aposto-logo
TR
TREN
EKONOMİ‎ |‎ GELİR DAĞILIMI
İŞ DÜNYASI‎ |‎ İLAÇ SEKTÖRÜ
GİRİŞİM |‎ OYUN
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA |‎ DÜNYA
SPOR |‎ BASKETBOL

📬 Gelir eşitsizliği

Türkiye'de en zengin %20'lik dilimin millî gelirden aldığı pay 2022'de %48'e yükseldi. TRT, dijital platformu "tabii"yi duyurdu. Zelenski, Hollanda'ya yaptığı ilk resmî ziyarette Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni de gitti.
4 Mayıs - Girişimci Kurumlar Platformu
Girişimci Kurumlar Platformu ile birlikte

Türkiye’nin ilk Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı 9 Mayıs'ta Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı 9 Mayıs'ta Türkiye'nin ilk Kurumsal Girişim Sermayesi (Corporate Venture Capital-CVC) Konferansı , Girişimci Kurumlar Platformu ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde ve Fibabanka ana sponsorluğunda, 9 Mayıs Salı günü Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek. Türkiye’de kurumsal girişim sermayesi alanında 2010 yılı ve öncesinde iki oyuncu bulunurken sadece 2022 yılında Türkiye’de 19 yeni kurumsal girişim sermayesi kuruldu. 2022 yılı toplam yatırımlarına kurumsal girişim sermayeleri ve kurumların katılım oranı %39 oldu. Bu alana yoğunlaşan ilgiden hareketle yola çıkan Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı , holdinglerin ve otomotiv, finans, teknoloji gibi sektörlerde faaliyet gösteren kurumların yatırım tezlerini ve stratejilerini aktarmalarını amaçlıyor. Kurumsal Girişim Sermayesi (Corporate Venture Capital-CVC) Konferansı ’nda keynote konuşmasını yapmak üzere Fiba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Global Corporate Venturing CEO'su James Mawson yer alırken; Alarko Holding, Eczacıbaşı Holding, Esas Holding, Fark Holding, İnci Holding, Sabancı Holding, Yıldız Holding; Albaraka Türk, Fibabanka, Ford Otosan, İş Bankası, Logo Teknoloji, Otokoç Otomotiv, QNB Finansbank ve Vestel’den konuşmacılar kurumsal girişim sermayesi tezlerini paylaşacaklar. Konferans programına erişmek ve konferansa katılmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: South China Morning Post

Fotoğraf: South China Morning Post

4 Mayıs akşamından herkese merhaba. Bugünün önemli haberleri arasında gelir eşitsizliğinin artışı ilk sırada yer alıyor. İlaç sektöründe yer alan şirketlerin çalışmalarına ilişkin türlü gelişmeler de haberlerimiz arasında. Ayrıca; TRT, dijital platformu "tabii"yi duyurdu. Rusya'nın iddialarının ardından Hollanda'yı ziyaret eden Zelenski, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni de gitti.

İyi akşamlar, iyi okumalar!

EKONOMİ‎ |‎ GELİR DAĞILIMI

Gelir eşitsizliği derinleşti

Türkiye'de en zengin %20'lik dilimin millî gelirden aldığı pay 2022'de %48'e yükseldi.

Gelir eşitsizliği derinleşti

Türkiye'de en zengin %20'lik grubun millî gelirden aldığı pay 2022'de 1,3 puan artarak %48'e yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2022 gelir dağılımı istatistiklerine göre, Türkiye'nin en yüksek eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine sahip %20'lik dilimdekilerin millî gelirden aldığı pay artarken diğer bütün grupların payı azaldı. En düşük gelire sahip %20'lik grubun aldığı pay ise 0,1 puan azalarak %6,0 oldu.

Bilgi notu: Gelir hesaplamalarında; hanehalkı gelirleri, hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirine dönüştürülmektedir.

Dahası: Sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, bire yaklaştıkça gelir dağılımında bozulmayı ifade eden ve gelir dağılımı eşitsizliği göstergesi olan Gini katsayısı, bir önceki yıla göre 0,014 puan artış ile 0,415 olarak tahmin edildi.

 • Tüm sosyal transferler hariç tutulduğunda Gini katsayısı 0,487, emekli ve dul yetim maaşı dahil diğer tüm sosyal transfer gelirleri hariç tutulduğunda ise 0,423 olarak tahmin edildi.

