aposto-logo
TR
TREN

Video oyunları hakkında bildiklerimiz ne kadar doğru?

Video oyunları ile ilgili varsaydığımız ve belki de bize dayatılan bir sürü düşünce var. Peki, bunların kaç tanesi doğru ve bilimsel?
Video oyunları hakkında bildiklerimiz ne kadar doğru?

1 - Şiddet öğeleri içeren video oyunları oynamak şiddete eğilimi artırıyor.

Yaygın olarak benimsenen bu düşünce, aslında video oyunlarına olan ön yargımızı da artırıyor. Ancak araştırmalar, agresyon ile video oyunları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını gösteriyor. Hatta diğer oyuncularla işbirliği yapmayı gerektiren bazı oyunların başkalarına yardım etmek gibi olumlu sosyal davranışları artırdığı biliniyor

2 - Video oyunu oynamak toplumdan soyutlanmaya ve yalnızlaşmaya yol açıyor.

Artık video oyunları, başkalarıyla da iletişim kurabildiğimiz platformlara dönüştü. Sanal ortamda edindiğimiz arkadaşlarımızla oyun aralarında sohbet edebiliyoruz. Beraber veya karşılıklı oyun oynayabiliyoruz. Bu da bize gösteriyor ki video oyunları insanları yalnızlaştırmaktan ziyade başkalarıyla iletişim kurabilmemize imkan sağlıyor. 

3 - Sadece erkekler, çocuklar ve gençler video oyunları oynar.

Video oyunu oynayan birini düşündüğümüzde yüksek ihtimalle ilk aklımıza gelen bilgisayar veya televizyon karşısında oturmuş, odasından dışarı çıkmayı reddeden bir genç erkek veya çocuk oluyor. Akla ilk gelen bu imgelemenin sebebi, video oyunları piyasasının aslında genç erkekleri hedef alması ve çoğu oyun karakterinin erkek olması. Buna rağmen, son dönemlerde kadınların ve erişkinlerin de video oyunları oynayışında bir artış gözlemleniyor. 

4 - Video oyunları oynamak sağlığa zararlı.

Uzun süre video oyunu oynamanın zararları bulunuyor. Ancak uygun zaman aralığında olduğu zaman video oyunları oynamanın zararından çok faydası bulunuyor. Araştırmalar, video oyunları oynayan kişilerin karar verme gibi bilişsel süreçlerinin, görsel-uzamsal becerilerinin ve yaratıcılığının geliştiğini gösteriyor. Bu gibi bulgular, aslında video oyunlarına karşı ön yargılı olduğumuzu gösteriyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

agresyon

NEREDE YAYIMLANDI?

Yakın İlişkilerYakın İlişkiler

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🎮 Kendini Kaybedercesine Oyun Oynamak: Video Oyunları ile İlişkimiz

“Bu rakibimi de yenip oyunu kapatacağım.” cümlesini oyun oynarken kaç kez kuruyorsunuz? Bazı oyunlar o kadar sürükleyici oluyor ki oyun başında saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyoruz.

08 Eyl 2022

Aja Kusick - Piranha Plant Video Game

YAZARLAR

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

İLGİLİ OKUMALAR

;