aposto-logo
TR
TREN
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE
EKİPTEN ÖNERİLER

🗞️ Erd(oğan)

ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Oğan, ikinci turda Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ı destekleyeceğini açıkladı. Zafer Partisi lideri Özdağ, kararını bugün açıklayacağını duyurdu. Tüketici Güveni, mayısta bir önceki aya göre %4 arttı.
23 Mayıs - Alternatif Bank
Alternatif Bank ile birlikte

Alternatif Bank ’tan müşterilerine özel Boodio üyeliği fırsatı Müşterilerine sunduğu çeşitli avantajlarla fark yaratan Alternatif Bank , Alternatif Bank Bonus Card veya VOV Kart sahiplerine Boodio ’yla diledikleri zaman diledikleri içeriği okuma veya dinleme şansı sunuyor. Boodio nedir? Aylık abonelik sistemiyle çalışan Boodio ; e-kitap, sesli kitap, tefrika, akademik içerik ve Boodio’ya özel birtakım içerikleri istedikleri zaman ve istedikleri yerde kullanıcılarının beğenisine sunan online bir platform. Kampanya detayları: Yıllık üyeliğini Alternatif Bank Bonus Card veya VOV Kart ile satın alan Alternatif Banklılar , Boodio’nun indirimsiz üyelik ücreti olan 359 TL yerine sadece 1 TL ödeyerek üyelik işlemini tamamlayabiliyor. Kampanya hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir, görüntülü görüşmeyle kolayca Alternatif Bank müşterisi olabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

Aposto Altı Otuz | 23 Mayıs Salı - Erd(oğan)

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 23 Mayıs Salı - Erd(oğan)

23 Mayıs Salı sabahından herkese günaydın. Dün Türkiye, ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın seçimlerin ikinci turunda kimi destekleyeceğini açıklamasını bekledi. Öngörüldüğü şekilde Oğan, Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'a desteğini açıkladı. Oğan'ın kararının hemen ardından ise Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, kararlarını bugün duyuracaklarını bildirdi. Özdağ'ın kararı da merakla bekleniyor. Oğan'ın kararına ilişkin değerlendirmeler ise Günün Hikayesi kanalında. 

İyi bültenler.

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

• Mevduat faizleri son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü. TCMB verilerine göre mevduatların önemli kısmını oluşturan 1-3 ay arası mevduatlarda faiz oranı, 12 Mayıs haftası itibarıyla %30'un üzerine çıktı ve Ekim 2003'ten bu yana en yüksek seviyesinde seyretti.

Tüketici güven endeksi, Mayıs’ta bir önceki aya göre %4 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Nisan'da 87,5 olan endeks, Mayıs ayında 91,1 seviyesine çıktı ve Temmuz 2018'den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

 • Bilgi notu: Anket sonuçlarından hesaplanan endeksin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması kötümser durumu gösteriyor.

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), Mart’ta aylık bazda %1,41, yıllık bazda %49,7 artış gösterdi. TÜİK verilerine göre, Tarım-GFE Mart’ta geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre %9,05 ve 12 aylık ortalamalara kıyasla %106,81 yükseldi.

 • Detaylar: Ana gruplarda, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %45,97, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %80,4 artış görüldü.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) Nisan’da bir önceki aya göre %2,43, bir önceki yılın aynı ayına göre %40,10 arttı. TÜİK verilerine göre, sanayinin iki sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %34,14, imalatta %40,21 artış olarak hesaplandı.

 • Dahası: Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında %38,34, dayanıklı tüketim malında %44,23, dayanıksız tüketim malında %40,77, enerjide %14,70, sermaye malında %44,90 artış olarak gerçekleşti.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin Mayıs ayı TCMB faiz anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi, 25 Mayıs Perşembe günü açıklanacak kararda faiz oranının %8,5 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde oldu. Bu anket döneminde 6 kurum yıl sonuna yönelik tahminlerini aktarırken; maksimum beklenti %30, minimum beklenti ise %5 oldu.

Avro Bölgesi’nde tüketici güveni, Mayıs ayında 0,1 puan artışla -17,4 değerine yükseldi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan öncü veriler, -16,8 olan piyasa beklentilerinin altında kalırken, uzun dönem ortalamasının da oldukça altında seyretti.

 • Bununla birlikte: Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi, Mart'ta bir önceki aya göre %2,4 düşerken, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre de %1,5 geriledi.

Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği, ülke ekonomisinin bu yıl sıfır büyüme göstereceği tahminini teyit ederken, hükümete göçmenlerin işgücüne katılımını kolaylaştırarak işgücü açığı ile mücadele etmesi yönünde çağrıda bulundu.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) üyeleri arasında yaptığı ankete göre, markaların adet satışları Nisan'da hem yıllık hem de aylık ölçekte arttı. Ankette, yerli müşterinin yoğun alışveriş trafiğine rağmen yabancıların ciroya katkısının Nisan'da beklentinin altında kaldığı aktarılırken cirolarda enflasyon ve adet satışlara paralel olarak bir artış görüldüğü kaydedildi.

• Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), seyahatlerde pandemi döneminin etkilerinin artık geride bırakılacağının tahmin edildiğini ve Mart-Eylül rezervasyon verilerinin 2022'nin aynı dönemine göre %35 fazla göründüğünü açıkladı.

• Ryanair, 31 Mart'a kadar olan bir yılda rekor seviyeye yakın tam yıl kârı elde ettiğini ve %10'luk trafik artışının petrol faturasındaki 1 milyar avroluk artışı telafi etmesini beklediklerini belirtti. Buna göre, önümüzdeki 12 ayda kâr artışı sağlayacağı konusunda iyimserlik içinde olduklarını da açıkladı.

Chevron, PDC Energy'yi borç dahil 7,6 milyar dolar karşılığında satın alacağını böylece ABD'deki petrol ve gaz rezervleri envanterine ekleme yapacağını açıkladı. Şirket, PDC'nin satın alınmasıyla varil başına 7 dolardan daha az bir maliyetle rezervlerine %10 ekleneceğini belirtti.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

• Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, bugün saat 11:00'de partisinin genel merkezinde cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda hangi adayı destekleyeceklerini açıklayacaklarını duyurdu. Özdağ da ATA İttifakı'nın dağıldığını belirtti. Zafer Partisi'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da şu ifadeler kullanıldı:

 • Öte yandan: AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dün Zafer Partisi lideri Özdağ'ı ziyaret etti. Kurtulmuş, "Türkiye'nin meselelerinden birisi göçmenler meselesidir. Bir an önce gönüllü ve güvenli geri dönüşünün temin edilmesi için çalışmalar sürüyor" açıklamasında bulundu. Özdağ ise "Aramızda belirli farklılıklar olduğu açıktır. Onurlu ve gönüllü dönüş bir politikadır. Zafer Partisi'nin politikası ile gerekirse zorla, devletin egemenlik hakkını sonuna kadar kullanması gereken politikalardır" dedi.
 • Bununla birlikte: Ümit Özdağ, dün Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile de bir araya geldi. Özdağ, görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ile fotoğrafının yer aldığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

"Atatürk çizgisinde Türk Milliyetçiliği zemininde kurulan Zafer Partisi'nin Genel Başkanı olarak, kuruluş ilkelerini koruma ve terörle etkin mücadele için gerekenlerin yapılması, 13 milyon sığınmacının geri dönmesinin sağlanması ile ilgili şartları içeren, Türkiye Cumhuriyetini daha ileri taşıma gayesiyle oluşturduğumuz mutabakat metnini, iş birliği esasları çerçevesinde CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na sundum. Millet ittifakı paydaşlarının onayını alması gerektiğini ifade etti. Kendisi, yarın saat 11.00’de yapacağım basın toplantısına kadar, Millet İttifakının umarım olumlu cevabını iletecek."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, göçmenlerin güvenli bir şekilde dönmesi ve altyapının hazırlanması için bir yol haritası üzerinde çalışıldığını belirterek "Tamamını %100 göndereceğiz dersek doğru olmaz. Şu anda Türkiye'de tarım sektörü, sanayide, hallerde istihdama ihtiyaç var. Benim babamın koyunları var mesela 'çoban bulamıyorum' diye söyleniyor. Şu anda iş gücüne ihtiyaç var" ifadelerini kullandı. 

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, 14 Mayıs seçiminin galibinin Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kaybedeninin de Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek "Umut ettiğimi söylüyorum, değişim olacak. Ben oyumu değişimden yana oy kullanıyorum. Ülkenin değişime ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

• HÜDA-PAR'ın yönetiminde yer alan Mehmet Fatih Anal'ın, kırmızı bültenle aranırken 2009'da İsviçre'de yakalandığı ortaya çıktı. HÜDA-PAR'ın kurumsal hesabından 2018'de atılan bir tweet'te Anal, HÜDAPAR'ın GİK üyeleri arasında yazıldı. 

