YAPAY ZEKA
SOSYAL MEDYA
DONANIM
Bugünkü Destekçimiz
YAPAY ZEKA
UZAY
REGÜLASYON
HAFTANIN DİĞER BAŞLIKLARI

İlk yasak, "düşünceleriniz için Instagram"

Meta'nın Twitter rakibi. OpenAI CEO'sundan yapay zeka için düzenleme çağrısı. Blue Origin'in zaferi. Samsung ve Apple'ın yapay zeka planları. ABD'deki ilk tam kapsamlı TikTok yasağı.
Vodafone ile birlikte

Vodafone ’da çalışmak güzel iş Ebeveynliğe adım atarken Vodafone'da çalışmak güzel iş Hızla değişen iş dünyası, farklı insan kaynakları çözümlerine ve çalışma düzenlerine ihtiyaç duyuyor. Çoğumuzun hayatına 2020 yılında giren evden çalışma pratiği ve onu takip eden hibrit çalışma sistemi de bu çözümlerden biri. Neler oluyor? Çalışan deneyimini en üst seviyelerde tutmak için farklı politikalar izleyen Vodafone , hibrit çalışma düzenini 2021 yılından beri kalıcı olarak uyguluyor. Böylece uzaktan veya ofisten çalışacakları günleri önceden planlayabilen çalışanlar seyahat programlarını kolaylıkla öngörebiliyor. Dahası: Çalışanlarının karşılaştığı farklı koşulları çeşitli çözümler aracılığıyla başarıyla yöneten Vodafone , çalışan babalara 4 aylık ücretli izin gibi uygulamalarla çalışanlarına en özel anlarını sevdikleriyle birlikte geçirme imkânı sunuyor. Siz de “Vodafone’da çalışmak güzel iş” demek için Vodafone’a katılarak ayrıcalıklı bir iş hayatının parçası olabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Ars Technica

22 Mayıs Pazartesi gününden herkese merhaba merhaba. Teknoloji dünyasında geride bıraktığımız haftanın özetine hoş geldiniz!

Japon arcade oyun üreticisi Namco Limited, şiddeti vurgulamayan bir oyun geliştirmeyi amaçlayan Iwani Tohru tarafından tasarlanan "Pac-Man"i 22 Mayıs 1980'de tanıttı. Basit tasarımı ve eğlenceli oynanışı ile her yaş grubundan oyuncuya hitap eden Pac-Man, tüm zamanların en etkili ve başarılı arcade oyunlarından biri olarak adını oyun tarihine altın harflerle yazdırdı. İyi ki doğdun Pac-Man! 

Bugün bültende: OpenAI CEO'sunun Senato Yargı Komitesi karşısında söyledikleri, Samsung ve Apple'ın yapay zeka planları, ABD'deki ilk tam kapsamlı TikTok yasağı, Meta'nın Twitter rakibi platformu ve çok daha fazlası bugün bültende sizleri bekliyor.

Keyifli haftalar.

-İrem

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAPAY ZEKA

OpenAI CEO'su Sam Altman, Kongre karşısına çıktı

Altman, yapay zekânın düzenlenmesi için çağrıda bulundu

ChatGPT ve DALL-E gibi yapay zekâ teknolojilerinin arkasındaki şirket olan OpenAI'ın CEO'su Sam Altman, yapay zekânın geleceği hakkında konuşmak üzere ilk kez Senato Yargı Komitesi önüne çıktı. İfade süresince oldukça önemli noktalara değinen Altman, ABD'nin yapay zekâyı düzenlemesi için çağrıda bulunarak yapay zekâ şirketlerine lisans vermek için yeni bir ajans kurulması gerektiğini ifade etti.

Geniş açı: Geldiğimiz noktada hızla gelişmekte olan yapay zekâ sektörünün sözcüsü konumuna gelen Altman, Kongre karşısında yapay zekânın yol açtığı etik soruları ele almaktan kaçınmadı ve daha fazla düzenleme yapılması için çağrıda bulundu. Buna göre, yapay zekânın matbaanın zamanında yarattığı etkiyi yaratabileceğini belirten Altman, teknolojinin potansiyel tehlikeleri olduğunu da kabul ederek "Bence bu teknoloji yanlış giderse, oldukça yanlış gidebilir... bu konuda sesimizi duyurmak istiyoruz," şeklinde kaydetti.

