aposto-logo
TR
TREN

Radyo Piccolo #6: Yasmin Güleç

20'lik'in kurucusu Yasmin'le içerik üretirken Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı ürünlerinden alınan ilham üzerine konuşuyoruz.
Radyo Piccolo #6: Yasmin Güleç

11 Eylül - Karadankaçan Akademi - Piccolo
Karadankaçan Akademi ile birlikte

Karadankaçan Akademi ’de yeni dönem başlıyor İki yıl önce Aslı Tohumcu öncülüğünde edebiyat yolculuğuna başlayan Karadankaçan Akademi ; okumanın, incelemenin, ilk kitapların yazılma heyecanına ortak olmanın ve kendimizi yeniden inşa edebileceğimiz buluşmaların gücüne tanıklık ediyor. Neler var? Editör ve yazarların deneyimlerini paylaştığı Çocuk Edebiyatı Akademisi , sektörden isimlerin eğitim verdiği Uygulamalı Çocuk Edebiyatı Editörlüğü Atölyesi, Resimli Kitap Atölyesi, Yetişkin Edebiyatı Akademisi, Şiir Atölyesi, Senaryo Yazımı Atölyesi , Karin Karakaşlı ve Aslı Tohumcu’nun merak ettikleri kitapları konuştukları Yazarın Başucu oturumları, kadın okumaları ve yaratıcı yazma çalışmaları yapılan Sadece Kadınlar Girebilir atölyesi… Ve elbette yaratıcılığın birleştirici gücü. Geçtiğimiz yıllarda beş yüze yakın edebiyat severin katılımıyla gerçekleşen Karadankaçan Akademi atölyelerinin yeni dönemini takip etmek ve daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

Kimse yalnız değil; aklına gelen her şey muhakkak başkasının da aklına gelmiştir, o yüzden birbirimizi beraber yükselttiğimiz bir topluluk olmamız lazım! Burası bir destek ortamı ve burası gerçek.

Radyo Piccolo'nun altıncı konuğu yazar, editör, gazeteci ve 20'lik'in kurucusu Yasmin Güleç! Bülteninde yansıttığı 20'li yaşların öznelliğini Piccolo'yla eş bulunca kendisiyle konuşmadan bu konuları geçmek istemedik.

İçerik üretirken ilham aldığımız yerlerden bahsediyoruz bugün. Edebiyatı bilinçli şekilde tüketmeye başladığımız yıllardan yola çıkıyoruz ve Yasmin'in lisans derecesini aldığı Gazetecilik derecesine varıyoruz. Bir çocukla röportaj yapma deneyimi nasıl? Peki 20'li yaşlarındaki insanlarla içerik üretirken neleri önemsemek gerekir? O yüzden ben olsam Yasmin'le kaydettiğimiz bölümü kesin dinlerdim.

📻 Radyo Piccolo #6: Yasmin Güleç ve Alara Demirel
 🧷 Fotoğraf: Selin Ünsel


Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'ni çok küçük bir yaşta okumaya çalıştım. Sonrasında yarıda bırakmam ve yıllar geçtikten sonra geri dönmem gerekti. Aslında Çocuk Edebiyatı'nda yaş konsepti ve kapasite—yaştan bağımsız bir şekilde—bana çok önemli geliyor.

Yasmin, ilgimizi çeken janrın yaşla ilişkilendirilen kısımlarına eleştirel bir yerden bakıyor ve 20'lik'te yapmak istediklerini açıklarken kendi çocukluğundan birkaç kitabı ziyaret ediyor:

🐰 Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum? — Sam McBratney
💘 Sevgili Salak Günlük — Jim Benton
🧀 Saftirik Greg'in Günlüğü — Jeff Kinney
🦊 Çocuk Köstebek Tilki ve At — Charlie Mackesy
🦸‍♀️ Jacqueline Wilson'ın kitapları

🎧🎶 Nereden dinleyebilirsin?: Aposto mobil uygulaması, yepyeni bir dijital gazete ve dergi deneyimi için yayında. Yasmin Güleç'le kaydettiğimiz altıncı bölümü dinlemek için uygulamayı buradan indirebilirsin. Sonrasında sayıyı ziyaret etmen yeterli.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yazar

Radyo Piccolo

20'lik

Yasmin Güleç

Alara Demirel

Selin Ünsel

Galaksi Rehberi

Sam McBratney

Jim Benton

Jeff Kinney

Köstebek Tilki

Charlie Mackesy

Jacqueline Wilson

NEREDE YAYIMLANDI?

PiccoloPiccolo

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🦉 Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız? kitabı, 20'lik'ten Yasmin Güleç

Bu hafta Piccolo'nun en temel sorularından birini bir kitap başlığı altında tekrar gündeme getiriyoruz: Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız? Bu arada Radyo Piccolo da devam ediyor ve altıncı konuğumuz 20'lik'in kurucusu Yasmin Güleç!

11 Eyl 2022

Fotoğraf: Domingo Kitap

YAZARLAR

Alara Demirel

ANGST editörü

Piccolo

Aktivist okur-yazar dergi. Her pazar 12.00'de.

İLGİLİ OKUMALAR

;