Bununla birlikte: Türkiye'de yıllık ortalama hanehalkı kullanılabilir geliri %28,3 artarak 2022 yılı anket sonuçlarına göre 98 bin 416 lira oldu.

 • Türkiye'de yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri ise bir önceki yıla göre %30,1 artarak 37 bin 400 liradan 48 bin 642 liraya yükseldi.

Detaylar: Yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirlerinde en yüksek gelir, geçen yıla göre 13 bin 257 lira artarak 62 bin 554 lira ile tek kişilik hanehalklarının oldu.

 • Çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hanehalklarının yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 60 bin 696 lira iken tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarında bu değer 49 bin 902 lira oldu.
 • En düşük yıllık ortalama eşdeğer kullanılabilir hanehalkı fert gelirine sahip hanehalkı tipi ise 36 bin 210 lira ile en az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalkları oldu.

Gelir türü: Toplam gelir içinde en yüksek payı, %46,2 ile bir önceki yıla göre 0,9 puan azalan maaş ve ücret geliri aldı. İkinci sırayı %21,0 ile önceki yıla göre 3,5 puan artan müteşebbis geliri alırken üçüncü sırayı %20,2 ile önceki yıla göre 3,7 puanlık azalış gösteren sosyal transfer geliri oluşturdu.

 • Tarım gelirinin müteşebbis geliri içindeki payı %19,8 olurken, emekli ve dul-yetim aylıklarının sosyal transferler içindeki payı ise %89,8 olarak gerçekleşti.

Eğitime göre: Geçtiğimiz yıla göre yıllık ortalama esas iş gelirinde en yüksek artış %34,1 ile bir okul bitirmeyen, en düşük artış ise %28,1 ile okur-yazar olmayan fertlerde oldu.

 • Yıllık ortalama esas iş gelirleri sırasıyla yükseköğretim mezunlarında 87 bin 451 lira, lise ve dengi okul mezunlarında 62 bin 835 lira, lise altı eğitimlilerde 46 bin 916 lira, bir okul bitirmeyenlerde 34 bin 755 lira ve okur-yazar olmayan fertlerde 25 bin 406 lira olarak hesaplandı.

Sektörel ayrım: En yüksek yıllık ortalama gelir 66 bin 72 lira ile hizmet sektöründe, en düşük yıllık ortalama gelir ise 46 bin 106 lira ile tarım sektöründe oldu.

 • Bir önceki yıla göre; yıllık ortalama esas iş gelirinde en yüksek artış %41,3 ile tarım sektöründe gözlenirken, bunu %35,5 ile inşaat sektörü izledi. Diğer taraftan sanayi sektöründe %32,1, hizmet sektöründe ise %29,1 artış gözlendi.

İşteki durum: Geçtiğimiz yıla göre en yüksek artış %61,8 ile işverenlerde, en düşük artış ise %21,5 ile ücretli maaşlılarda oldu.

 • Yıllık ortalama esas iş gelirleri sırasıyla işverenlerde 220 bin 482 lira, kendi hesabına çalışanlarda 58 bin 697 lira, ücretli maaşlılarda 56 bin 899 lira ve yevmiyeli çalışanlarda 25 bin 632 liar olarak hesaplandı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
İŞ DÜNYASI‎ |‎ İLAÇ SEKTÖRÜ

Alzheimer ilacı klinik testte başarı gösterdi

Covid-19 aşılarına talebin azalması, RSV aşısının onayı, Alzheimer ilacında gelişmeler ve zayıflama ilacında tedarik azaltılması

Alzheimer ilacı klinik testte başarı gösterdi

Bugün Dünya Sağlık Örgütü'nde (WHO) yapılacak ve uluslararası sağlık uzmanlarının katılımıyla gerçekleşecek panelde, Covid-19’un "acil durum" seviyesi tartışılacak. Toplantı, ABD ve bir çok ülkenin ilan ettikleri yerel acil durumları kaldırmaya başlamalarından ve DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus’un uluslararası acil durumun bu yıl sona erdirileceğini umduğunu söylemesinden sonra gerçekleşiyor.

Bir adım geriden: İlk olarak 30 Ocak 2020’de en yüksek alarm seviyesi verilen Covid-19’un etiketi o zamandan beri üç ayda bir yapılan toplantılarda uygulanmaya devam etmişti.