 • Neden önemli? HÜDA-PAR, AK Parti listelerinden TBMM'ye 4 milletvekili soktu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "28 Mayıs'ta sandığa giderek tercihte bulunacak tüm kardeşlerimden, şu soruları kendilerine samimiyetle sormalarını istirham ediyorum" ifadeleriyle sorularını paylaştı. Erdoğan paylaşımında şu soruları sordu: 

"Seçimden önce bedava ev vadedip sonrasında depremzedelerimizi misafir oldukları yerlerden atmaya kalkanlara itibar edilir mi? 

Ne bürokratik ne de siyasi hayatında ülkeye hiçbir hayrı dokunmayan bir şahıstan bu millete fayda gelir mi? 

17-25 Aralık darbe girişiminde FETÖ’cülerle iş tuttuğunu bizzat kendi ağzıyla itiraf eden birine güven olur mu? 

Meydanlarda 6-8 Ekim olaylarının azmettiricilerini cezaevinden salma sözü verenlerin bölücü örgütle mücadele etmesi beklenebilir mi? 

Rakiplerini tasfiye etmek için şantaj, tehdit, baskı, kaset kumpası dâhil her yolu meşru görenlerin siyasi ahlakına güvenilir mi?"

• Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dağılan ATA İttifakı'nın bileşenlerinden Adalet Partisi'nin lideri Vecdet Öz ile görüştü. Öz, "Demokrasinin devam etmesi için Kılıçdaroğlu’nun şahsına destek kararı çıktı. Bizler Atatürkçü ve Türk milliyetçisiyiz" dedi. Kılıçdaroğlu ise "Bir var olma ve yok olma mücadelesi veriyoruz. Türkiye aydınlığa çıkacak ya da karanlığa sürüklenecek" diye konuştu. 

• CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, sosyal medya hesabından New York’taki Türkiye Başkonsolosluğu'na bir saldırı düzenlendiğini duyurdu. AA'nın haberine göre, sabaha karşı 03:14'te kimliği belirsiz bir kişi, elinde demir levyeyle binanın alt katındaki bazı camları kırdı. New York Polisi, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Zonguldak'ta, 2 yaşındaki bebeğe cinsel istismarda bulunmasının ardından ölümüne neden olan Furkan Sevinç'in tutuklanmasının ardından olaya ilişkin bebeğin annesi ve M.G., Ö.C. ve C.S. de tutuklandı.

• CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Halk TV Canlı yayınında "Belki ilk kez burada paylaşacağım, sadece Suriye'den, vatandaşlık alanlar oy kullanmıyor, bir gerçeği de vurgulamak istiyorum, Suriyeli insanların TSK'da subay yapıldığı bilgisi bizde şu anda mevcut. Bu iddia değil, bir bilgi" ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener, teşkilatlara gönderdiği yazıyla Haziran ayında kurultaya gidilmesi talimatını verdi.

• Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların 16 Haziran'da kapatılacağını, herhangi bir uzatma kararı alınmadığını açıkladı. Buna ek olarak, deprem bölgelerinde 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında 2 aylık telafi eğitim programı yapılacağı belirtildi.

• AK Parti'nin avukatları, "partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle eski Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki hakkında, 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı. 

Bugünkü Destekçimiz

Alternatif Bank’tan müşterilerine özel Boodio üyeliği fırsatı

Müşterilerine sunduğu çeşitli avantajlarla fark yaratan Alternatif Bank, Alternatif Bank Bonus Card veya VOV Kart sahiplerine Boodio’yla diledikleri zaman diledikleri içeriği okuma veya dinleme şansı sunuyor.

 • Boodio nedir? Aylık abonelik sistemiyle çalışan Boodio; e-kitap, sesli kitap, tefrika, akademik içerik ve Boodio’ya özel birtakım içerikleri istedikleri zaman ve istedikleri yerde kullanıcılarının beğenisine sunan online bir platform.

Kampanya detayları: Yıllık üyeliğini Alternatif Bank Bonus Card veya VOV Kart ile satın alan Alternatif Banklılar, Boodio’nun indirimsiz üyelik ücreti olan 359 TL yerine sadece 1 TL ödeyerek üyelik işlemini tamamlayabiliyor.

