Aposto

Cumartesi, 3 Aralık 2022
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Premium'a Yüksel
01: Adana
Adana'nın eğitim hâli
son

01: Adana'nın eğitim hâli

Yeni içeriğimiz "81 İl 81 Eğitimci"de ilk durağımız, 01: Adana.

eğitim hâli’nin yeni içeriğinden herkese merhaba. Kısa bir kış tatilinin ardından yeni içeriğimiz 81 İl 81 Eğitimci ile döndük. Bu yeni içeriğimizle amacımız, Türkiye'nin her ilinden eğitimin paydaşlarının yaşadıkları sorunları, deneyimleri, ürettikleri çözümleri öğrenmek ve yaygınlaştırmak.

Her ay iki bültenimizden birinde yeni içeriğimizi yayınlayacak ve Türkiye’nin plaka sırasına göre tüm illeri gezeceğiz. 

Eğitimin tüm paydaşlarına açık olan çalışmamızın duyurusunu yaygınlaştırmak ve eğitim hâli topluluğunun bir parçası olmak isterseniz linkimiz burada

01: Adana

Yemek, yazın sıcağı, tarım, pamuk deyince akla ilk gelen illerden biri olan Adana, birçok yazarın anlattığı Çukurova hikâyeleriyle, türküleriyle ve Altın Portakal Film Festivali’yle hafızalarımızda.

Eğitim olarak Adana’nın verilerine baktığımızda 1.642 okul/kurumun olduğunu, 13.634 derslikte, 23.746 öğretmenin, 473.650 öğrenciye ders anlattığını öğreniyoruz. Derslik başına düşen öğrenci sayılarıysa; İlk-Ortaokullarda 36, Genel Ortaöğretimde 28, Mesleki ve Teknikteyse 37.  Eğitim İzleme Raporu 2021: Eğitim Ortamları'na göre Adana, resmi okullarda derslik başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu bölgelerden biri. Adana, TÜİK'in 2015'de açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde 63. sırada yer alıyor. 2018'de açıklanan verilere göre Adana'da nüfusun yaklaşık %4’ü okuma-yazma bilmemekte; Adana bu oranın en fazla olduğu 10 şehirden biri. 2020'de yayınlanan 'Yoksulun Umudu Çocuk' raporuna göre Adana'da aktif olarak çalışanların yaklaşık %43’ü çocuk. Tüm bu verilerle Adana’nın eğitimini aklımızda biraz somutlarken; sahaya bir mercek tutarak Adana’da çalışan eğitimcilerimizden Türkay ve Banu’yla birlikte değineceklerimiz başlıklar; 

 • Adana’da eğitime dair karşılaşılan problem alanları
 • Adana’da eğitime dair öne çıkan ihtiyaçlar
 • Adana’da karşılaşılan problemlere yönelik çözüm ve stratejiler
 • Adana’da takip edilen eğitim platformları ve kaynaklar

(Veriler ve görseller http://adana.meb.gov.tr/'den alınmıştır.)

Hazırsanız ilk durağımız: 01 Adana!

Adana'nın eğitim hâli

Adana'nın eğitim hâli

Adana’nın eğitim hâlini iki öğretmenle konuşacağız. Banu ve Türkay. Banu, önceki bültenlerimizde de görüşleriyle bizi zenginleştiren Psikolojik Danışman. Türkay ise Matematik Öğretmeni.

Adana’nın eğitim hâlini iki öğretmenle konuşacağız. Banu ve Türkay. Banu, önceki bültenlerimizde de görüşleriyle bizi zenginleştiren Psikolojik Danışman. Türkay ise Matematik Öğretmeni. Her iki öğretmene “Yaşadığınız şehirde eğitimle alakalı gördüğünüz/deneyimlediğiniz problemler neler?” diyerek ilk sorumuzu yöneltiyoruz.

 • Türkay, yapılan çalışmaların sürdürülebilir olmamasının probleme yol açtığını dile getiriyor. Bu hem sonucu hem de etkiyi ölçmememize neden oluyor, diyor. Okullarda matematik öğretiminin artması için yapılan çalışmaların da COVID-19 sebebiyle aksamış olduğunu, dijitalde yapılan çalışmaların da amacı ölçmede ve sonucu öğrenmede ne kadar yeterli olduğunu bilmediğini söylüyor ve ekliyor: “Yapılan çalışmaların eğitimcilerin isteğiyle ve inadıyla yapıldığını düşünüyorum.” 
 • Banu’ysa bu soruya, şehrin Kuzey ve Güney olarak ikiye bölünmüş olmasından ötürü eşit imkânlara sahip olmayan okulların varlığından, okul öncesi eğitime tüm çocukların ulaşamamasından ve paydaşların bir araya gelerek ortak bir amaç için konuşamamasından bahsediyor. 

Deneyimledikleri bu problemlerin ardından ihtiyaçlarının ne olduğunu merak ediyoruz ve ikinci sorumuzu soruyoruz: “Yaşadığınız şehirde eğitime dair hangi ihtiyaçlar öne çıkıyor?” 

 • Banu, okul öncesi eğitim için kaynakların artırılması ihtiyacına vurgu yapıyor ve bu ihtiyacın yanı sıra eş zamanlı olarak bakım veren eğitimlerinin yürütülmesi gerektiğini söylüyor: “Bu ihtiyacın karşılanması velilerin okula, eğitime ve öğretmene dair bakış açısını olumluya çevirecektir.” Aynı zamanda kent hakkında yapılan çalışmalarda çocuk ve gençlerin de somut bir şekilde katılım sergilemesi gerektiğini ekliyor.
 • Türkay ise eğitim alanında bütüncül bir bakışın sergilenmesi gerektiğini düşünüyor ve kendi alanı olan matematik öğretimine dair tüm okullarda alanların oluşturulması ve beraberinde etkinliklerin yapılması gerektiğini söylüyor. 

