Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Türkiye’de HPV Aşısı olan ‘Erkekler’

Türkiye’de HPV Aşısı olan ‘Erkekler’

Bu yazıyı yazabilmek için Türkiye’de HPV aşısı olmuş, atanmış cinsiyeti erkek olan 3 kişi ile görüştüm. Bu görüşmeleri yapmaktaki amacım Türkiye’de yaşayan bir erkeğin HPV aşısı olmasını sağlayan sosyal ortamı anlayabilmekti. Görüştüğüm kişilerden ilki, iki ebeveyni de doktor olan ve kendisi de sağlık politikaları üzerine çalışan biriydi. Özellikle babasının iki oğlunun da HPV aşısı olması konusunda çok aktif rol oynadığını belirtti. İkinci görüştüğüm kişi de partnerinin HPV ile yaşadığını öğrendikten sonra aşı olmayı düşünmeye başlayan ve sonrasında da Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nin yaptığı eğitimlerde öğrendiklerinden sonra bu aşıyı olmaya karar veren biriydi (iyi ki böyle dernekler var). Son olarak görüştüğüm kişi de kız arkadaşının HPV aşısı olacağını duyunca onunla beraber bu aşıyı olmaya karar veren biriydi. Kız arkadaşıyla aşı olmaya gitmeden önce 4 erkek arkadaşıyla otururken aşı olacağını söylediğinde bu dört erkek HPV aşısını Corona aşısı anlamış ve sonrasında da HPV aşısının ne olduğunu bilmediklerini belirtmişler.

Konuştuğum kişilerden ilki dışında (çünkü ona aşıyı evde babası yapmıştı), diğer iki kişi de aşıyı yapan doktor ve eczacıdan “Sen neden aşı oluyorsun ki? Biz kadınlara öneriyoruz” cümlesini duymuşlardı. Her ikisi de aşıyı olmak istediklerini belirttikten sonra aşıyı olmakta bir sorun yaşamamışlardı ancak bu tepkiyi almış olmaları bence çok şey söylüyor.

Hem kendi hikayemden hem de benimle HPV aşısı hikayesini paylaşan üç kişiden öğrendiğim bir şey var. HPV aşısı ülkemizde sosyal ağlarla ilerliyor. Bu ne demek? Ben aşı olduktan ve bunu arkadaşlarıma söyledikten sonra aşı olan en az 10 arkadaşım oldu. Şimdi o 10 arkadaşım da kendi arkadaşlarına söyledikleri zaman onlar da aşılanacak ya da en azından aşı olmayı düşünecekler. Bu senaryo, aşı eşitsizliğinin ve sınıfsal ayrımcılığın da bir göstergesi. Yani evet HPV aşısı toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve gelenekselleşmiş toplumsal cinsiyet rolleri ile çok alakalı ama onun yanı sıra ücretsiz olmamasından ve ulusal aşı programına eklenmemesinden dolayı ayrıca sınıfsal bir problem.

HPV aşısının ulusal aşı programına dahil edilmesi, ücretsiz olması ve ilkokuldan itibaren müfredat içeriğine (toplumsal cinsiyet rolleri ile beraber) entegre edilmesi gerek. Benim bu yazı ile en çok vurgulamak istediğim nokta ise atanmış cinsiyeti erkek olan bireylerin de HPV aşısı olması gerektiği. Bunun olabilmesi için de ilk adım olarak, HPV aşısının ücretsiz olması konusunda yaptığımız paylaşımlarda yalnızca “kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açan” cümlesini yegâne sebep olarak kullanmamaya özen gösterebiliriz.

Konuşarak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Türkiye’de HPV Aşısı ve Erkeklik(ler)

Yayın & Yazar

Oyunbozan

Toplumsal cinsiyet eşitliği. Keşke bunun için oyunbozan olmamız gerekmeseydi. Biz, oyun bozmak için konuşmayı tercih eden iki feminist doktora öğrencisiyiz. Regl yoksulluğu ve tabusu başta olmak üzere, konuşulmayan konuları konuşmaya karar verdik. Sen de Konuşmamız Gerek’tiğine inanıyorsan, artık buradayız.

;