aposto-logoCuma, 3 Şubat 2023
aposto-logo
Cuma, Şubat 3, 2023
Premium'a Yüksel

Video oyunları hakkında bildiklerimiz ne kadar doğru?

Video oyunları ile ilgili varsaydığımız ve belki de bize dayatılan bir sürü düşünce var. Peki, bunların kaç tanesi doğru ve bilimsel?

1 - Şiddet öğeleri içeren video oyunları oynamak şiddete eğilimi artırıyor.

Yaygın olarak benimsenen bu düşünce, aslında video oyunlarına olan ön yargımızı da artırıyor. Ancak araştırmalar, agresyon ile video oyunları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını gösteriyor. Hatta diğer oyuncularla işbirliği yapmayı gerektiren bazı oyunların başkalarına yardım etmek gibi olumlu sosyal davranışları artırdığı biliniyor

2 - Video oyunu oynamak toplumdan soyutlanmaya ve yalnızlaşmaya yol açıyor.

Artık video oyunları, başkalarıyla da iletişim kurabildiğimiz platformlara dönüştü. Sanal ortamda edindiğimiz arkadaşlarımızla oyun aralarında sohbet edebiliyoruz. Beraber veya karşılıklı oyun oynayabiliyoruz. Bu da bize gösteriyor ki video oyunları insanları yalnızlaştırmaktan ziyade başkalarıyla iletişim kurabilmemize imkan sağlıyor. 

3 - Sadece erkekler, çocuklar ve gençler video oyunları oynar.

Video oyunu oynayan birini düşündüğümüzde yüksek ihtimalle ilk aklımıza gelen bilgisayar veya televizyon karşısında oturmuş, odasından dışarı çıkmayı reddeden bir genç erkek veya çocuk oluyor. Akla ilk gelen bu imgelemenin sebebi, video oyunları piyasasının aslında genç erkekleri hedef alması ve çoğu oyun karakterinin erkek olması. Buna rağmen, son dönemlerde kadınların ve erişkinlerin de video oyunları oynayışında bir artış gözlemleniyor. 

4 - Video oyunları oynamak sağlığa zararlı.

Uzun süre video oyunu oynamanın zararları bulunuyor. Ancak uygun zaman aralığında olduğu zaman video oyunları oynamanın zararından çok faydası bulunuyor. Araştırmalar, video oyunları oynayan kişilerin karar verme gibi bilişsel süreçlerinin, görsel-uzamsal becerilerinin ve yaratıcılığının geliştiğini gösteriyor. Bu gibi bulgular, aslında video oyunlarına karşı ön yargılı olduğumuzu gösteriyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

agresyon

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🎮 Kendini Kaybedercesine Oyun Oynamak: Video Oyunları ile İlişkimiz

Yayın & Yazar

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

;