aposto-logo
TR
TREN
Yeni Teknolojiler
CES 2022
Kullanışlı Uygulamalar
Bugünkü Destekçimiz
İleri Okumalar

CES 2022 iptal olacak mı?

Omicron, CES 2022'yi tehdit ediyor. Kurumsal markalar NFT ve metaverse kavramlarını seviyor.
23 Aralık - Monster - Quando
Monster ile birlikte

Monster Notebook’la performansın sınırlarını zorlayan bir deneyim Performans tutkunlarına özel dizüstü bilgisayarlarıyla fark yaratan Monster’ın özellikle oyun tutkunlarına ve kreatif içerik üreticilerine bir müjdesi var. Nedir? Monster Notebook’un yüksek performans arayan kullanıcılar için geliştirdiği, oyuncu bilgisayarı kategorisindeki masaüstü bilgisayarları saf dışı bırakan RTX ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar, şimdi güncellenen yeni NVIDIA DLSS teknolojisiyle daha yüksek FPS değerleri ve güçlü bir deneyim sunuyor. NVIDIA DLSS teknolojisi nedir? NVIDIA’nın kullanıcılarına sunduğu DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanarak, grafik biriminin üstündeki yükü azaltan bir algoritma olarak karşımıza çıkıyor. Bu algoritma sayesinde oynanan oyunun çözünürlük kalitesi, performanstan ödün vermeden ve hatta FPS değerlerini artırarak yükseliyor. Çözünürlük artışı sağlayan DLSS teknolojisi sayesinde, hem doğal çözünürlük ayarlarından daha gelişmiş görsel deneyim hem de doğal çözünürlük formatına göre iki kata kadar yüksek FPS değerleri elde ediliyor. Oyunculara özel: Red Dead Redemption 2, Chivalry 2, Farming Simulator 22, Marvel’s Guardians of the Galaxy, God of War, Mount Blade II: Bannerlord gibi DLSS desteği sunan oyunların sayısı giderek artıyor. Oyunculara ve kreatif içerik üreticilerine yepyeni bir teknoloji deneyimi sunan RTX ekran kartlı Monster Notebook’larla ilgili detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Dezeen üzerinden

Dezeen üzerinden

Herkese merhaba. Quando perşembe sayısındasınız. 

  • Bugün: Geçtiğimiz salı yayımladığımız bültende CES 2022'de bizleri nelerin beklediğine dair bir okuma önerisi vermiştik, fakat iki gün içinde etkinliğin hangi biçimde gerçekleşeceğine dair endişeler ortaya çıktı. Bu kapsamda, CES 2022'yle ilgili son gelişmeleri aktarıyoruz. Diğer yandan kurumsal markaların NFT ve metaverse kavramlarına ilgisi dikkat çekiyor. Bir odağımıza da "neden?" sorusunu alıyoruz.

Keyifli okumalar,

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Yeni Teknolojiler

Markalar neden NFT ve metaverse’e yatırım yapıyor?

Markalar neden NFT ve metaverse’e yatırım yapıyor?

Adidas; Bored Ape Yacht Club, Punks Comics ve GMoney iş birliğiyle çıkardığı 30 bin NFT içeren Into the Metaverse NFT's koleksiyonunun satışından 22 milyon dolar gelir elde etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Nike da metaverse için spor ayakkabıları üreten RTFKT isimli bir şirketi satın aldı. Geçtiğimiz ay giyim ve kozmetik perakendecisi Givenchy'nin, 24 yaşındaki sanatçı Chito'yla 15 parçadan oluşan blokzinciri tabanlı bir koleksiyon oluşturmak için çalıştığı aktarılmıştı. 

Spor giyim markası Under Armour, basketbolcu Stephen Curry'yle iş birliği yaparak ilk NFT spor ayakkabısını duyurdu. NFT dünyasına adım atan markalar içinde Pepsi ve Budweiser'ın da bulunduğu biliniyor. 

Markalar, NFT ve metaverse trendlerine bir bir katılıyor. Google Trend sonuçları, NFT kelimesinin dünya çapında geçtiğimiz 12 ayda nasıl bir eğilimle arandığını aşağıdaki gibi gösteriyor.

