aposto-logo
TR
TREN

Remake'lere Gerçekten İhtiyacımız Var Mı?

Rockstar Games ve Remedy Entertainment, Max Payne ve Max Payne 2 oyunlarının remake versiyonlarını yapmak için anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz iki haftanın beni en çok heyecanlandıran haberine birinci sıradan yer vermek istedim. Bu haberin beni bu kadar heyecanlandırmasının sebebi ise Max Payne serisinin oyun dünyasının başına gelen en güzel şeylerden biri olduğunu düşünmem. Max Payne 3'ün seriye yakışmadığını düşünsem bile kendi çapında başardığı işleri göz ardı etmek istemem. Hikaye konusunda başarısız olsa bile Max Payne aksiyonunu güzel bir şekilde oyunculara sunmuştu. 

Benim bu seriyi neden bu kadar fazla övdüğüm sorusuna gelirsek oyunun özellikle ilk iki oyunun zamanının çok ötesinde olduğunu düşünüyorum. Max Payne oyunlarını ilk oynadığımda sadece ismimi söyleyebilecek kadar ingilizceye sahip olduğum için hikayesinden hiçbir şey anlamamıştım. Yine de aksiyonu o kadar keyifliydi ki oyunları anlamasamda defalarca bitirmiştim. Oyun dünyasına kattıkları Bullet Time mekaniği ile kesinlikle bir çağ açtıklarını düşünmekteyim. Bullet Time aslında ilk kez Matrix filmlerinde bir terim olarak karşımıza çıksa da bunu oyun dünyasına bir mekanik olarak ekleyen oyun Max Payne'dir. 

Oyun dünyasına yeni bir mekanik eklemek tabii bu kadar övmemin tek sebebi değil. İngilizcemi geliştirdikten sonra bu tarz eskiden anlamadan oynadığım oyunların bir de hikayesine bakmak istediğim bir dönemde ilk olarak bu seriyi bitirmeye karar verdim. O zamanlar Max Payne 3'de yeni çıkışını yapmıştı onunda verdiği gazla başladım oynamaya. İlk oyunu kısa bir sürede bitirdikten sonra hiç beklemeden ikinci oyuna başladığım anda anladım ne kadar harika bir oyun olduğunu. Çizgi roman sitili ara sahneleri, karakter gelişimi, atmosfer, diyaloglar hepsi o kadar başarılı ve o kadar uyum içindeydiler ki bazı bölümleri üst üste defalarca oynadım. Bu saydığım sebeplerin yanında bir de oyunların yapım sürecini öğrendiğimde geliştiricilerine özellikle de Sam Lake'e duyduğum saygı tavan yaptı. Remake haberi beni heyecanlandırmış olsa bile bunun ne kadar gerekli olduğunu düşünmeden edemiyorum. 


Remake oyunlar aslında zamanı geçmiş bir oyun üzerinden yapıldığında büyük bir fark yaratabiliyorlar. Buna örnek verecek olursak Final Fantasy serisi hiçbir zaman benim ilgimi çekmiyor olsa bile içimde her zaman Final Fantasy 7 Remake oynama isteği olacak. Tekrar yapılmamış olsaydı açıp bakmayacağım bir oyunu bu sayede deneyimlemek istiyorum hatta bir kaç saat denedim ve oyunculara sunduğu şeyleri beğendim. Burdan bakınca aslında güzel görünse bile oyun seçimini doğru yapmak çok önemli bir yer tutuyor.

 Dead Space serisi severek oynadığım tek korku oyunu olma özelliğini taşıyor olsa ve bütün oyunlarını bayılarak oynamış olsam bile şu anda yapım aşamasında olan Remake projesi beni çok korkutuyor çünkü oyun zaten hala daha oynanabilir halde. Mekanikleri ve aksiyonu hala daha ilk günki tadı veriyor ve grafikleri oynanabilecek seviyede. Bu projede yapacakları geliştirmelerin oyunu daha kötü bir seviyeye taşımayacağının garantisi yok.


Max Payne serisi özelinde baktığımda ise oyunun o grafiklerde kalan bir efsane olarak anılmasını isterdim. Zamanının çok ötesinde bir oyundu ve her zaman öyle olacak. Bugün indirip oynasam hala daha aksiyona girerken keyif alacağımdan eminim. Remake oyunlarının yapımını Remedy üstlenecek olsa bile AAA bir Max Payne 2 görecek olmak beni çok endişelendiriyor. Bir de oyun süresi uzatmak için açık dünya koyduklarını düşünüyorum elim ayağım titremeye başlıyor. Oyunun ikinci görevine gelmişim, kabus görüp uyanan bir Max ile oynuyorum. Ana görev en alt katta ama diyorum biraz yan görev yapayım. Karşı komşunun kapısını çalıyorum ve bana kedisini bulma görevini veriyor. Düşüncesi bile beni korkutmaya yetiyor.

Sonuç olarak Remake oyunlarını hangi şirketin nasıl bir yol izleyerek yaptığı çok önemli olsa bile bazı oyunların döneminin efsanesi olarak anılmasını tercih ediyorum. Eğer bir oyun üzerinde çalışmak ve eski bir seriyi canlandırmak istiyorsanız yenisini yapın. Adının sonuna Remake ya da Remastered eklemeden de bunu yapabilirsiniz. Eğer hikayeli bir oyunun hikayesini devam ettiremeyeceğinizi düşünüyorsanız o zaman o seriyi rafa kaldırın. Beni en çok korkutan ise bu Remake oyunları başarı yakalamaya devam ederse oyun şirketlerinin orijinal bir fikire sahip yeni bir seriye başlamayıp eski oyunlarını sürekli olarak Remake adı altında piyasaya sürmeyi tercih etmeleri olur. Orijinal bir fikre sahip AAA oyunlarının giderek azalmaya başladığı bir dünyada daha fazla remake oyunu görecek olmak benim için "yeni bir oyuna başladım" hissini giderek azaltacaktır. Gelecek yıllarda beni elinde "Daha Az Remake Daha Çok Orijinal Fikir" pankartıyla görürseniz şaşırmayın. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Max Payne

Max Payne 3

Max Payne

Matrix

Final Fantasy

Final Fantasy 7 Remake

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

🔄 Remake Oyun Dönemi

Max Payne Remake, Yeni PS Plus Sistemi ve State of Unreal 5

11 Nis 2022

YAZARLAR

Mehmet Altuntaş

Game Lover, Content Writer

İLGİLİ OKUMALAR

;