 • Yapay zekânın yanlış yöne gitmesini önlemek için hükümetle birlikte çalışmak istediklerini belirten Altman, teknolojinin özellikle de iş dünyası üzerinde bir etkisi olacağına dikkat çekmekle birlikte "geleceğin işlerinin ne kadar harika olacağı konusunda iyimser" olduğunu ifade etti.
 • Altman'ın yanında Koongre'de ifade veren bir diğer isim olan IBM'in gizlilik ve güven sorumlusu Christina Montgomery, yapay zekânın, çeşitli sektörlerdeki çalışanlar için bariz riskler olduğunu kabul ederek "Bazı işler el değiştirecek" dedi. 
 • Montgomery ile aynı fikirde olmadığını belirten Altman ise OpenAI'ın oldukça ses getiren büyük dil modeli GPT-4'ü bir araç olarak anlamanın önemli olduğunu vurgulayarak bu tür modellerin "işleri değil, görevleri yapmakta iyi" olduğunu ve bu nedenle insanların yerini tamamen almayacağını, aksine işlerini kolaylaştıracağını kaydetti.

"Seçim" mevzusu: Kongre'de üzerinde durulan bir diğer önemli mevzu da yapay zekânın seçimler üzerindeki potansiyel etkisi idi. ABD'de 2024 yılında gerçekleşecek seçimlere dikkat çeken ve eski Başkan Donald Trump'ın polis tarafından tutuklandığını gösteren yapay zekâ aracılığıyla oluşturulan sahte görüntüleri hatırlatan Senatör Mazie Hirono'ya Altman'ın cevabı, yapay zekânın demokrasi üzerindeki olası etkilerinden ve seçim sürecinde hedefli yanlış bilgi yaymak için nasıl kullanılabileceğinden "endişe" duyduğu yönünde oldu.

 • Bu olasılığın "en büyük endişe alanları" arasında olduğunu belirten Altman, "Gelecek yıl bir seçimle karşı karşıya kalacağız" diyerek yapay zekâ modellerinin giderek daha iyi hâle geldiğine de dikkat çekti.

Bununla birlikte: Senatörlerin, sosyal medyayı etkili bir şekilde düzenlemekte zorlandıklarını, Kongre'nin "sosyal medya konusunda sınıfta kaldığını" ve aynı durumun yapay zekâ için de yaşanmaması için yükümlülükleri olduğunu belirtmeleri üzerine ise Altman'ın cevabı, "Bu, sosyal medya değil" şeklinde oldu.

 • ABD'de kurulacak yeni bir ajansın yapay zekâ sektörünü ne şekilde düzenleyebileceğine ilişkin önerilerde bulunan Altman, "lisanslama ve test gereksinimlerini bir kombinasyonu" gibi önlemler aracılığıyla yapay zekâ modellerinin belirli bir yetenek eşiğinin üzerinde geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesinin düzenlenebileceğini ifade etti. Altman ayrıca, OpenAI gibi yapay zekâ firmalarının bağımsız olarak denetlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir adım geriden: Geçen yıl Beyaz Saray, yanlış bilgilendirme, ayrımcılık ve diğer zarar biçimlerini hedef almayı amaçlayan önerilen bir Yapay Zekâ Hakları Bildirgesi yayınlamış; Başkan Yardımcısı Kamala Harris de kısa süre önce Beyaz Saray'da Altman'ın da aralarında bulunduğu yapay zekâ inovasyonu liderleriyle bir araya gelmişti.

Tepkiler: Yapay zekânın devrim niteliğinde olabileceğini belirten Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, teknolojiyi "atom bombasının" icadıyla karşılaştırırken Demokrat Senatör Richard Blumenthal da yapay zekânın egemen olduğu bir geleceğin "istediğimiz bir gelecek olmadığını" söyleyerek "İyiyi kötüye tercih etmeliyiz. Kongre'nin şu anda bir seçimi var. Sosyal medya ile yüzleştiğimizde de aynı seçeneğe sahiptik. O anı yakalamakta başarısız olduk" şeklinde uyarıda bulundu.

 • Sonuç olarak, yapay zekâ sektörünü düzenleyecek yeni bir kurum için iki tarafın da desteği var gibi gözüküyor. Ancak, yapay zekâ teknolojisinin ilerleme hızını göz önünde bulundurduğumuzda, yasa koruyucular, böyle bir kurumun bu gelişme hızına ayak uydurup uyduramayacağı konusunda endişeli gibi duruyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
SOSYAL MEDYA

Twitter, seçim nedeniyle erişime engellenen hesap ve paylaşımları açıkladı

Açıklamaya göre 14 Mayıs seçimleri dolayısıyla 4 Twitter hesabı erişime engellendi.

Twitter Küresel Hükümet İşleri (Twitter Global Government Affairs), 14 Mayıs seçimleri nedeniyle erişim engeli getirilen Twitter hesaplarını ve tweet'leri açıkladı. Seçim sürecine ilişkin olarak geçtiğimiz hafta Türkiye hükümetiyle müzakere yürüttüklerini ifade eden Twitter, erişim engeline yönelik verilen mahkeme kararlarını ve düzenleyici kurum yazışmalarının belgelerini de paylaşarak toplamda 4 hesap ve 409 tweet'e erişim engelleme işlemi uygulandığını bildirdi.