Google Trends

Google Trends

Yeni yollar, karma deneyimler

Fast Company'nin konuştuğu Algorand yöneticilerinden David Markley, "NFT'ler, tüm tüketici markalarının yenilikçi şeyler yapmasını teşvik ediyor." diyor. Markley'e göre hedef kitlesine hâlâ "dijital 1.0" sayılabilecek Facebook ya da Instagram reklamları gibi araçlarla ulaşmayı amaçlayan markalar, "büyük bir fırsatı kaçırıyor."

Söz konusu yazıda markaların koleksiyonlar oluşturmasının yeni olmadığı belirtiliyor; özel dergi sayılarından sınırlı sayıda üretilen oyuncaklara, her biri aslında müşteri deneyimini ve marka-müşteri bağlılığını bir adım yukarı taşımayı hedefliyor. Brandon Aaskov'a göre de markaların NFT furyasına katılmasının arkasında "daha çok kazanç" motivasyonu yatmıyor. Markalar kullanıcılarına, müşterilerine özgün bir deneyim sunmak istiyor. 

Üstelik markaların sunduğu NFT koleksiyonlara sahip olmak, yalnızca eşi olmayan bir dijital sahiplik anlamına gelmiyor. Bu koleksiyonlarda fiziksel dünyadaki ürünlerle bağlantı kurulduğunda kullanıcılar için "karma gerçeklik deneyimleri" de yaratılmış oluyor. 

Paradigma değişimini yakalayabilme arzusu

Morning Brew, "neden?" sorusuna verdiği yanıtlardan birini şu cümleyle özetliyor: "Potansiyel bir paradigma değişimine erkenden dâhil olma arzusu." Morning Brew'den Milo Booke'ye göre geçtiğimiz yirmi yılda internet ve mobil teknolojilerin olanaklarından yararlanmak konusunda biraz geç kalan, özellikle kurumsal markalar, internet konseptinin potansiyel bir yeni versiyonunda ön saflarda yer almak istiyor. 

Gerçekten paradigma değişimi mi? 

Web3, internetin merkezî olmayan ve blok zinciri teknolojisinden beslenen üçüncü bir dönemine işaret ediyor. Web3 savunucularına göre Web1 ve Web2; çevrim içi platformların Apple, Amazon, Alphabet, Meta gibi bir grup büyük şirkette merkezîleştiğini ve bu şirketler tarafından yönetildiğini savunuyor. Aralarında Elon Musk'ın da olduğu karşıt görüştekiler ise Web3 kavramının yalnızca bir "pazarlama terimi" olduğunu düşünüyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
CES 2022

CES 2022 Omicron’a yenilecek mi?

CES 2022 Omicron’a yenilecek mi?

Dünya Sağlık Örgütü, kasım ayının sonunda Covid-19'un yeni bir varyantının keşfedildiğini ve bulaşma hızının yüksek olduğu tahmin edilen bu varyantın isminin Omicron olarak belirlendiğini açıkladı. Omicron'un duyurulmasının ardından ülkeler seyahat kısıtlamalarını geri getirdi, ek tedbirler uygulamaya başladı.

Birkaç hafta içinde Omicron, ABD'de en çok görülen Covid-19 varyantı oldu. Hollanda dört haftalık bir tam kapanma uygulayacaklarını duyurdu. Omicron varyantı dolayısıyla ilk ölümünü kaydeden İsrail 60 yaş üstüne dördüncü doz hakkı planını duyurdu. Fransa Omicron'un kısa süre içinde ülkede en çok görülen varyant olacağını öngördü. Birleşik Krallık'ta da varyantla birlikte yeni kısıtlamalar tartışılır hâle geldi. 

Ocak ayının başında, 5 - 8 Ocak tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliği Consumer Electronics Show (CES) 2022 de bu endişelerden etkilendi.

Ne oldu? 

Önce Amazon, Meta, Twitter ve Pinterest, Las Vegas'ta gerçekleşecek ve önceki yıllarda yaklaşık 180 bin kişilik katılıma ulaşan etkinliğe artan Omicron endişeleri sebebiyle katılmayacaklarını duyurdu. Konferansın sponsorlarından T-Mobile'ın CEO'su da planlanan sunumunu gerçekleştirmeyeceğini, şirketin etkinliğe katılmayacağını açıkladı. Dünyanın önde gelen teknoloji yayınları The Verge, CNET, Engadget, TechCrunch, TechRadar ve Tom's Guide da fuara katılım göstermeyecek organizasyonlar arasına katıldı. 