Kampanya hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir, görüntülü görüşmeyle kolayca Alternatif Bank müşterisi olabilirsiniz. 

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi (YDP), Pazar günü gerçekleşen genel seçimde oyların yaklaşık %41’ini alarak birinci parti olarak çıkarken, ülkenin eski başbakanı Alexis Tsipras’ın solcu Syriza partisi de oyların %20’sini aldı. YDP, tek başına hükümet kurmak için gereken %45 barajını aşamadığı için Miçotakis, seçmeni Haziran sonu yeniden sandığa götürmeyi planlıyor.

• Hindistanda Yeni Delhi Yüksek Mahkemesi, BBC'ye Başbakan Narendra Modi'yle ilgili belgeseli nedeniyle hakaret davası açtı. En az bin Müslüman'ın öldürüldüğü 2002 Gujarat ayaklanmaları sırasında Modi'nin liderliğini sorgulayan belgeseliyle "Hindistanı kötü niyetle karaladığı" gerekçe gösterilen BBC, mahkemeye çağırıldı.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için askerlerin Suriye topraklarından çekilmesini şart koştu. Bununla birlikte Mikdad, sığınmacıların geri dönüşü için "uygun ortam veya koşulların bulunmamasının sebebinin Batılı ülkeler" olduğunu belirtti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermeni nüfusunun haklarının ve güvenliğinin garantisinin verilmesi durumunda Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyabileceklerini belirtti. Bununla birlikte Paşinyan, Azerbaycan'ın "etnik temizlik" uygulamaması için uluslararası güvenlik önlemlerine başvurulacağını da vurguladı.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

• Instagram, Facebook ve WhatsApp'ın çatı şirketi Meta'ya, Avrupa Birliği (AB) sınırları içindeki kullanıcıların verilerini ABD'ye aktardığı gerekçesiyle 1,3 milyar dolar ceza kesildi. AB'nin veri koruma otoritesi olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından kesilen ceza, aynı zamanda bloğun Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin (GDPR) ihlali açısından bir şirkete verilen en büyük ceza olma özelliği taşıyor.

 • Dahası: Komisyon, para cezasına ek olarak kullanıcı verilerini AB'den ABD'ye aktarmayı askıya alması için Meta'ya beş ay süre verdi. Konuya ilişkin yaptığı açıklamasında aynı veri aktarım mekanizmasını kullanan binlerce işletme olduğunu belirterek cezayı adaletsiz ve gereksiz olarak nitelendiren Meta, cezaya itiraz edeceklerini duyurdu.

• Meta'nın, artırılmış gerçeklik (AR) alanında Magic Leap ile IP lisanslama ve üretim konusunda anlaşma imzalamak için görüştüğü bildirildi. Görüşmelerle ilgili ayrıntıların az olduğunu belirten Financial Times'a göre, potansiyel bir ortaklıkta birlikte geliştirilen bir kulaklık üretilmesi beklenmiyor, Meta'nın Magic Leap'in optik teknolojisinin bir kısmına erişim sağlaması öngörülüyor.

• Yapay zekâların çalışma hızını artırmak için kullanılan grafik işlem birimlerinin (GPU) dünyadaki en büyük üreticisi Nvidia, Intel ve Advanced Micro Devices ile rekabet edecek yeni bir Nvidia çipi kullanan yeni bir süper bilgisayar inşa etmek için Bristol Üniversitesi ile birlikte çalıştığını açıkladı.

 • Detaylar: Nvidia, Intel ve AMD tarafından domine edilen merkezi işlem birimi (CPU) pazarına rakip olarak çıkardığı Grace isimli çip ile Isambard 3 isimli bir bilgisayar ürettiğini açıkladı.

• Çin, ABD merkezli çip üreticisi Micron Technology'nin ürünlerinin "ciddi ağ güvenliği riskleri" taşıdığını ve kilit altyapı operatörlerinin firmadan tedarik yapmasını yasaklayacağını belirtti. Açıklamanın ardından Çin merkezli çip üreticilerinin hisseleri yükseldi.

İlk Arap ve Suudi kadın astronotu taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gitmek üzere havalandı. Göğüs kanseri araştırmacısı olan Rayyanah Barnawi, ilk Suudi kadın astronot olmanın "büyük bir zevk ve onur" olduğunu açıklamıştı.

Reuters

GÜNÜN HİKAYESİ

Oğan'dan Erdoğan'a destek: Şimdi ne olacak?

