aposto-logoCuma, 3 Şubat 2023
aposto-logo
Cuma, Şubat 3, 2023
Premium'a Yüksel

Yeşil enerjinin getirdiği istihdam

Yenilenebilir nerji alanında istihdamın kapasitesi 2030'a kadar 38 milyona ulaşacak.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işbirliğinde ABD’nin Pittsburgh kentindeki Küresel Temiz Enerji Eylem Forumu sırasında Yenilenebilir Enerji ve İstihdam Yıllık İnceleme 2022 (Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2022) raporu yayımlandı.

Raporda, bölgesel ve ulusal düzeydeki gelişmeler paylaşılırken; yenilenebilir enerjide büyümenin ve istihdam artışının süreceği vurgulanıyor.

700 bin yeni istihdam, 12,7 milyon çalışan

Rapor bulguları, enerji krizi ve salgına rağmen yenilenebilir enerji alanında –2020 yılına kıyasla– 700 bin yeni istihdam yaratıldığını ve küresel çapta bu alanda çalışan sayısının 2021 itibarıyla 12,7 milyona ulaştığını gösteriyor. 2030 yılında yeşil enerjide istihdamın 38 milyon kişiyi aşacağı öngörülüyor.

  • İstihdam potansiyeli: 1,5 santigrat derece senaryosu altında, 2030 yılına kadar enerji sektöründe istihdamın 139 milyon kişiye ulaşabileceği, yeşil enerjide istihdamın ise bugünkü 12,7 milyondan 38,2 milyona yükseleceği belirtiliyor.
  • Alt sektörler: Yeşil enerjide en hızlı büyüyen sektör olarak güneş enerjisi ön plana çıkıyor. Bu sektördeki istihdam, 12,7 milyon kişilik küresel istihdam dâhilinde, 4,3 milyon seviyesinde seyrediyor. Onu sırasıyla rüzgâr (1,3 milyon), hidro güç (2,4 milyon) ve biyoenerji (2,4 milyon) takip ediyor.

Bölgesel gelişmeler

Yenilenebilir enerjide istihdamın yaklaşık 3’te 2’si Asya kıtasında yer alıyor. Çin, toplam istihdamın %42’sini tek başına oluşturuyor.

  • Güneydoğu Asya ülkelerinin büyük güneş fotovoltaik (PV) üretim merkezleri ve biyoyakıt üreticileri hâline gelmesi bekleniyor.
  • Güneş PV panellerinin önde gelen üreticisi konumundaki Çin, açık deniz rüzgârında giderek artan sayıda istihdam yaratıyor.
  • Hindistan, büyük ölçüde ithal panellere bağımlı olmaya devam etse de 10 GW'den fazla güneş PV ekleyip birçok kurulum işi yaratmayı sürdürüyor.
  • Avrupa, rüzgâr enerjisi ekipmanları üretiminin %40’ını gerçekleştiriyor. Güneş PV panelleri özelindeki üretim ve istihdam kapasitesini artırmayı hedefliyor.
  • Brezilya, biyoyakıt sektöründe istihdamda lider konumdayken rüzgâr ve güneş enerjisi özelindeki üretim ile istihdam kapasitesini artırmayı sürdürüyor.

İç pazar ve adil geçiş vurgusu

Temiz enerji sektörünün yaygınlaşması için iç pazarların önemli olduğu vurgulanıyor. Bu noktada COVID-19 sonrası toparlanma ve tedarik zincirinin bozulmasıyla ilgili artan endişelerle birlikte, tedarik zincirlerinin yerelleştirilmesi ve evde iş yaratmaya yönelik ulusal politikalar geliştirilmesi öneriliyor. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında, insana yaraşır ve kimseyi geride bırakmayacak bir istihdam programı öngörülüyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

yenilenebilir enerji

hidro güç

biyoenerji

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı

Uluslararası Çalışma Örgütü

Pittsburgh

Enerji

Yenilenebilir Enerji

yesil

enerji

yeşil enerji

Yeşil enerji

Güneydoğu Asya

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🛠 Yenilenebilir enerji sektöründe istihdam

Yayın & Yazar

SEFiA İklim Gündemi

İklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirliğin finansmanı alanlarındaki gelişmeleri-araştırma sonuçlarını derleyen ve her ayın birinci ve üçüncü haftalarının pazartesi günleri yayımlanan dijital gazete.

;