aposto-logo
TR
TREN
Tüketici Tercihleri
Yemek Tarihi
İnsan Hakları
Bugünkü Destekçimiz
Endüstriyel Gelişme
Son Lokma

🗞️ apéro gazete #21 Süte siber güvenlik önlemi

apéro gazete'de bu hafta: Geçtiğimiz aylarda DSÖ'nün aspartam hakkında yaptığı açıklamalara rağmen diyet kola satışları artıyor. İngiltere peynirleri hakkında yazılmış en eski kitap ülke yemek tarihi adına heyecan yarattı.
27 Eylül - Tefal - apéro
Tefal ile birlikte

— Tüm mutfağı tek cihaza sığdırmak mümkün mü? — Tefal Easy Fry Grill Steam : Mümkün . Son bir yılda Türkiye’de airfryer satışlarının beş katına çıkmasına şaşırmamalı; hepimiz mutfakta “hızlı, pratik, çok yönlü, ekolojik ve sağlıklı” çözümler arıyoruz. Türkiye’deki 30’ncu yılını kutlayan Tefal , çözümün onda; Tefal Easy Fry Grill Steam ’de olduğunu söylüyor. Nedir? Az yağlı fritöz demek yetmez; sıcak havayla kızartma ve ızgaradan çok daha fazlasını sunan Tefal Easy Fry Grill Steam , sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı zahmetsiz hâle getiriyor. Ne kadar kurtarıcı anlatalım: İster ekstra çıtır ister nefis ızgara: Hava ile kızartma , ızgara ve buharda pişirmeyi tek bir cihazda birleştiriyor. Ekstra Çıtır teknolojisiyle çok az yağla veya hiç yağ eklemeden kızartmalar yapmayı sağlıyor. Ürünü benzerlerinden ayıran buharda pişirmeyi atlayamayız. Buhar ve havayla kızartma modlarını birleştirerek balıktan sebzelere kadar birçok tarifte dışı çıtır içi yumuşacık sonuçlar alabilirsin. Kalabalık sofraların üstesinden geliyor: 6,5 litre kapasitesiyle dilediğin kadar misafiri ağırlayabilir, lezzetli ve sağlıklı sofralarla akılları baştan alabilirsin. Temizlik derdi de neymiş: Pratik ve hızlı yönünü pekiştiren bir diğer özelliği ise kolayca temizlenebilmesi. Buhar temizlik modu sayesinde sadece düğmeye basarak yağ ve kirden kolayca arındırılabiliyor. Hızlı sonuçlar, daha az enerji ve mutfakta mutlu bir sen için Tefal Easy Fry Grill Steam burada .

Daha fazlasını öğren

apéro gazete

Topraktan tabağa tabaktan toprağa hikâyesine dair bilgi sahibi olmak ve farkındalığını arttırmak için apéro gazete'nin 21'inci sayısında; teknolojik gelişmelerin sunduğu faydaların yanı sıra ona bağlı yürütülen bilgi ve veri takip sistemleri süt endüstrisinde güvenlik açığı yarattı. Unilever'in geçmişte Kenya'daki çay tarlasında yaşanan saldırı ve çalışan hakları yeniden gündemde. Dünya Sağlık Örgütü'nün aspartam açıklaması diyet kolaya yönelik tüketici tercihlerini etkilemezken İngiltere yemek tarihi adına önemli bir gelişme olarak İngiltere peynirleri hakkında yazılmış en eski kitap konuşuluyor. Türkiye'den ve dünyadan topraktan sofraya haberler bu hafta apéro gazete'de.

Afiyetler,

apéro

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Tüketici Tercihleri

Kanser söylentilerine rağmen tüketici diyet koladan vazgeçmiyor

HundredX anketinden elde edilen verilere göre DSÖ'nün aspartam açıklamasına rağmen mayıs ayından bu yana Coca-Cola ve PepsiCo’nun tüketimi %2 arttı.

HundredX'in 150 bin katılımcıyla yaptığı ankete göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün Temmuz ayında aspartamın "muhtemelen kanserojen" olduğuna ilişkin açıklaması tüketicilerin Coca-Cola, PepsiCo ve Keurig Dr. Pepper gibi şirketlerin diyet kola ürünlerine yönelik tercihlerini etkilemedi. Mayıs ayından bu yana, en iyi diyet kola markalarının tüketimi %2 artış gösterdi; normal gazlı içecekleri %1 oranında geride bırakarak yükseldi. Veriler, tüketicinin diyet gazlı içeceklere yönelik talebinin gücünü koruduğunu ve tüketicilerin bu içeceklere ait içeriklerin güvenliği konusundaki görüşlerinin değişmediğini gösteriyor.

