aposto-logo
TR
TREN

Samurai Doggy #1

Chris Tex & Santtos

Chris Tex ve Santtos, Samurai Doggy’nin ilk sayısıyla karşımızdalar. Enfes suluboya çizimleri, mangavari sayfa düzeni ve üzerine çokça düşüldüğü belli olan karakter tasarımlarıyla gözlerimize bayram ettiren bu kitap, adeta “Beni oku” diye bağırıyor.

Seriye ismini veren karakterimiz Doggy, antropomorf bir köpek. Acılar içine doğmuş, intikam dürtüsüyle hayatta kalan bir samuray. Bir de sidekick’i var. Rei adında robot bir akbaba. İkili, Doggy’nin annesini öldüren kişinin peşinde oradan oraya savrulurken yıllar geçmiş. İçinde bulundukları dünya ise genel hatlarıyla biraz Shaolin Cowboy’u hatırlatsa da ilerleyen sayılarda iyice kendi ayakları üzerinde duracağına eminim.

Sayı Doggy ve kardeşlerinin doğumuyla açılıyor. Tam bu tatlılığa dişlerimiz kamaşırken üçüncü panelde gördüğümüz bıçak hem Doggy’nin annesine hem de kalbimize saplanıyor. Annesinin öldüğünü gören Doggy, hem intikam için hem de kardeşlerini korumak için bıçağın sahibine saldırıyor ama ne fayda. Hem bir gözünü hem de kardeşlerini kaybeden Doggy, ölüme terk edilmişken robot akbabamız Rei tarafından kurtuluyor ve günümüze, 20 sene sonrasına geçiyoruz.

Bir lunaparkta sayısız robotla dövüşen Doggy, hikâyeyi başa sarıyor ve neden bu durumda bulunduğumuzu anlatmaya başlıyor. Biz de 3-4 sayfa harika aksiyon sahnelerinden sonra bir nefes alıyoruz. Skypanel adlı mahallede kardeşlerini ve onları kaçıran kişiyi arayan Doggy ve Rei’i görüyoruz. Harika çizimlerle bezeli sayfalardan sonra mavi saçlı minik hırsızımızla tanışıyoruz. Doggy’den bir şey çalma hatasına düşen minik hırsız, aslında dönme dolaba binmek için hırsızlık yaptığını açıklıyor. Ve öğreniyoruz ki eskiden bedava olan lunapark artık bir çetenin elinde. Haksızlığa göz yummayan samurayımız duruma el atmak istiyor ve tam da neye bulaştığını bilmeden çeteye sataşıyor. Birbirinden güzel kurgulanmış aksiyon sahnelerinden sonra bütün çetenin ekibimizin etrafını sarmasıyla kitabın başındaki yere dönüyoruz ve sayı da burada bitiyor.

Skypanel’de gezerken iki büyük binanın önünde durduğu bir panel var Doggy’nin. O panel uzun süre aklımdan çıkmayacak. Gerçekten bakması acayip zevkli bir kitap Samurai Doggy. Chris Tex ve Santtos şahane işler başarmış. Santtos’un büyülü suluboya dünyası ve ikilinin karakter tasarımları bu kitabı kendine has kılmış. Gerçi zaman zaman hayatımın aşkı Shaolin Cowboy’u andırsa da ikisinin arasındaki görsel farklılık bu benzerliği göz ardı etmemize neden oluyor. Samuray Doggy’nin köpek olması direkt bizi kendine çekiyor. Ama ilk sayfa o kadar yürek parçalıyor ki “Doggy köpek olmasa mıydı acaba?” diye düşünmeden edemiyorum. Minik şakaları ve güzel kurgulanmış aksiyon sekanslarıyla çok güzel bir ilk sayı olmuş. Yeni sayıda neler olacak çok merak ediyorum. Siz de yalnız kovboy hikâyelerine meraklıysanız, manga okuyor ve çizgi romanlara mesafeliyseniz ya da köpüş görünce kendinizden geçiyorsanız kesin bu kitabı okuyun.

Kapak: Santtos

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

antropomorf

samuray

Sam

Shaolin Cowboy

Skypanel

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

SNIKT! #24

Braderin'den bu ayın çizgi romanları.

27 Ağu 2022

YAZARLAR

Deniz Braderin

Genelde müzikle ilgilenir, geri kalan zamanda da çizgi roman okur.

İLGİLİ OKUMALAR

;