Bununla birlikte: Moderna Inc, 2022'den ertelenen gelir artışının da etkisiyle 2023 yılının ilk çeyreğinde, Covid-19 aşısı için 1,9 milyar dolarlık satış bildirerek piyasa beklentilerini aştı. Ancak şirket, 2023 yılında 5 milyar dolarlık Covid aşısı satışı beklentisinin değişmediğini belirtti.

Moderna'nın hisse başına 1,77 dolar zarar beklentisine kıyasla 19 sent kâr açıklamasıyla, piyasa açılışı öncesi hisselerinde %2,5 artış gözlendi. Şirket, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde hisse başına 8,58 dolar kâr açıklamıştı. Sonuçlar, Pfizer’in ilk çeyrek verilerini açıklamasından iki gün sonra açıklandı.

Öte yandan: Pfizer, 2 Mayıs Salı günü açıkladığı verilere göre 2023’ün ilk çeyreğinde Covid aşısına yönelik talebin düşmesinden dolayı yaşanan düşüşe rağmen tahminlerin üzerinde gelir kaydetti. 16,59 milyar dolar gelmesi beklenen geliri 18,28 milyar dolar gelerek geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %29 düşüş gösterdi. Şirket, 2023 yılı için 67 milyar ila 71 milyar dolarlık satış tahminini değiştirmedi.

RSV aşısı

GSK Plc, ürettiği Arexvy adlı solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısının ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 60 yaş ve üzeri kişiler için onaylandığını açıkladı. Bu aşının, özellikle yaşlı insanlar için ölümcül olabilen solunum yolu hastalığına karşı koruma sağlayan ilk aşı olduğu belirtildi.

Geniş açı: Tahminlere göre sadece ABD’de RSV, 65 yaş ve üzeri yetişkinlerde her yıl 14 bin ölüme yol açıyor. Arexvy’nin ise %82,6 etkinlik göstererek son aşama denemesinde 60 yaş üzeri katılımcılarda enfeksiyonla ilişkili alt solunum yolu hastalığına karşı yaklaşık %94 etkili olduğu kaydedildi.

Dahası: Pfizer, Moderna ve Bavarian Nordic de RSV aşısı geliştirmeye devam ediyor.

İlaç sektöründe başka neler oluyor?

Eli Lilly and Co, geliştirdiği deneysel Alzheimer ilacının, son evre denemelerinde bilişsel gerilemeyi %35 oranında yavaşlattığını kaydettiklerini açıkladı. Donanemab isimli ilacın, erken evre hastalarda %35, geç evre hastalarda ise %29 oranında demans belirtilerinin ilerlemesini yavaşlattığı söylendi.

Bir adım sonrası: Şirketin sonuçları açıklamasının ardından hisseleri %6’dan fazla bir artış yaşayarak 429,85 dolara yükseldi ve rekor seviyeye ulaştı.

Yorumlar: Uzmanlar, açıklanan verilere göre Lilly’nin bulgularının geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya göre %27 oranında yavaşlatma etkisine sahip Eisai Co Ltd ve Biogen Inc’in Legembi markası altında sattığı “lecanemab” ile benzer sonuçlar olduğunu belirtti. Bununla birlikte analistler, bu ilaçların yan etkilerinin ve risklerinin azımsanmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Bir adım geriden: Lilly, geçtiğimiz hafta yatırımcılarına yaptığı bir diğer açıklamada Tip 2 diyabet tedavisi için onaylanan Mounjaro adı altında satılan Tirzepatide ilacının, faz-3 çalışmalarda olumlu sonuç aldığını bildirmişti. Hâlihazırda piyasada, bu ilaca benzer olarak Novo Nordisk’in Wegovy ilacı bulunmakta.

Zayıflama ilacı

Danimarka merkezli Novo Nordisk, zayıflama ilacı Wegovy’nin Haziran 2021’de ABD piyasasına sürüldüğünden bu yana şirket hisselerinde %140’ın üzerinde bir artış kaydetti. Ancak şirket, popüler ilacın talebinin yoğunluğu nedeniyle tedarik sıkıntıları çekmeye başladığını belirterek ilacın başlangıç dozunun tedariğini bir süre için yarıya indireceklerini belirtti. Düşük doz Wegovy’nin tedariğinin azaltılmasında, ilacın kullanımının ve tedavinin sürekliliğinin korunmasının amaçlandığı açıklandı.