 • Neden? HundredX’in Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Andre Benjamin “Potansiyel sağlık etkilerinin insanların diyet kola tüketme niyetleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmamasına şaşırdık. Tüketiciler sağlık risklerine rağmen muhtemelen diyet kola içmeye devam edecek çünkü onlara daha fazla mutluluk veren tat gibi diğer faktörleri daha fazla önemsiyorlar," dedi. Benjamin, çoğu kişinin diyet kolaların kendileri için normal gazlı içeceklerden daha iyi olduğuna inandığını belirterek "Tüketicilerin diyet gazlı içeceklerin sağlıklılığı veya içeriğine ilişkin bakış açılarında kayda değer bir değişiklik yok," diye ekledi.
 • Detaylar: Tüketicilerin şeker alımını azaltması nedeniyle normal kola satışlarının düştüğü bir piyasada diyet gazlı içecekler Coca-Cola ve PepsiCo için iyi bir çıkış noktası oldu. Statista'ya göre şu anda diyet gazlı içecekler gazlı içecek pazarının %27'sini oluşturuyor. Kola devlerinin dördünün de aspartam içeren Coke Zero, Diet Coke, Pepsi Zero Sugar ve Diet Pepsi’yle şekersiz ürünler alanında büyük payı var. Tüketiciler şu ana kadar diyet gazlı içeceklere bağlı görünse de DSÖ duyurusunun genel nüfus arasında kafa karışıklığını artırması muhtemel.
 • Bir adım geriden: Geçtiğimiz aylarda, DSÖ’nün Kanser Araştırma Kolu elindeki sınırlı sayıdaki kanıtları inceledikten sonra ilk kez aspartamın "muhtemelen kanserojen" olduğunu açıkladı. Ancak DSÖ bünyesindeki farklı bir birim aspartamı belli bir limit dâhilinde tüketmenin güvenli olduğunu belirtti. 
 • Nedir? Aspartam gıda endüstrisinde oldukça popüler bir tatlandırıcı. İçecek çeşitleri, sakız, bisküvi gibi dünya çapında yaklaşık 6 bin gıda ürününde bulunuyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Yemek Tarihi

İngiltere peyniri hakkında yazılmış en eski kitap satın alındı

16. yüzyıldan kalma eser İngiltere menşeili peynir çeşitleri ve söz konusu tıbbi yararları hakkında kapsamlı bir araştırma sunuyor.

İngiliz peyniri hakkında hayatta kalan en eski kitap Leeds Üniversitesi kütüphanesinin özel koleksiyonu tarafından satın alınıp çevrimiçi olarak yayımlandı. 1580'lerde el yazısıyla yazılan 112 sayfalık parşömen antik dönemden Tudor dönemine kadar peynir yapımının tüm inceliklerini kapsıyor; birçok farklı İngiliz ve Galler peynirinin üretimi ve ilaç olarak kullanılan çeşitlerin faydalarına da yer veriliyor.

 • Neden önemli? Yemek Tarihçisi Peter Brears, kitabın tek bir gıda maddesi üzerine İngilizce yazılmış ilk kapsamlı akademik çalışma olduğunu düşünüyor: "Gerçekten hiç böyle bir şey görmedim. Her ne kadar peynir tarih öncesi dönemlerde çiftçiliğin başlamasından bu yana insan beslenmesinin bir parçasını oluştursa da isimsiz peynirlere ilişkin kayıtlar dışında Orta Çağ Britanya'sında peynirlerin karakterine ve üretim yerlerine ilişkin çok az kanıt var." Observer'ın Restoran Eleştirmeni ve Leeds Üniversitesi mezunu Jay Rayner, üniversitenin bu satın alımını heyecan verici olarak nitelendirdi ve ekledi: “Bu nadir belge bizi yemek kültürümüzün önemli bir parçası olan Birleşik Krallık'taki peynir yapımının kökenlerine geri götürdü.”
 • Detaylar: Kitabın yazarının kimliği belirsiz ancak metindeki notlar kitabın saray mensupları ve politikacılar arasında dağıtıldığını gösteriyor. Örneğin ön sayfadaki bir notta Tamworth Milletvekili Clement Fisher kitabın kendisine iade edilmesi istiyor. Metinde geçen bir diğer isim de Edward Willoughby. Brears bu ismin yazarın kendisine ait olduğunu düşünüyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
İnsan Hakları

Unilever'den tarla saldırıları için çay toplayıcılarına ödeme

Hukuk firması, şirketin 2007'de yaşanan saldırı konusunda üzerine düşen sorumluluktan kaçtığını söyledi.