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ı destekleyeceğini duyurdu.

Oğan'dan Erdoğan'a destek: Şimdi ne olacak?

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, gerçekleştirdiği basın toplantısında ikinci tur seçiminde Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı. Oğan, açıklamasında "Millet İttifakı, Cumhur İttifakı karşısında yeterli başarıyı gösterememiş, istikrar faktörünü ıskalamıştır. Millet İttifakı bizi ikna edememiştir. Bize oy veren seçmenlerin de sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemelerini talep ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Bir adım geriden: Oğan, Cuma günü 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde görüşmüştü. Erdoğan-Oğan görüşmesinin hemen öncesinde ise Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ATA İttifakı'nın önemli paydaşlarından biri olan Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ı ziyaret etmişti. 

 • Detaylar: Oğan ve Erdoğan görüşmesinin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Kemal Kılıçdaroğlu ise Özdağ ile görüşmesinin ardından "Güzel ve verimli bir toplantı geçirdik" ifadelerini kullandı. Özdağ ise "Bazı sorularımız vardı onları sorduk, ayrıntılı olarak cevaplar aldık. Biz de yetkili kurumlarımızla gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Kısa zaman içerisinde Türk kamuoyu ile görüşlerimizi paylaşacağız" diyerek, Kılıçdaroğlu'na ziyareti için teşekkürlerini sundu. 

Bunun üzerine: Sinan Oğan, Pazar günü Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ise seçimin ikinci turunda kime destek vereceğini Pazartesi Ankara'da düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını duyurmuştu. Oğan ayrıca Cuma günü yaptığı paylaşımda şunları söylemişti: 

Bir adım sonrası: Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, bugün saat 11:00'de partisinin ikinci tur kararını açıklayacak. Özdağ ayrıca dün AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile partisinin merkezinde görüştü.

Arka plan: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun tamamlanmasının ardından Sinan Oğan, "Bu seçim sürecini en doğru yöneten biz olduk. Tutunduğumuz tavırla da seçim sonuçlarını doğrudan etkiledik ve değiştirdik. O sebeple de önümüzdeki süreçte biz bu tavrımızı devam ettireceğiz ve milletimizin hayrına neyse o konuda karar alacağız" açıklamasında bulunmuştu. 

 • Desteğin 5 şartı: Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, Oğan'ın destekleyeceği adaya 5 şartı bulunuyordu. Bunlar; Anayasanın ilk dört maddesinin değişmezliği, Madde 66’da yer alan Türklüğün Anayasa’dan çıkarılma girişiminin karşısında set kurulması, 13 milyon sığınmacının gönderilmesi, son ekonomik krizin temel nedenleri olan faiz, enflasyon, sonuç sarmalından kurtulması ve terör örgütleri ve onların siyasi yapıları ile arasına mesafe konulmasıydı.
 • Kılıçdaroğlu'nun açıklaması: Pazar günü Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, sığınmacıların gönderileceğini, terör örgütleriyle masaya oturmadığını ve oturmayacağını söylemişti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın iktidarda kalması hâlinde şehirlerin sığınmacıların ve mafyaların kontrolüne geçeceğini, kadın cinayetlerinin artarak devam edeceğini ifade etmişti. Özdağ, Kılıçdaroğlu'nun son günlerdeki açıklamalarına ilişkin "Gözlerimi kapattım, sanki kendim konuşuyorum zannettim" demişti. İki lider dün saat 13:30'da bir araya gelmişti. 

Neden önemli? 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen seçimde ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Türkiye genelinde %5,17 oy oranına sahip olmuştu. Cumhur İttifakı'nın adayı, 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan %49,5, Millet İttifakı'nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise %44,9 oy oranına sahip olmuştu. Seçmeninin %70'inin oyunu etkileyebileceğini söyleyen Oğan'a verilecek oylar bu nedenle ikinci turda önem arz ediyordu; kimi uzmanlar Oğan'ın seçmenini etkileyebileceğini; kimi ise Oğan'a verilen oyların önemli kısmının aslında tepki oyu olduğunu bu nedenle de seçmenini etkilemesinin güç olduğunu savunuyor. 

