aposto-logoCuma, 3 Şubat 2023
aposto-logo
Cuma, Şubat 3, 2023
Premium'a Yüksel

Stan #11: Türkü Ata

Neyin hayranısın, Türkü?

🦸 Stan: Türkü Ata

İlk röportajım ve yanımdan Alex Turner geçti!

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin?

Soruların arasında üzerine iki kere düşündürten tek soru buydu aslında. Nova Norda'yla kaydettiğimiz podcast sonrası üzerine de tekrar düşündüm cevabımı. Nova'nın Bakma Bana Öyle diye bir şarkısı var—ilk keşfettiğimde aynaya baktığımda kendime "Ne yapıyorsun sen?" diye düşündüğüm bir dönemdi.

Aynanın benim hayatımda önemli bir yeri var. Ağladığımda da makyaj yaparken de oraya bakıyorum. O yüzden bu şarkıyı dinlerken kendimi aynada hayal ediyordum. O yüzden bu cümleyi şöyle tamamlardım:

Hayran olduğum şey umarım ilerde aynaya baktığımda kendim olurum.

Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

Küçükken sabah kalkar kalkmaz televizyon başına geçip çizgi film izlemeye başlayan çocuklardan biriydim. Çizgi filmlerden çok aralara giren reklamlar daha çok ilgimi çekiyordu—doğrama aletleri, keskin bıçaklar, spor aletleri gibi. Arayıp sipariş vermeye çalışmışlığım bile oldu.

O sıralarda kafamda favorim Tom ve Jerry'nin Nickelodeon'daki bütün karakterlerle beraber olduğu bir evren kurmuştum. İçinde o sihirli aletler de vardı.

📺 Eski televizyon reklamlarından bir örnek


Hayran oldukları seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor?

Hayran olduğumu belirtebileceğim tek bir kişi yok. "Şu kişi idolüm," deyip kestirip attığımda yeni şeylerin önünü kesiyormuş gibi hissediyorum. Dolayısıyla kendimi tek bir şeyle kısıtlamıyorum. 

Beni yaptığım işte gerçekten iyi olabileceğime inandırıyor idollerim. İlham aldığım güçlü kadınlar var. "Tamam, şu an diptesin veya istediğin noktada değilsin. Ama bak X kişi şöyle yapmış, bunu başarmış; sen de yapabilirsin," diyebilmek beni ayakta tutuyor.

Yaptığım işlerde de—mesela tasarım yaparken—hiçbir zaman bomboş bir sayfayla başlamıyorum. İlk önce araştırmamı tamamlıyorum; Pinterest ve Canva'yı geziyorum mesela. Beğendiklerime bakıp hepsinden birer parça alarak yeni bir şey çıkarıyorum. Zaten Instagram'da kendimi şöyle tanımlıyorum:

A product of everyone who has given me a piece of their soul. (Bana ruhundan bir parça veren herkesten çıkan bir ürün.)

🎙 Ayıptır Söylemesi kayıtlarından biri, Türkü Ata ve Yasemin Yürük


Mottom, tek bir kişiye veya tek bir şeye bağlı kalmayıp her şeyden bir şeyler toparlayıp onları kendime yansıtarak yeni bir ben yaratmak! Özgün bir insanım; ilham aldığım, hayran olduğum şeyler var ama günün sonunda kendime hayran olmak istediğim için ben, yepyeni bir benim.

Açıkçası Instagram'ı ilham almak için kullanmıyorum ama Kız Başına içerikleri için ilham aldığım bir sanatçı var: Anton Gudim'in olaylara farklı yönlerden yaklaşmasını seviyorum.

Hayran oldukların Kız Başına'da yaptıkların ve Ayıptır Söylemesi programıyla kesişiyor mu?

Podcast'i yaptıkça daha çok hayran olacak şey buluyorum. Mesela Nova'yla bölüm kaydediyorum, ona daha da hayran oluyorum; oradan bu hayranlıkla Özge Özel'le bölüm kaydetmeye gidiyorum—her birinden bir şey öğrenmek katlanarak artıyor.

Program sorularını hazırlamak inanılmaz bir araştırma gerektirdiği için bu esnada insan kendiyle veya ilgi alanlarıyla ilgili çok fazla şey öğreniyor.

🟡 Kız Başına içeriklerinden Küçük Hanım serisi


İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

Bir ara hiç kimsenin yalan söylemediği ve hata yapmadığı bir evren olsa diye düşünüp duruyordum. Yakın zamanda bu şekilde düşündüğüm zaman, hatalarımızdan ders alıp onlarla varolduğumuz için hatasız bir evreni asla istemediğimi fark ettim.

İnsanların hatalarından gerçekten ders aldığı, sorumluluk aldığı ve bunların sonucunda değiştiği, gerçekten de özgür ve adaletli bir dünya hayali kuruyorum. 

Bu umutla Türkiye'de de bunu başarabileceğimize inanıyorum. Zaten bütün kadınlar olarak bunun için çalışıyoruz hepimiz; varolmamız bile bir direniş bu aralar.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Alex Turner

Nova Norda

Tom ve Jerry

Nickelodeon

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🤜🤛 Nope filmi, Kız Başına'dan Türkü Ata, pop albümlerinin gücü

Yayın & Yazar

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;