Unilever, 2007'de seçim sonrası şiddet olayları sırasında hedef alınan Kenya'daki tarlalarından birinde çalışan 77 çay toplayıcısına ödeme yapacak. İşçileri temsil eden İngiltere merkezli hukuk firması Leigh Day, Londra merkezli uluslararası tüketim malları şirketinin yan kuruluşu Unilever Tea Kenya'daki tarlasında silahlı saldırıya uğrayan eski çalışanlarına gönüllü veya karşılıksız ödeme yapmayı kabul ettiğini söyledi. Unilever, bağımsız bir inceleme sonrasında şirketin o dönemde işçilere sunduğu mali desteği kaçıran kişilerin tespit edildiğini söyledi.

 • Neler oldu? Aralık 2007'de Kenya'da seçim sahtekârlığı iddiaları nedeniyle çıkan şiddet olaylarında çay tarlasında yedi kişi öldürüldü, 50'den fazla kadına tecavüz edildi. Etnik gruplara yönelik gerçekleştirilen saldırıların ardından tarla geçici olarak kapatıldı. Unilever, yeniden açıldığında işçilere yağmalanan eşyaların yerine para, mobilya, yatak takımı ve kıyafet verdiğini, tıbbi destek ve danışmanlık sunduğunu belirtti. Şirket, geri dönmeyen işçilere işten çıkarma paketleri teklif edildiğini söyledi.
 • Neden? İşçiler hak ettikleri tazminatların ödenmediğini ileri sürüyor. Geri dönenler, kişi başı ödemelerin bir aylık maaşlarına eşdeğer olduğunu ve bu miktarın çektikleri acıyla orantılı olmadığını belirtti. Çay tarlası çalışanlarından bazıları travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşarken eski bir kadın çalışanın tecavüze uğradıktan sonra HIV'e yakalandığı bilgisi paylaşıldı. 2015’te Leigh Day, Unilever'in onları zarar riskinden korumak için yeterli önlemleri almadığını iddia ederek dava açtı fakat dava reddedildi.
 • Neden önemli? Unilever ilk günden itibaren şiddet olaylarının sorumluluğunu reddetti; çalışanlar veya ailelerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki iddiaları yalanladı. 2020’de çay toplayıcılarından 218'i Unilever'in kendilerine yeterince yardım etmediği gerekçesiyle uluslararası insan hakları standartlarını ihlal ettiğini iddia ederek BM'ye şikayette bulundu. Şikayet devam ediyor.
 • Ne dediler? Mayıs 2023’te BM'nin İnsan Hakları ve İş Dünyası Çalışma Grubu, Unilever'in Genel Müdürü Hein Schumacher'e bir mektup yazarak mağdurların adalete ve etkili bir çözüme erişimlerinin olmamasından derin endişe duyduğunu ifade etti. Eski bir Unilever çalışanı işçilerin 2008'de geri döndüklerinde kendi hâllerine bırakıldıklarını iddia etti. Leigh Day'in avukatı David Roberts, "İşçilerin karşılaştıkları tavrın yanlış olduğunu düşünüyoruz. Unilever'in şikayetlere yanıt verme şekli ele alınması gereken bir adaletsizliktir," dedi. Unilever son ödemeler hakkında yorum yapmayacağını söyledi ve geçen sene 2007'de saldırının yaşandığı tarlayı sattı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Tüm mutfağı tek cihaza sığdırmak mümkün mü?
Tefal Easy Fry Grill & Steam: Mümkün.

Tefal Easy Fry Grill & Steam

Son bir yılda Türkiye’de airfryer satışlarının beş katına çıkmasına şaşırmamalı; hepimiz mutfakta “hızlı, pratik, çok yönlü, ekolojik ve sağlıklı” çözümler arıyoruz. Türkiye’deki 30’ncu yılını kutlayan Tefal, çözümün onda; Tefal Easy Fry Grill & Steam’de olduğunu söylüyor.