Kim, ne diyor? Gazeteci Fatih Altaylı, dünkü köşe yazısında Sinan Oğan'ın tercihinin çok da önemli olmadığını söyledi. Altaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Ben bu satırları yazarken, Oğan’ın kararı henüz belli değildi. Ancak açık söylemek gerekirse, Oğan’ın kararının zannedildiği kadar önemli olmadığını, bu seçim özelinde seçim sonuçlarını etkileyecek kadar siyasi bir değer taşımadığını düşünüyorum. Oğan'ı ilk turda destekleyen seçmenin büyük bölümü Oğan’ın desteklemedi aslında. Bir duruşu, bir durumu destekleyen protest ve önemli bölümü genç bir seçmendi. İktidara çok yakın olmayan hatta bir bölümü hayli uzak bile olması muhtemel; ama diğer tarafı da benimseyemeyen bir kitleydi. Türkiye’nin geçmiş 20 yılındaki tercih sıkışıklığından bunalmış, dualiteden sıkılmış bir kitleydi."

Tele 1'den Yılmaz Polat ise Sinan Oğan'ın fırsatı "kişisel çıkarları doğrultusunda kullandığı" yönünde değerlendirmeler yapıldığını söylüyor. Polat, "Peki, tek başına Oğan’ın ne kadar oyu var? ATA İttifakı'na oy veren daha önce de MHP de önemli hatırı sayılır; ancak bugün oy olarak oradan kopmuş, ulaştığım isimler Sinan Oğan'ın şu ya da bu şekilde yönlendirmesiyle oy kullanmayacaklarını vurguladılar. Şimdiden oyumuz Kılıçdaroğlu’na diyorlar. Bu kesimin yönlendirmesi Oğan’dan çok daha etkili. 'Bizim kesimden oy Erdoğan’a gitmez' dediler. Sinan Oğan 'Erdoğan mı, ya da Kılıçdaroğlu safında mı' yer alır bence çok önemli değil. Pazarlığı uzatarak bir yere varamaz" ifadelerini kullanıyor. 

DW Türkçe'de yazan Gazeteci Banu Güven ise asıl önemli olanın Oğan değil, ATA İttifakı ve Muharrem İnce olduğunu söylüyor. Güven, ayrıca "ATA İttifakı'nın asıl bakması gereken yer" başlığı altında kaleme aldığı bölümde şunları yazıyor: 

"Oğan, daha önce de, 28 Nisan'da NTV'de, 'Biz diyeceğiz ki, 'Sizin HÜDA PAR veya HDP'ye ihtiyacınız yok, biz o desteği size sağlayacağız. Bunu sağlarsanız size destek vereceğiz'' demişti. Mevcut durumda Millet İttifakı'nın HDP'ye verdiği bir bakanlık sözü olmadığı gibi, listesinde de doğal olarak HDP'li aday yok. HDP daha önce bakanlık talebi olmadığını açıklamıştı. HÜDA PAR'ın da böyle bir talebi ya da beklentisi yok. Ne var ki; Hizbullah'ın türevi HÜDA PAR'ın artık AK Parti ile organik bağı var, çünkü AK Parti listelerinden meclise girdi bile. Bu da Sinan Oğan'ın öne sürdüğü şartlara en baştan uymuyor. Ancak konu çıkar olunca, siyasette pragmatizm ağır basabiliyor.

Ümit Özdağ, bana bakanlık taleplerine dair bir açıklamada bulunmak için henüz erken olduğunu söylese de iş dönüp dolaşıp bu noktaya gelecek. Benim tahminim ATA İttifakı'nın Sinan Oğan için işlevsel bir cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, ittifakın büyük ortağı (oylarınının %91'ini alan) Zafer Partisi'nin lideri Ümit Özdağ için de İçişleri Bakanlığı istenebileceği yönünde."

Hikâyeyi paylaşmak için:
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

📨 Günün okumaları:

Twitter’da neler konuşuldu?

EKİPTEN ÖNERİLER

 ÖNERİYORUZ 

The Circle’dan genç mimarlara açık çağrı: İki yılda bir düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi, 40 yaş altı genç mimarların ulusal ve uluslararası platformlardaki tanınırlığını artırırken Türkiye’nin mimarlık kültürünü geliştiren pratiklere dair güncel bir arşiv oluşturuyor. İstanbul, Berlin ve Cidde olmak üzere üç farklı şehirde gerçekleşecek sergilerle küresel bir yapıya kavuşan GEMSS’23’e katılım için son başvuru tarihi 18 Haziran. GEMSS’23 başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Tüketici güven endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu

Tarım

faiz

Bloomberg HT

Avro Bölgesi

Rusya

Ukrayna

+85 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;