aposto-logo
TR
TREN

🎻 Sigur Rós yeni şarkı ve kliple geri döndü: “Blóðberg”

Adını okumaya çalışmadığımız Blóðberg, grubun 2010’ların başından bu yana multi-enstrümantalist Kjartan “Kjarri” Sveinsson ile yayınladığı ilk tekli.
🎻 Sigur Rós yeni şarkı ve kliple geri döndü: “Blóðberg”

16 Haziran - Brothers1801
Brothers1801 ile birlikte

Şehrin lezzetlerine ve müziğin büyüsüne karışıyoruz: Extra Gastronomy by Brothers Extra Gastronomy by Brothers, 17-18 Haziran'da Nedir? 2018 yılından bu yana pek çok farklı gastronomi deneyimine ev sahipliği yapan Extra Gastronomy by Brothers , bu yıl da food market konseptiyle şehre lezzet, müzik ve sohbet karıştırmaya geliyor. Nerede ve ne zaman? Swissotel Bosphorus Chalet Garden’da 17 ve 18 Haziran’da. Nelere karışıyoruz? 17 Haziran: Günün yıldız ismi Yalın ’la yaz akşamı kıpırtılarını hissetmeden ve yüksek doz eğlenceye karışmadan hemen önce Burkay Adalığ ve konuğu Burak Kan (Gurukafa) ile gastronomi sohbetine, Twins miksolojistleriyle atölyeye, Oğul Türkkan ve Can Akıncı ’yla peynir ve çikolata tadım atölyesine karışacağız. Hepsinin ardından Küçücüğüm, Deva Bize Sevişler ve Benimki gibi daha nice hayran olduğumuz şarkıya imza atan Yalın ’la yıldızlar altına buluşmak ve müziğin büyüsüne karışmak için hazır olacağız. Yalın’la keyifli bir yaz akşamı konseri kime iyi gelmez ki? 18 Haziran: Lezzet odaklı hafta sonunda Sound of Ladies ve Sena Şener ’in dokunuşuyla gün boyu sürecek canlı müzik performanslarıyla keyfimize keyif karıştıracağız. İkinci günün damağına düşkün programında Burkay Adalığ (meleklerinpayı) ve konukları Levon Bağış ve Pınar Taşdemir ’le gastronomi konuşmaya ve elbette hem lezzetli hem ferahlatıcı atölyelere karışacağız. Şehrin kalbinde canlı müzik ve lezzete doyacağımız bir program sunan iki gün için biz hazırız. Pernod Ricard ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan ve şehrin tadını damakta bırakmak için gün sayan Extra Gastronomy by Brothers biletlerine buradan ulaşabilir, tüm gelişmelerden haberdar olmak için brothers1801 ’i takip edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

41 kişilik bir orkestra ile Kuzey Amerika ve Avrupa’da biletleri çoktan tükenmiş olan bir turneye çıkmaya hazırlanan İzlanda’nın müzik sahnesine ruhani hediyesi Sigur Rós, yeni teklisi Blóðberg ile çıkageldi. Blóðberg, uzun bir aradan sonra 2012 yılında gruptan ayrılan ve geçtiğimiz sene Sigur Rós ekibine tekrardan dahil olan multi-enstrümantalist Kjartan “Kjarri” Sveinsson’un yer aldığı ilk tekli olma özelliğine sahip. 

Distopik bir evren: Blóðberg’e aynı zamanda yönetmenliğini Johan Renck’in üstlendiği bir animasyon video da eşlik etti. HBO mini dizisi Chernobyl’in yanı sıra Madonna, Robyn ve Beyoncé için müzik videolarını yöneten Renck, klip hakkında şunları söyledi: 

“Gelecek konusunda olabildiğince nihilist hissediyorum. Kendi aptallıklarımıza karşı güçsüzüz. Bunun bazı yönleri ‘Blóðberg’in temalarıyla ilgili izlenimlerimle birleşti. Müzik, kendi sefil düşüncelerime bir nota oluyor, onlara sadece müziğin verebileceği bir güzellik katıyor.”

Yeni albüm nerede? Geçtiğimiz Mart ayında turne tarihlerini duyuran grup, Haziran ayı içerisinde son stüdyo albümleri Kveikur (2013)’den bu yana çıkacak yeni albümlerinin de müjdesini verdi. Ancak o günden beri Sigur Rós’tan yeni albümlerine dair resmi bir açıklama gelmedi. Bazı yerlerde yeni albümün 16 Haziran’da Átta adıyla yayımlanacağını söylense de henüz net bir açıklama yok.

Rota oluşturuldu: En son 2016 yılında Primavera Sound konserlerinin hemen ardından Zorlu PSM’de sahne alan grup yeni turneleri kapsamında 28 Temmuz Cuma akşamı Küçükçiftlik Park’ta sahne olacak. Konserin biletlerine buradan ulaşabilirsin.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İzlanda

Sigur Rós

Johan Renck

Chernobyl

Madonna

Robyn

Beyoncé

Kveikur

Primavera Sound

Zorlu PSM

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

BÜLTEN SAYISI

📬 Çevre için son kez

Greta Thunberg liseden mezun oldu. Merkez Bankası haftalık para, banka ve menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. İzlanda'dan Sigur Rós, Blóðberg adlı yeni teklisiyle geri döndü.

16 Haz 2023

Brothers1801 ile birlikte
New York Times

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;