Bloomberg; AMD ve Samsung'un hâlâ kısıtlı bir katılım göstermeyi planladıklarını, Nvidia'nın sanal oturumlarını gerçekleştireceğini, Qualcomm, OnePlus ve HTC'nin ise katılım planlarının güncel olduğunu yazdı. 

Organizasyon ne diyor? 

The Verge'ün aktardığına göre etkinliğin organizatörü olan ve ABD'de 2.200'den fazla tüketici teknolojisi şirketini temsil eden Consumer Technology Association (CTA), etkinliğin planlandığı gibi gerçekleşmesi konusundaki görüşlerini koruyor. Bir CTA yetkilisi, Adweek'e verdiği demeçte etkinliği güvenli bir biçimde gerçekleştirmeye ve katılımcıların kendilerini rahat hissedebilecekleri tedbirleri uygulamaya odaklandıklarını belirtiyor. CTA sözcüsü Jamie Kaplan da gelişmeleri takip ettiklerini; ABD'deki yerel ve ulusal sağlık örgütlerinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü'nü izlediklerini söylüyor. Diğer yandan etkinliğe katılacakların tam aşılanmış olmasının; sosyal mesafe, maske kullanımı gibi tedbirlere uymasının gerekliliği belirtiliyor. 

CES tweet'i

Hikâyeyi paylaşmak için:
Kullanışlı Uygulamalar

PastePal: Mac için kapsamlı bir pano yönetim aracı. Kopyaladıklarınıza kategorilere göre erişmek için ideal. 

Papier: İnternette dolaşırken notlarını nereye alacağını şaşıranlar için Chrome'da açacağınız yeni sekmeleri birer not defterine dönüştürüyor.

 Lorem ipsum: Bir Figma eklentisi. Tahmin edilebileceği üzere tasarımlarınızı taslak metinlerle doldurmaya yarıyor. 

Bugünkü Destekçimiz

Monster Notebook’la performansın sınırlarını zorlayan bir deneyim

Monster

Performans tutkunlarına özel dizüstü bilgisayarlarıyla fark yaratan Monster’ın özellikle oyun tutkunlarına ve kreatif içerik üreticilerine bir müjdesi var.

Nedir? Monster Notebook’un yüksek performans arayan kullanıcılar için geliştirdiği, oyuncu bilgisayarı kategorisindeki masaüstü bilgisayarları saf dışı bırakan RTX ekran kartlı dizüstü bilgisayarlar, şimdi güncellenen yeni NVIDIA DLSS teknolojisiyle daha yüksek FPS değerleri ve güçlü bir deneyim sunuyor.

  • NVIDIA DLSS teknolojisi nedir? NVIDIA’nın kullanıcılarına sunduğu DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) yapay zekâ ve makine öğrenimi kullanarak, grafik biriminin üstündeki yükü azaltan bir algoritma olarak karşımıza çıkıyor. Bu algoritma sayesinde oynanan oyunun çözünürlük kalitesi, performanstan ödün vermeden ve hatta FPS değerlerini artırarak yükseliyor. Çözünürlük artışı sağlayan DLSS teknolojisi sayesinde, hem doğal çözünürlük ayarlarından daha gelişmiş görsel deneyim hem de doğal çözünürlük formatına göre iki kata kadar yüksek FPS değerleri elde ediliyor. 

Oyunculara özel: Red Dead Redemption 2, Chivalry 2, Farming Simulator 22, Marvel’s Guardians of the Galaxy, God of War, Mount & Blade II: Bannerlord gibi DLSS desteği sunan oyunların sayısı giderek artıyor.  

Oyunculara ve kreatif içerik üreticilerine yepyeni bir teknoloji deneyimi sunan RTX ekran kartlı Monster Notebook’larla ilgili detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İleri Okumalar

Bu hafta sonunu metaverse kavramını etraflıca düşünmeye ayırmayı planlayan okurlarımız için üç İngilizce okuma önerimiz var. 

The Metaverse Is Coming, and the World Is Not Ready for It | The New York Times

• The Malevolence of The Metaverse and Web3 Conversation Ed Zitron 

• What Is the Metaverse, Exactly? | WIRED


BONUS: Matrix Resurrections yarın vizyona girmeden, How ‘The Matrix’ Inspired a New Generation of HackersVice

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

blokzinciri

karma gerçeklik

paradigma

Adidas

Punks Comics

o the Metaverse

Nike

metaverse

+45 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;