aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel

PlayStation Plus'un yeni dönemi.

Beklentileri tam olarak karşılamamış olsa bile yeni abonelik sistemi heyecanlandırdı.

Bir önceki sayımızı yaparken "Spartacus" kod adına sahip PlayStation Plus'ın abonelik sistemine dair söylentiler artmaya başlamıştı. Sony, 2022 Haziran ayında PS Plus ve PS Now sistemlerinin birleşerek geliştirildiği bir abonelik sistemini çıkartacağını resmi olarak duyurdu. Söylentilerin en büyük odak noktası yeni açıklanacak sistemin Xbox'ın GamePass sistemine tam olarak bir rakip olacağı yönünde olsa da Sony her zaman yaptığı gibi güvenli alanda kalmayı tercih etti. 

Özellikle oyun fiyatlarının arttığı ve kurdan dolayı artık alınamayacak bir seviyeye geldiği bu dönemde GamePass çok fazla oyuncuya ilaç gibi geldi diyebiliriz. Bu sistemin en güzel yanı ise bir çok oyunun daha ilk gününden sistemde yerini alması. Starfield gibi çok beklenen büyük çaplı bir oyun bile çıkış yaptığı ilk gün bu sistemde yerini alacak. Sony ise bu işe şu anda girmemeye karar vermiş. Yapılan açıklamalara göre PS Exclusive oyunların ilk gün bu sisteme gelmesi gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Sony çıkıp God of War serisinin yeni oyununu ilk gün bu sisteme getiriyoruz dediği gün benim için tam olarak rakip bir sistem olarak yerini alacak. Bu bahsettiğim gün ise böyle giderse düşündüğümüzden daha yakın bir gelecekte olacak gibi. 


Yeni sistemi özetlemek gerekirse artık üç farklı abonelik kademesi olacak. İlk kademe olan PS Plus Essentials mevcut PS Plus abonelik sistemiyle tam olarak aynı olacak ve dolar bazında aynı fiyata sahip olacak. Bütün abonelik ücretlerini şu anda dolar cinsinden yazacağım çünkü Türkiye fiyatları henüz açıklanmadı ve Sony şu ana kadar abonelik sistemleri için Türkiye'ye özel fiyatlandırma yaptı bu yüzden herhangi bir tahminde bulunmak istemiyorum ve açıklanacağı günü bekliyorum. 

İkinci kademe PS Plus Extra bir önceki kademenin aynı özelliklerine sahip olacak ve bunun yanında 400'den fazla PS4 ve PS5 oyununun bulunduğu bir kataloğa sahip olacak. 

Son kademe olan PS Plus Premium ise önceki kademelere ek olarak bu kataloğa 340 oyun daha ekleyecek ve orijinal PS, PS2 ve PSP oyunlarını oynamamıza imkan sunacak. Bunun yanında Cloud sisteminin aktif olduğu bölgelerde bu oyunların Cloud üzerinden oynanabilir olmasını sağlayacak. Cloud sisteminin aktif olmadığı bölgelerde ise (Türkiye şu an için bu bölgeler içinde) Deluxe ismini alacak ve Premium'a göre daha uygun fiyatlı olacak.


Crash Bash gibi çocukken bayılarak oynadığım oyunları tekrar deneyimleme fikri beni çok heyecanlandırıyor olsa bile beklentilerimi tam olarak karşılamayan bir abonelik sistemi olduğunu söyleyebilirim. Sistem çıkış yaptığı gün Death Stranding ve God of War gibi oyunları kataloğuna ekleyecek olsa bile God of War: Ragnarok'u ilk gün vermediği sürece hep eksik bir sistem olarak anılacak gibi duruyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

PlayStation Plus

PS Plus

PS Now

GamePass

Starfield

God of War

PS Plus Es

PS

Türkiye

Crash Bash

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🔄 Remake Oyun Dönemi

Yayın & Yazar

Ludens

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

;