aposto-logo
TR
TREN

Peelsphere

Meyve kabukları ve alglerden üretilen materyal: Peelsphere
Peelsphere

Berlin merkezli tekstil tasarımcısı Youyang Song, deriye alternatif sunan ve biyolojik olarak parçalanabilen bitki bazlı bir malzeme üretmek için meyve kabukları ve algleri kullandı.

Peelsphere, düğme gibi aksesuarlar oluşturmak için sertleştirilebilen veya çanta gibi öğeler için dövülebilen çok yönlü ve su geçirmez bir tekstil.

Aslen tekstil tasarımı eğitimi alan Song, piyasada kendi tasarımları için doğada çözünebilen uygun malzeme bulamadığından meyve yapraklarından deri denemelerine başladı.

Song, hayvan derisinin yerini alabilecek, ancak yine de derinin çok yönlülüğünü ve gücünü koruyan bir malzeme üretmeyi başardı. Deri ve sentetik deriye ideal bir alternatif olarak Peelsphere dayanıklı, çok yönlü ve biyolojik olarak parçalanabilir.

Tasarımcı ve mühendislerden oluşan stüdyo, "artıkları hazinelere dönüştürme yolculuğuna" çıktı. Artık muz ve portakal kabuğu istemek için yerel meyve suyu tedarikçileri ile iletişime geçerek başladılar. Ekip daha sonra lif ve pektinin kabuğundan çıkarılmasını ve bir biyo-bağlayıcı kullanarak karıştırılmasını içeren bir üretim süreci tasarladı.Karışım, doğal boyalar kullanılarak boyanabilen deri benzeri malzemeden tabakalar içeriyor. Son olarak ekip, tabakaları lazerle keserek ve 3D olarak farklı boyutlarda yazdırıyor. Elde edilen malzeme su geçirmez ve çeşitli nihai ürünlere işlenebilir, dokunabilir veya dikilebilir.

Malzeme, meyve atıklarının potansiyeline odaklanarak, malzemeler ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlıyor.

Giderek daha fazla insan kitlesel hayvan yetiştiriciliğinin zulmüne karşı durdukça ve bitki temelli tasarımlara yöneldikçe, özellikle moda endüstrisinde deriye vegan alternatifleri kullanmaya artan bir ilgi var.

İngiliz malzeme şirketi Ananas Anam, ananas yapraklarından yapılan Piñatex adlı bitki bazlı deri alternatifi ile erken bir öncüydü.

Daha yakın zamanlarda, Adidas, Stella McCartney, Lululemon ve Gucci'nin ana şirketi Kering gibi markalar, hayvan derisi gibi görünen ve hissettiren Mylo adlı miselyum bazlı bir malzemeye yatırım yaptı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

deri

Deri

miselyum

Piñatex

Adidas

Stella McCartney

Lululemon

Gucci

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

Bio-Materyal

Tasarlayanlar'da bu hafta bio-materyal konusuna değindik.

17 Oca 2022

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;