Detaylar: Novo Nordisk, Avrupa’da piyasa değeri olarak Fransa merkezli LVMH şirketinden sonra en değerli ikinci şirket oldu. Şirket, 2023 yılının ilk çeyreğinde obezite bakım ürünlerinin satışlarında %124 artış kaydetti. Talebin karşılanması için ise şirket, büyük yatırımlar yaptığını açıkladı. Geçtiğimiz ay ikinci bir fason üreticinin üretime başladığı belirtilirken üçüncü bir üreticinin de yıl içinde başlayacağı bilgisi verildi.

Perde arkası: Sektör liderleri ve analistler, Wegovy gibi zayıflama tedavilerine yönelik yoğun talebin, on yıl içinde yıllık satışları 100 milyar dolara ulaşan 10 kadar rakip ürünü destekleyebileceğini söyledi. Pfizer Inc ve Amgen Inc'den Altimmune Inc gibi daha küçük şirketlere kadar bir sürü şirket, Wegovy'ye benzer kilo verme, zayıflama tedavileri üzerinde çalışıyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:
GİRİŞİM |‎ OYUN

TRT, dijital platformu "tabii"yi duyurdu

Türkiye'de ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak olan tabii, yurt dışındaki kullanıcılar içinse "ekonomik" bir abonelik ücreti ile erişilebilir olacak.

TRT, dijital platformu "tabii"yi duyurdu

TRT, Türk dizi ve filmlere yönelik küresel ilgiyi karşılamak amacıyla hayata geçirilen dijital platformu "tabii"yi duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada tabii'nin yayın hayatına 15 bin saati aşan içerikle başlayacağı; birçok farklı türden orijinal dizinin yer alacağı tabii arşivinde TRT yapımlarının da bulunacağı aktarıldı.

Geniş açı: 150'den fazla diziyle Türk yapımlarının; 800 milyonu aşkın izleyiciyle Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve ABD başta olmak üzere toplam 146 ülkede izleyici kitlesi bulunuyor. İlk aşamada 30 orijinal yapımı bünyesinde barındıracağı belirtilen tabii'nin, aile dostu ve yüksek kaliteli orijinal içerikleri Türkiye dışındaki izleyicilerle buluşturarak Türkiye'de dijital yayıncılık alanında lider olmayı hedeflediği ifade ediliyor.

 • İlk etapta Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Urduca ve Arapça olmak üzere 5 farklı dil desteğiyle 7 Mayıs'ta Türkiye'de ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulacak olan tabii, uluslararası çapta ise YouTube ve Roku gibi 3. parti platformlar aracılığıyla "ekonomik" bir abonelik ücreti ile erişilebilir olacak.

Bununla birlikte: Küresel ölçekte Netflix, Disney+, HBO Max ve Prime Video'nun liderlik ettiği yayın platformlarına Türkiye'de ise BluTV, Exxen ve GAİN liderlik ediyor. 

 • Geçtimiz hafta GAİN'in, Rams Türkiye Grubu tarafından satın alındığı bildirilmişti.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Türkiye’nin ilk Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı 9 Mayıs'ta

Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı 9 Mayıs'ta

Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı 9 Mayıs'ta

Türkiye'nin ilk Kurumsal Girişim Sermayesi (Corporate Venture Capital-CVC) Konferansı, Girişimci Kurumlar Platformu ve Özyeğin Üniversitesi iş birliğinde ve Fibabanka ana sponsorluğunda, 9 Mayıs Salı günü Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek. 

Türkiye’de kurumsal girişim sermayesi alanında 2010 yılı ve öncesinde iki oyuncu bulunurken sadece 2022 yılında Türkiye’de 19 yeni kurumsal girişim sermayesi kuruldu. 2022 yılı toplam yatırımlarına kurumsal girişim sermayeleri ve kurumların katılım oranı %39 oldu. Bu alana yoğunlaşan ilgiden hareketle yola çıkan Kurumsal Girişim Sermayesi Konferansı, holdinglerin ve otomotiv, finans, teknoloji gibi sektörlerde faaliyet gösteren kurumların yatırım tezlerini ve stratejilerini aktarmalarını amaçlıyor.

