aposto-logo
TR
TREN

Verstappen'den 3. kez Grand Slam

Formula 1 İspanya Grand Prix'sini Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı.

5 Haziran - Schneider Electric
Schneider Electric ile birlikte

Sürdürülebilir bir dünyanın tohumlarını ekiyor: Schneider Electric Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü Sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu ortaya koyduğu çalışmalarla kanıtlayan Schneider Electric , 5 Haziran Dünya Çevre Günü ’nde, küresel iklim değişikliğiyle mücadele için bireysel olarak eyleme geçmek isteyenleri Tohum Hareketi ’ne ortak olmaya davet ediyor. Siz de Schneider Electric Tohum Hareketi ’ne katılabilir, buradan seçeceğiniz tohumların sizin adınıza doğayla buluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik, her biri gelecek için umut olan bu tohumların serüvenini online olarak takip etmek de mümkün. Neden küresel iklim değişimiyle mücadelede yer almaya ihtiyacımız var? Bugün gezegenimizin sağlığı için üç önemli gündeme çözüm sunmalıyız. Tüm yaşamı felç eden küresel pandeminin ardından hâlen sosyal ve ekonomik olarak iyileşme sürecindeyiz. Enerji krizi nedeniyle hayatın her alanına etki eden enerji kaynaklarına erişim her geçen gün zorlaşıyor. Sıcak hava dalgaları, fırtınalar ve seller gibi iklim krizinin sarsıcı etkileri bir an önce harekete geçmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu sorunlara çözüm bulmak için şirketler ve hükümetler önemli taahhütler verse de henüz arzu edilen noktada değiliz. 2030 yılı için sürdürülebilirlik taahhütlerinde bulunan kurumların sadece %8’i planlarına uygun hareket ettiğini açıkladı. Ancak bu durum hızla tersine çevrilebilir. Yapılan araştırmalar mevcut teknolojinin karbon emisyonlarının %70’ini elimine etme gücü olduğunu gösteriyor. Schneider Electric de Elektrik 4.0 adı verilen bir yaklaşımla bu süreci hızlandırmanın ve kolaylaştırmanın mümkün olduğunu savunuyor. Bu stratejiyle elektrifikasyon (yeşil enerji) ve dijitalleşme (akıllı ve bağlantılı sistemler) ile bugünkü karbon emisyonlarının yaklaşık %90’undan sorumlu olan enerjiyi dönüştürmek mümkün . Bunun ilk örnekleri olarak Schneider Electric, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Deniz Feneri unvanıyla ödüllendirilmiş beş fabrikaya sahip. Avrupa’nın ilk “Akıllı Fabrikası” seçilen Manisa fabrikası da bunlardan biri. Şirketin pek çok sektörde sürdürülebilir değerler üreten çözümleri mevcut. Örneğin; tarım sektöründe suyun %50’ye varan oranlarda daha verimli kullanılması için bulut tabanlı ve mobil bir çözümün geliştirilmesinde rol aldı. Böylece tarımda devrimsel bir dönüşüme imza atıldı.

Daha fazlasını öğren

Formula 1 İspanya Grand Prix'sini Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı. Mercedes'ten Lewis Hamilton ikinci, George Russell üçüncü sırada yer aldı. Max Verstappen, önde götürdüğü yarışı ilk sırada tamamlayarak sezonun beşinci yarış galibiyetini elde etti.

İspanya'daki Barselona-Katalonya pistinde gerçekleştirilen sezonun 8. etabında  Max Verstappen, önde götürdüğü yarışı ilk sırada tamamlayarak sezonun beşinci yarış galibiyetini elde etti. Tüm yarışı önde götüren Verstappen, en hızlı turu da atarak Grand Slam yaptı. Red Bull pilotu bununla beraber kariyerinde 3. kez Grand Slam yapmış oldu.

İspanya GP’sine 4. sırada başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton yarışı 2. sırada tamamlayarak günün sürücüsü seçildi.

Lewis Hamilton: Podyuma geri döndüğüm için çok mutluyum. Takımım çok çalışıyor. Bu pistte hızlı olursanız diğer pistlerde de hızlı olursunuz.. Ama daha fazlasını yapabiliriz. Daha büyük adımlar atabiliriz.

Ferrari pilotu Charles Leclerc ise, 2021 Rusya GP’den sonra ilk kez tamamladığı bir yarışı puan barajının dışında bitirdi. Yuki Tsunoda, Guanyu Zhou'yu pist dışına doğru ittiği için 5 saniye zaman cezası aldı ve 9. sıradan 12. sıraya geriledi.


Bu yazı orijinal olarak Punto'da yayımlanmıştır. Daha fazlası için şimdi abone olun.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Grand Slam

Formula 1

İspanya Grand Prix

Red Bull

Max Verstappen

Lewis Hamilton

George Russell

İspanya

Charles Leclerc

Yuki Tsunoda

Guanyu Zhou

Punto

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

BÜLTEN SAYISI

📬 Enflasyon %39,59

İyi akşamlar. TÜİK, yıllık enflasyonu %39,59 olarak duyurdu. Atomic Wallet'a düzenlenen saldırıda kullanıcılardan en az 35 milyon dolar değerinde kripto varlık çalındı. Formula 1 İspanya Grand Prix'sini Max Verstappen kazandı.

05 Haz 2023

Fotoğraf: Sports Illustrated

YAZARLAR

Burcu Biçer

Editor @ Punto

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;