aposto-logoPazartesi, 5 Haziran 2023
aposto-logo
Pazartesi, Haziran 5, 2023
Aposto Üyelik

Seçim çantalarımızda olması gerekenler

Seçime birkaç gün kala kombinlerimizi hazırlayalım istedik. İşte 20’likler için “Çantamda Ne Var?” seçime özel yazısı sizlerle.

Ocak ayına veda ederken “Umutluyuz” bültenimizde 20’lik ekibi olarak bu yıl umut ettiklerimiz ve heyecanla seçimi beklediğimizden bahsetmiştim. Aslında sadece ocak ayından beri değil bir süredir bu anı bekliyor olabiliriz. Seçim yaklaşırken artan propagandalar, sokakta kombin anketlerinin yerini alan seçim anketlerini sıkça gördük. Bu süreçte kafamızda ilginç sorular da dönmüyor değil, eski YouTube videolarıyla izlemeye başladığım daha sonra podcast serisine daldığım Deniz Göktaş bir stand-up gösterisini YouTube hesabında yayınlamış. Gösterinin bir bölümde şöyle diyor: “En azından 20 yıldır aynı yerden rahatsız olmak benim hoşuma gidiyordu. Düzeltilecek tek bir şey olması umut vericiydi” ve sonra annelerimizin evde gözüne ne çarparsa onu değiştirmesi ve bunun hiç tatmin etmemesiyle birleştiriyor konuyu. Her türlü çok ilginç olacağını biliyoruz ve sizleri bu yazımda seçim sonrasını değil de seçim gününü düşünmeye davet ediyoruz. “Seçim günü çantamda neler olmalı?” ya da “Seçim günü ne giysem?” sorularınıza seçim gününü konuşmak üzere yetiştik.

Bu yazı bir starter pack olup maksadı biraz da bahar neşesi oluşturmaktır, hem ilk kez oy kullanacaklara rehber olmayı hem de seçim için heyecanla bekleyenlerle umudumuzu paylaşmayı diliyoruz. Birlikte gülüp eğlendiğimiz nice seçimlere diyor ve seçim gününe dalış yapıyorum.

Öncelikle seçim günü uykumuzu iyi almış olmayı ve güzel bir kahvaltı yapmayı ihmal etmememiz gerektiğini hatırlatmak isterim. Malum gece ne olacağı belli değil :) Güne güzel bir başlangıç yaptıktan sonra hazırladığımız kombinler ve seçim çantamız ile oy kullanmaya gidiyoruz. Peki seçim çantamızda neler var? Neden?

  Seçim çantamızda olması gerekenler:

  • Kimlik
  • Kalem
  • Cüzdan
  • Flama bayrak :)
  • Kolonya
  • Su

Oy kullanmaya giderken yanımıza mutlaka kimlik, ehliyet kartlarından birini yanımıza alıyoruz. Eğer oy kullanacağınız yer gibi bilgilere erişmediyseniz oy pusulası ya da e-devlet üzerinden erişebilir, oy pusulanızı da çantanıza atabilirsiniz. Oy kullandığınıza dair imza atmak için kaleminizi yanınıza alabilirsiniz ancak kesinlikle seçim kağıdında kullanmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Oy kullandıktan sonra şöyle hava da çok güzelse ve aman efendim "Bir kahve içelim dostlarımızla seçim sonucunu bekleyene kadar" diyebilirsiniz o yüzden cüzdanlarımızı da attık seçim çantamıza. Ankara’da her bayram ellerinde bayraklarla coşkuyla yürüyen özellikle Anıtkabir ve çevresinde pek çok kişiye rastlayabilirsiniz. O yüzden bayrak, flama ne isterseniz çantanıza alabilirsiniz.

Sokaklarda ya da oy kullanmak için oluşan sırada yaşanabilecek olası gerginlikler ya da ani coşkular için ne olur ne olmaz kolonyalarımızı da çantamıza atalım derim. E malum bahar geldi havalar ısındı, suyu da attık hemen.


Seçim çantamızı hazırladığımıza göre kombinlere bakalım, biz heyecanımızı biraz da esprili bir dille giydiklerimizde yansıtmak istedik. Hem sizlerden gelen kombinler hem de 20’lik ekibimizden gelen kombinler şöyle, henüz seçim günü ne giyeceğine karar veremeyenler için de bir rehber olmasını diliyoruz.

Irmak Hacımusaoğlu

Yoruma gerek yok, biz 20’lik ekibi olarak bir süre bu görseldeyiz.


Yasmin Güleç

20’lik ekibinin queen'i Yasmin seçim gününe çoktan hazırmış diyebiliriz.


Merve Nur

“Gurbetçiyim, oyumu günler önce kullandım. Aynen şu şekil süslenip 14 Mayıs’ta Türkiye’den gelecek haberler için telefonumun başında olacağım.”


Gözde Ataç 

Shakira kemerlerini sıkı sıkı bağlıyoruz ve dilimize sevdiğimiz bir şarkıyı dolayıp gidiyoruz oy kullanmaya.


Emir Hocaoğlu

“İnsanların anıları gidiyor, SAÇMA benim aklımda!" Nejat İşler’den bir alıntıyla seçim heyecanını paylaştı Emir bizimle.


Gökçe Naz Temizkan

“Hiç süren yok suyun ısındı, güneş doğdu.” Bir şarkı sözüyle seçime koşarak gidiyor Gökçe.


Kaan Salt

Seçimi kendine bir görev edindiğini söyleyerek bunu benimsediğini kanıtladı Kaan.


Seçim kombinlerimiz ve çantalarımız ile 14 Mayıs’a hazırız! Seçim sonrası yine 20’likte görüşmek üzere.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

stand-up

Deniz Göktaş

Seçim

seçim

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

20'lik Seçim 'Survival' Kiti

Yayın & Yazar

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

Gözde Ataç

20lerinde 20lik, yazar, çizer, kodlar

;