Kurumsal Girişim Sermayesi (Corporate Venture Capital-CVC) Konferansı’nda keynote konuşmasını yapmak üzere Fiba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Global Corporate Venturing CEO'su James Mawson yer alırken; Alarko Holding, Eczacıbaşı Holding, Esas Holding, Fark Holding, İnci Holding, Sabancı Holding, Yıldız Holding; Albaraka Türk, Fibabanka, Ford Otosan, İş Bankası, Logo Teknoloji, Otokoç Otomotiv, QNB Finansbank ve Vestel’den konuşmacılar kurumsal girişim sermayesi tezlerini paylaşacaklar.

Konferans programına erişmek ve konferansa katılmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA |‎ DÜNYA

Zelenski, suikast suçlamasının ardından Lahey'de

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın, Kremlin'e İHA'larla saldırarak Putin'e suikast girişimi düzenlendiği iddialarını reddeti. Zelenski, Hollanda'ya yaptığı ilk resmî ziyarette Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (ICC) de ziyaret etti.

Zelenski, suikast suçlamasının ardından Lahey'de

Rusya'nın Çarşamba günü Ukrayna'yı Kremlin'e insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırıp Devlet Başkanı Vladimir Putin'e suikast girişimi düzenlemesiyle suçlamasından sonra, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski iddiaları reddeti. Zelenski, Hollanda'ya yaptığı ilk resmî ziyarette Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (ICC) de ziyaret etti. Kremlin iddia ettikleri saldırı karşısında "gerekli gördükleri anda" karşılık verme hakkına sahip olduğunu söylerken, Kiev de bu tür suçlamaların Ukrayna'ya yapılacak geniş çaplı bir "terör saldırısına ortam hazırlamak için" yapıldığını söyledi. 

Zelenski'den açıklama: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın iddialarını reddederek Kiev'in Kremlin'i İHA'larla hedef almadığını ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e suikast düzenlemeye çalışmadığını belirtti. Helsinki'de kuzey ülkeleri liderleriyle yaptığı basın toplantısında Zelenski, "Biz Putin'e saldırmadık. Bu işi mahkemeye bırakın. Biz kendi topraklarımızda savaşıyoruz; köylerimizi ve şehirlerimizi koruyoruz" dedi. 

Ne olmuştu? Rusya, Ukrayna'nın İHA saldırısıyla Putin'e suikast girişiminde bulunduğunu iddia etmişti. Açıklamada, Kremlin'i hedef alan iki İHA'nın da düşürüldüğü ve saldırı girişimine "gerekli görüldüğü anda ve gerekli görüldüğü yerde" karşılık verme hakkını saklı tuttukları belirtilmişti.

 • Kremlin Sözcüsü Peskov, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu tür terör eylemlerine yönelik kararların Kiev’de değil, Washington’da alındığını biliyoruz. Kiev kendisine söyleneni yapıyor” dedi.

Bunun üzerine: Zelenski'nin danışmanı Mikaylo Podolyak da saldırının Rusya tarafından "sahnelendiğine" işaret ederek, "Ukrayna Kremlin'e saldırmıyor, çünkü bu askerî hedeflerimizden birini yerine getirmiyor" dedi. Podolyak, "Bu düzmece haberler, Ukrayna'ya yapılacak geniş çaplı bir terör saldırısına ortam hazırlamak için yapılıyor" ifadesini kullandı.

 • Zelenski'nin Basın Sözcüsü Nikiforov ise konuya ilişkin "Kremlin'e yapılan sözde saldırılar hakkında hiçbir bilgimiz yok" açıklamasında bulunmuştu. 

"İşi mahkemeye bırakın": Zelenski, Rusya'nın iddialarının ardından Hollanda'nın Lahey kentinde ülkenin Başbakanı Mark Rutte'yi ve ICC'yi ziyaret etti. Zelenski, mahkemede yaptığı konuşmada Putin'in adalete teslim edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Yargılanabilir mi? Lahey'de bulunan ICC, Ukrayna'dan çocukları sınır dışı ettiği şüphesiyle Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. Ancak ICC'nin saldırı suçları üzerinde yargı etkisi bulunmuyor. Bu sorundan ötürü Avrupa Komisyonu, Ukrayna'da saldırı suçunun kovuşturulması için Lahey'de kurulacak ayrı bir uluslararası merkezin oluşturması çağrısında bulundu.

 • Zelenski de, ICC ziyaretinde ayrı bir saldırı suçları mahkemesi kurulması çağrısında bulundu:

"Asıl suç olan saldırganlık suçuna yanıt verebilecek tek bir kurum var: bir mahkeme. Politikacıların davanın güya bittiğini söylemelerine olanak tanıyacak bir uzlaşma değil, gerçek, tam teşekküllü bir mahkeme."