 • Nedir? Az yağlı fritöz demek yetmez; sıcak havayla kızartma ve ızgaradan çok daha fazlasını sunan Tefal Easy Fry Grill & Steam, sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmayı zahmetsiz hâle getiriyor. Ne kadar kurtarıcı anlatalım:

  • İster ekstra çıtır ister nefis ızgara: Hava ile kızartma, ızgara ve buharda pişirmeyi tek bir cihazda birleştiriyor. Ekstra Çıtır teknolojisiyle çok az yağla veya hiç yağ eklemeden kızartmalar yapmayı sağlıyor. Ürünü benzerlerinden ayıran buharda pişirmeyi atlayamayız. Buhar ve havayla kızartma modlarını birleştirerek balıktan sebzelere kadar birçok tarifte dışı çıtır içi yumuşacık sonuçlar alabilirsin. 
  • Kalabalık sofraların üstesinden geliyor: 6,5 litre kapasitesiyle dilediğin kadar misafiri ağırlayabilir, lezzetli ve sağlıklı sofralarla akılları baştan alabilirsin.
  • Temizlik derdi de neymiş: Pratik ve hızlı yönünü pekiştiren bir diğer özelliği ise kolayca temizlenebilmesi. Buhar temizlik modu sayesinde sadece düğmeye basarak yağ ve kirden kolayca arındırılabiliyor. 

Hızlı sonuçlar, daha az enerji ve mutfakta mutlu bir sen için Tefal Easy Fry Grill & Steam burada.

Endüstriyel Gelişme

Süt endüstrisi siber güvenlik grubuyla birlikte çalışıyor

Siber suçlar yaygınlaştıkça Uluslararası Süt Ürünleri Birliği de bilgi paylaşımı ve korumaları güçlendirmek üzere adımlar atıyor.

Uluslararası Süt Ürünleri Birliği (DFA), siber tehdit bilgilerini paylaşmak ve saldırılara karşı savunma güçlendirmek için gıda odaklı bir siber güvenlik grubuyla birlikte çalışıyor. Birlik, gıda şirketlerine karşı siber suçların son yıllarda artması sebebiyle endüstri liderleri ve işletmelerini korumak için istihbarat, tehdit analizi ve risk yönetimi uygulamalarını kullanmaya yönlendiriyor. 

 • Neden? Son yıllarda süt ürünleri işletmelerini etkileyen en az üç büyük siber saldırı yüksek maliyetlere ve kesintilere neden oldu. Boston Globe'un haberine göre Massachusetts merkezli HP Hood Dairy, 2022’de 13 süt tesisini bu geçici olarak kapattı. Şirket bazı ürünleri imha etti ve müşterilerini siber saldırı nedeniyle teslimat gecikmeleri konusunda uyardı. Bloomberg'in haberine göre Schreiber Foods'a yönelik bir saldırı kısa süreliğine ülke çapında krem peynir kıtlığına yol açtı.
 • Neden önemli? Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe ve endüstriler günlük operasyonlarını iyileştirmek için otomasyona ve teknolojiye daha fazla bağımlı hâle geldikçe gıda şirketleri kendilerini siber risklere ve güvenlik açıklarına daha açık hâle getiriyor. Dünya Ekonomik Forumu'na göre siber saldırıların çözümlenmesi ortalama 1 milyon dolardan fazlaya mal oluyor. Üretim gecikmeleri, itibar, müşteri ve stok kaybı gibi uzun vadeli etkiler süt ürünleri işletmelerinin maliyetlerini artırıyor. Bu tehditlerle başa çıkmak için IDFA, dernek üyelerine saldırılara karşı savunmayı güçlendirmelerine yardımcı olacak yöntem ve kaynak sağlamak üzere siber güvenlik çalışmalarını genişleteceğini söyledi. IDFA'nın üyeleri arasında Danone, Nestle ve süt endüstrisinden birçok işletme var.
 • Ne dediler? IDFA’nın Başkan ve CEO’su Michael Dykes yaptığı açıklamada, "Siber suçluların süt ürünleri şirketlerine odaklandığı açık. Bu aktörlerden her zaman iki adım önde olmayı hedeflemeliyiz. Üreticilerle birlikte çalışarak işlerimizi sekteye uğratma çabalarını engellemek için en iyi uygulamaları paylaşıp bunu başarabiliriz," dedi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Son Lokma

🍽️ Çölün ortasında bir sofra: Turkish Breakfast Club

Beyaz peynirin üzerine vişne reçeli sürülmeli, ekmekler salata suyuna banmalı. apéro'nun son sayısında: Türk işi kahvaltı sofrasının Las Vegas hâli: Bir aradalık yeniden tanımlanıyor, paylaşımlık tabakların birleştirici gücüne dair keşfe çıkılıyor.

OKUMAK İÇİN


Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;