Tüm bu konuşulanlar “Yaşadığınız problemlere dair nasıl çözümler/stratejiler üretiyorsunuz?” sorusunu beraberinde getiriyor. Paydaşlarımızın gördüğü problemler ve ihtiyaçlara nasıl yaklaştıkları, hangi stratejileri izlediklerini merak ediyoruz. 

 • Türkay bu sorumuzu, “Öğrencilerin ve okulun ihtiyaç duyduğuna inandığımız etkinlik ve çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Uyum programı uyguluyoruz. Sayısal beceriyi geliştirmeye yönelik kulüp faaliyetleri yapıyoruz. Okulu öğrenciler için eğlenceli bir yer hâline getirmeye çalışıyoruz. Öğretmen Ağı’nın Yaratıcı Problem Çözme Programı kapsamında okul ve öğrenci ihtiyaçlarına yönelik 2 farklı oyun ürettik.” diyerek cevaplıyor. 
 • Banu ise, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla çalışmanın, çeşitli etkinlik ve atölyelere katılmanın, kendi branşına dair çalışmaları izlemenin yenilenmek ve dönüşmek için önemli adımlar olduğunu söylüyor. 

Stratejiler ve çözümler üretmek beraberinde zorlukları da getiriyor kuşkusuz. Ya uygulama öncesinde ya sırasında ya da sonrasında çeşitli zorluklar, problemler de çıkabiliyor. Paydaşlarımızın bu stratejileri ve çözümleri düşünürken yaşadıkları zorlukları merak ettik ve bir diğer sorumuzu sorduk: “Yaşadığınız problemlere çözüm üretirken/uygulamaya çalışırken karşılaştığınız engeller neler?” 

 • Banu, “Öğrendiğim yeni yöntem ve uygulamaları sahada uygularken meslektaşlarıma çok fazla etki edemediğimi görmek ve onların aynı heyecanı paylaşmıyor olmaları beni demotive ediyor.” diyerek meslektaşlar arasında dayanışmaya vurgu yaparken; Türkay, maddi imkânsızlıkların yarattığı zorlukların önemi üzerinde duruyor ve bu durumun sonucunda, “Öğrencilerin ve ailelerin eğitime inançlarını tazelemek zorunda kalıyoruz. Ne yazık ki eğitim ve gelecekle ilgili umutları azalmış durumda.” 

Problemlerle karşılaştığımızda yapabileceğimiz en önemli şeylerden birisi şehrimizde olan çalışmaları takip etmek şüphesiz. Bu sebepten paydaşlarımıza, “Yaşadığınız şehirde eğitime yönelik çalışmaları takip ediyor musunuz? Hangi platformlardan takip ediyorsunuz?” sorusunu yöneltiyoruz. 

 • Türkay, Bakanlığın ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin ve Öğretmen Ağı’nın çalışmalarına katılmaya özen gösterdiğini söylüyor.
 • Banu, “Katılmayacak olsam bile neredeyse hepsini takip etmeye özen gösteririm.” diyor ve ekliyor: “Yerel bir instagram sayfası olan @adanaeğitimrehberi’ni özellikle takip ediyorum.” 

Takip ettikleri bu çalışmalar ve platformlar aklımıza “Yaşadığınız şehirde ne gibi çalışmalar ve gelişmeler öne çıkıyor?” sorusu getiriyor. 

 • Türkay, önceki konuştuklarını hatırlatırken; Banu, son zamanlardaki durumlar sebebiyle dijital araçların ve STEM kullanımının ön plana çıktığını söylüyor.

Bu da bizi son sorumuza götürüyor. Adana’da özellikle hangi paydaşlar ve kurumların çözüm ortağı olabileceğini merak ederek son sorumuzu soruyoruz: “Yaşadığınız şehirde hangi kurum ve paydaşlar çözüm ortağı olabilir?” 

 • Türkay, Milli Eğitim Kurumlarının, İlçe Belediyelerinin ve kişisel bağlantıların önemli çözüm ortakları olduğunu söylüyor.
 • Banu da yerel yönetimlerin çözüm ortağı için önemli paydaşlar olduklarını vurguluyor. Şehirdeki yerel sanatçı ve yazarlardan oluşan girişimlerin düzenlediği atölyelerin yaygınlaştırılmasını, öğrenci ve öğretmenin birlikte bir paydaş olması gerektiğini ve festival komitelerinde meslek lisesi öğrencileriyle alakalı çalışmaların yapılması gerektiğini ekliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
son

81 İl 81 Eğitimci içeriğimizde ilk durağımız 01 Adana’dan ayrılma vakti şimdi. Bir sonraki durağımız 02: Adıyaman olacak. Bu bültende görüşlerini okumak istediğiniz, içerikleri zenginleştireceğini düşündüğünüz Adıyaman’da çalışan eğitimcilere aşağıda yer alan formumuzu iletebilirsiniz.

Bizlere destek olmak için bültenlerimizi tüm şehirlerden eğitimin tüm paydaşlarıyla paylaşabilir ve buradaki formu doldurarak eğitim hâli topluluğunun bir parçası olabilirsiniz.

4 Mart’ta görüşmek üzere.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

eğitim hâli Yayınını Takip Et

İki haftada bir cuma günleri saat 11'de; eğitimin konuş(a)madığımız, saklı, yasak, eğlenceli, unutulmaz, birlikte, başka, kısacası her hâlini bu bültende paylaşıyoruz.

0%

;