Saldırı eylemi/suçları nedir? Birleşmiş Milletler (BM), saldırı eylemini "bir devletin silahlı kuvvetlerinin başka bir devletin topraklarına saldırması, istila etmesi ya da askerî işgalde bulunması" olarak tanımlıyor. 

Nasıl olacak? ICC'nin saldırı suçları için ayrı bir mahkeme kurmasının, bu kararı destekleyen bir grup ülke tarafından ya da BM Genel Kurulu'nun onayı ile nasıl meşrulaştırılacağı konusundaki hukuki ve pratik sorulara cevap aranmaya devam ediyor. 

 • Başka bir sorun: Rusya ICC'ye üye değil ve mahkemenin yargı yetkisini reddediyor. Komşu ülkesini "askerden arındırmak" için "özel bir operasyon" olarak nitelendirdiği Ukrayna işgali sırasında ise zulüm işlediğini inkar ediyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
SPOR |‎ BASKETBOL

EuroLeague: Fenerbahçe Beko 71-72 Olympiakos

EuroLeague Play-off’larındaki 3. müsabakasında Fenerbahçe Beko, Olympiakos ile karşılaştı.

EuroLeague: Fenerbahçe Beko 71-72 Olympiakos

EuroLeague Play-off'larındaki 3. müsabakasında Fenerbahçe Beko, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda Olympiakos’u ağırladı. Nigel Hayes-Davis'in basketiyle ilk çeyreği 21-15 tamamlayan Fenerbahçe, Kostas Sloukas‘ın son saniye üçlüğüyle sahadan 71-72 mağlup ayrıldı.

 • Bu sonuçla beraber Olympiakos seriyi 2-1'e getirdi.

Fenerbahçe Beko skor dağılımı: Tonye Jekiri 15 sayı, 5 ribaund, 3 asist, 2 top çalma; Tyler Dorsey 21 sayı, 2 ribaund, 2 asist; Nick Calathes 7 sayı, 5 ribaund, 6 asist; Dyshawn Pierre 7 sayı, 5 ribaundla maça katkı sağladı.

Olympiakos skor dağılımı: Kostas Sloukas 25 sayı, 4 ribaund, 5 asist; Sasha Vezenkov 17 sayı, 4 ribaund; Tarik Black 9 sayı, 2 ribaund, 2 asist; Kostas Papanikolaou 6 sayı, 5 ribaund, 2 asistle mücadele etti.

Bir adım sonrası: Eşleşmenin 4. maçı, 5 Mayıs Cuma akşamı 20.45'te

Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Dimitris Itoudis’in maça dair görüşleri:

"Olympiakos’u galibiyetten dolayı tebrik ederim. Her iki tarafın da kazanmayı hak ettiği bir maç oynandı, bugün eğer kazansaydık hak ederek galip gelmiş olacaktık. Bugün etkili savunma yaptık ve Olympiakos gibi etkili bir hücum takımını standartlarının altında tuttuk. İnsanların yeni bir takım olduğumuzu unutmamaları gerek, bugün mağlup olduk ama bence seri bu hafta bitmeyecek. Cuma günü muhteşem taraftarlarımızın önünde çok daha kararlı bir performans ortaya koymaya çalışacağız."

Olympiakos’ta son saniye üçlüğüyle takımını galibiyete taşıyan Kostas Sloukas:

"Fenerbahçe'ye karşı bu atmosferde oynamanın çok zor olacağını biliyorduk, bugün salonda bizim için çok zorlu bir ortam vardı. Beklediğimiz gibi çok çekişmeli bir maç oldu, kritik anlarda fark yaratmayı başardık. Hücumda hep doğru kararları veremesek bile maç boyunca agresif savunma yaptık, sonuç olarak durumu 2-1’e getirdik. 1 galibiyet daha almamız lazım, serinin kalanında işimiz çok zor olacaktır."

Öte yandan: EuroLeague'de Zalgiris'i yenen Barcelona seriyi 3-0'a getirdi ve Final Four'a kalan ilk takım oldu.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye

Türkiye İstatistik Kurumu

Gini katsayısı

Dünya Sağlık Örgütü

Covid-19

Moderna

Covid

Pfizer

+36 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;