Japonya menşeli Setria’nın L-Glutatyon merkezinde geliştirilen hem leke karşıtı hem de antioksidan desteği özelliğiyle öne çıkan Vitafenix Angard, kahvaltıdan önce 1 kapsül olarak kullanılıyor. İsmini küllerinden yeniden doğan Zümrüdüanka Kuşu’nun mitolojideki adından alan Vitafenix’in yaşam kalitenizi artıracak bitkisel gıda takviyesi ürünlerine www.vitafenix.com üzerinden ulaşabilirsiniz. *Randomized controlled trial of oral glutathione supplementation on body stores of glutathione. J.P. Richie. Published in the European Journal of Nutrition, May 2014. **Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği (29960 mükerrer/26.01.2017 tarihli resmi gazete).

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otonom sürüş özelliği Autopilot'ın kusurlu olduğu iddiasıyla ilk kez mahkemede savunma yapmaya hazırlanıyor.

Tesla, Eylül ve Ekim’de görülecek iki dava ile karşı karşıya. Davalardan ilki, 2019 yılında Model 3’ün bir palmiye ağacına çarpması ve saniyeler içinde alevler içinde kalması sonucunda sürücünün ölümüne, yolcuların ise ağır yaralanmasına neden olan bir kazayı konu alıyor. İkinci duruşma ise Tesla’nın, 2019 yılında bir Model 3 sürücüsünün ölümüyle sonuçlanan bir kazada suçlamalara karşı kendini savunmasını gerektiriyor.

Davaların ikisinde de davacılar, kazalardan Tesla’nın otonom sürüş sistemini sorumlu tutuyor. İlk davada Tesla’nın Autopilot ve diğer güvenlik sistemlerinin kusurlu olduğunu bildikleri hâlde araç satışı gerçekleştirdiği iddia edilirken ikinci davada Autopilot’ın fren yapmakta ve direksiyonu kırmakta başarısız olduğu öne sürülüyor.

Bu davalar, otonom sürüşü finansal geleceğinin merkezine alan Tesla’nın itibarını tehdit ettiği gibi Musk’ın itibarını da sorguluyor. Tesla sorumluluk almayı reddederek kazaların sürücü hatası kaynaklı olduğunu; Autopilot’ın insan gözetiminde güvenli olduğunu söylese de otomobil devinin teknolojisinin kusurlu olduğu iddiaları bu iki davadan çok daha derine uzanıyor.

Nedir?

Otonom sürüş özünde sensörler, kameralar, radar ve yapay zekayı kombine ederek bir aracın bir insan operatör olmadan seyahat edebilmesini vaat ediyor.

Otonom araç geliştiricileri, bu sistemleri geliştirmek için makine öğrenimi ve sinir ağları ile birlikte görüntü tanıma sistemlerinden elde edilen büyük miktarda veriden faydalanıyor. Bu veriler, sinir ağının trafik ışıklarını, ağaçları, kaldırımları, yayaları, sokak işaretlerini ve herhangi bir sürüş ortamının diğer parçalarını tanımlamayı öğrendiği sürücüsüz araçlardaki kameralardan alınan görüntüleri içeriyor.

Ne vaat ediyor?

Otonom araçların en büyük vaadi, karşı karşıya olduğu tüm iddialara rağmen ‘güvenlik’ olarak öne çıkıyor. Buna göre, otonom sürüşün insan kaynaklı hataları elimine edebileceği düşünülüyor.

Kabaca her 10 araba kazasından 9'unun insan hatasından kaynaklandığını gösteren çalışmalar haricinde; ABD'deki yetkili kurum olan NHTSA da araç kazalarının ülkenin ekonomisine etkisinin 594 milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, yollarda çoğunlukla otonom araçların olmasının trafiğin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayarak trafik sıkışıklığını azaltabileceği ve sürücülerin araç kullanmaya ayırdıkları zamanı daha verimli bir şekilde değerlendirmesini sağlayabileceği düşünülüyor.

Eleştiriler neler?

Otonom sürüşün en büyük dezavantajı ise direksiyonun arkasında bir sürücü olmaması. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla insanların otonom sürüşe gereğinden fazla güvenmeye başlayabileceği ve kontrolü tamamen elden bırakabilecekleri düşünülüyor.

Bunlar haricinde bizi bir de çevresel bir sorun karşılıyor: emisyon. MIT'den araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmaya göre otonom araçları çalıştırmak için gereken işlemci gücünün Arjantin’in bir yılda ürettiğinden daha fazla sera gazı emisyonu üretebileceği tahmin ediliyor.

Bu devasa ayak izi, benzinli araçların karbon ayak izi ile karşılaştırıldığında hâlâ sönük kalsa da, MIT’nin çalışması elektrikli ve otonom araçların çevre için ‘sihirli bir değnek’ olmadığını gösteriyor.

Güvenli otonom sürüş mümkün mü?

NHTSA, otomobil üreticilerinin 15 Ocak 2023 itibariyle toplam 419 otonom araç kazası rapor ettiğini ve bu kazalarda 18 kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor. Bu durum, sürüş esnasında kontrolün kimde olması gerektiği sorusunu akıllara getiriyor.

Hem motorlu hem de motorsuz araç sürücülerinin olduğu kadar yayaların da sıklıkla kusurlu olduğu bir dünyada tabii ki otonom araçların da hiçbir zaman kusursuz olamayacağı söylenebilir; ancak her şekilde bu teknolojinin günlük yaşamın bir parçası hâline gelmesi için ilk olarak bu sistemlerin risk faktörünün en aza indirilmesi ve düzenleyici kurumlardan onay alması gerekiyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli otomobil

yapay zeka

makine öğrenimi

Elon Musk

Tesla

Autopilot

Model 3

Otonom

Otonom araç

NHTSA

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Mevduat mesaisi, aday meselesi

Bankalar, KKM'den TL mevduata dönüşüm hedefleri nedeniyle yoğun mesai yaptı. İYİ Parti, yerel seçimlerde kendi adaylarını çıkaracağını söyledi. Putin, Hindistan'da gerçekleşecek G20 Zirvesi'ne katılmayacağını bildirdi.

30 Ağu 2023

Vitafenix ile birlikte
AA

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;