aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel

🎮 Steam Deck büyük 3'lüyü hedefliyor

Valve'ın yeni konsolu oyuncularla buluştu. Peki PlayStation, Xbox ve Nintendo'ya bir rakip olabilecek mi?

Oyun dünyasına kazandırdığı Half Life ve Counter Strike gibi klasik FPS oyunlarıyla tanıdığımız Valve, bir süre sonra dijital oyun mağazası Steam'i kurmuş ve kısa sürede PC oyun pazarını domine eden bir şirkete dönüşmüştü. Kurucuları Gabe Newell önderliğinde gelişen bu dominasyon, bugün daha farklı bir pazara doğru genişletilmek isteniyor.

Valve'ın yeni oyun konsolu Steam Deck, 25 Şubat itibariyle oyunculara ulaşmaya başladı. Konsol hakkındaki ilk yorumlar genellikle olumluyken Gabe Newell'ın keyfi de hayli yerinde gibi görünüyor. Rock Paper Shotgun'a konuşan Newell, Steam Deck'in kendisini "süper mutlu" eden bir cihaz olduğunu söylüyor.

Oyun konsolu pazarı her ne kadar Valve için yepyeni bir alan olsa da bu girişim şirketin ilk donanım tecrübesi değil. Oyun dünyasını yakından takip edenlerin bile hatırlamakta zorlandığı Steam Machine'ler, Valve'ın ilk konsol deneyimi kabul edilebilir. Steam Machine başarılı olmaktan çok uzak bir girişimdi. Şirketin bir diğer donanım denemesi olan VR cihazı Valve Index ise nispeten daha başarılı bir hamle olarak hafızalarda yer etti. 

Valve ve Gabe Newell bu iki büyük girişimden önemli dersler çıkarmışa benziyor. Newell verdiği röportajda bununla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor: "Steam Machine deneyimi bize sadece üçüncü taraflarla çalışmak yerine bir ürünü de kendimizin geliştirmesi gerektiğini düşündürdü. Steam Deck, PC'nin gücünü uygun bir fiyatla kullanıcılarla birleştirmek için tasarlandı ve bunu nasıl yapabileceğimizi bulmak için çok zaman harcadık."

Microsoft'un Xbox'ı piyasaya sürmesinden bu yana neredeyse 20 yıldır konsol pazarına yeni bir oyuncu giremedi. Birçok deneme oldu, ancak hepsi zamanla yok olup tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Hiçbiri PlayStation, Xbox ya da Nintendo kadar kalıcı olamadı. Steam Deck'in akıbeti ne olacak bilemiyoruz, ancak Valve bu piyasada kalıcı olmak için oldukça istekli görünüyor.

Steam Deck'in piyasadaki konsollara kıyasla önemli bir avantajı var. O da tahmin edebileceğini üzere, Steam'in devasa kütüphanesi. Henüz tüm oyunlar uyumlu olmasa da Steam'deki birçok oyun Steam Deck üzerinden sorunsuz bir şekilde oynanabiliyor. Bu da onu hem Halo: Infinite hem de God of War oynayabileceğiniz tek oyun konsolu yapıyor. 

Birer el konsolu olmaları hasebiyle Nintendo Switch'i Steam Deck'in doğrudan rakibi olarak kabul edebiliriz. 100 milyondan fazla satarak son 5 yılın en fazla satan oyun konsolu olan Switch'in, Steam Deck ile olan rekabeti nasıl bir noktaya evrilecek merak konusu. Steam'in aylık 120 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor, bu elbette Steam Deck'in satış rakamlarına olumlu yansıyacaktır. Şimdiden görece yüksek fiyatı, ağır bir cihaz olması ve batarya konusunda tutarsızlıklar yaşandığı belirtilmesine rağmen Steam Deck için sipariş kuyrukları oluşmuş durumda. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Half Life

Counter Strike

Valve

Steam

Gabe Newell

Steam Deck

Steam Machine

Steam Machine

Microsoft

Nintendo

Halo: Infinite

God of

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🎮 Steam Deck kalıcı olabilecek mi?

Yayın & Yazar

Ludens

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

;