Geniş açı: Twitter Küresel Hükümet İşleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  

"Bugün Türkiye politikamızla ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere hâlindeydik ve bize Twitter'ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tür birkaç uyarıdan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık ve bu nedenle Twitter'ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız gibi burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, ancak oy verme işleminin hemen öncesinde başvurulabilecek başka bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına konu içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört tanesine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, diğer üç mahkeme kararı hâlen ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme işlemleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz."

Hatırlayalım: Twitter, 6 Şubat Depremleri sonrasında da Türkiye'de engellenmişti.

Bir adım geriden: Twitter Küresel Hükümet İşleri, seçime nedeniyle Türkiye'de bazı içeriklere erişim engeli getirildiğini ilk olarak 13 Mart'ta duyurmuş; bu durum Türkiye'de olduğu üzere yabancı basında da tepki çekmişti. 

 • Bloomberg yazarı Matthew Yglesias, erişim engelinin seçim sürecinde mevcut hükümet tarafından bir araç olarak kullanıldığını belirterek Musk'ı “Başından beri söylediğim gibi, Twitter ve ifade özgürlüğüyle ilgili en büyük sorun, Musk'ın çeşitli rejimlerin gözüne girmeye ihtiyaç duyan büyük bir uluslararası otomobil şirketinin ana hissedarı olarak çok daha önemli bir işe sahip olmasıdır.” ifadeleriyle eleştirmişti. 

 • Yglesias'ın eleştirisine "Seçim, ya Twitter'ın tamamen kısıtlanması ya da bazı tweet'lere erişimin sınırlandırılması. Hangisini istersin?" diyerek oldukça sert bir şekilde cevap veren Musk, Türkiye hükümetinden taraflarına iletilen talebi paylaşacağını da sözlerine eklemişti.

Bununla birlikte: Musk'a bir tepki gösterenlerden biri de Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales olmuştu. Musk'ın Türkiye'nin içerik kısıtlama taleplerine boyun eğerek ifade özgürlüğünü savunmadığını belirten Wales, "Biz Türkiye'de prensiplerimize bağlı kaldık ve mücadele ederek kazandık. Bu ifade özgürlüğünün bir slogan değil prensip olduğunu göstermişti" ifadelerini kullanmıştı.

 • Wikipedia, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından alınan karar kapsamında Nisan 2017 tarihinde Türkiye'de engellenmiş; platform, yapılan itiraz ve uzun mahkeme süreci sonrasında 15 Ocak 2020'de fiilen erişime açılana kadar 2 yıl 8 ay 17 gün boyunca erişime kapalı kalmıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
DONANIM

Apple Türkiye fiyatlarına %10 zam

Zammın ardından iPhone 14 serisinin en ucuz üyesi 35 bin 999 lira oldu

Ocak ayında iPhone 14 serisine zam yapan ve bu zamla serinin en ucuz modeli olan 128 GB'lık iPhone 14'ün fiyatını 30 bin 999 liradan 32 bin 999 liraya çıkaran Apple Türkiye, fiyatlarına bir kez daha zam yaptı. %10'luk yeni zammın ardından 128 GB'lık iPhone 14'ün fiyatı 35 bin 999 lira olurken iPhone 14 ailesinin en yüksek modeli olan 1 TB'lık iPhone 14 Pro Max'in fiyatı ise 59 bin 199 liradan 63 bin 999 liraya yükseldi.

Geniş açı: Zam ile birlikte iPhone 14 ailesinin diğer üyelerinin fiyatları 512 GB'lık iPhone 14 için 44 bin 399 lira, iPhone 14 Plus'ın 128 ve 512 GB'lık modelleri için 39 bin 999 ve 48 bin 399 lira; 128, 256, 512 GB ve 1 TB'lık iPhone 14 Pro içinse 45 bin 999, 48 bin 799, 54 bin 399 ve 59 bin 999 lira oldu. 

 • Serinin en pahalı üyelerini oluşturan iPhone 14 Pro Max ise artık 128, 256 ve 512 GB'lık modeller için sırayla 49 bin 999, 58 bin 399 ve 58 bin 399 liralık fiyat etiketine sahip.
 • iPhone 13 ailesinde ise durum 128 GB'lık model için 29 bin 999, 256 GB'lık model için 32 bin 799 ve 512 GB'lık model için de 38 bin 399 lira şeklindeyken iPhone modellerinin en ucuzu olan iPhone SE'nin 128 GB'lık versiyonu 18 bin 499 liraya, 512 GB'lık versiyonu ise 22 bin 699 liraya çıktı

Öte yandan: Zammın diğer Apple cihazlarının fiyatlarındaki etkileri ise şu şekilde oldu:

 • MacBook ailesinin en ucuz üyesi olan MacBook Air M1'in fiyatı zamla birlikte 23 bin 999 lira olurken M2 destekli 512 GB'lık MacBook Air'ın fiyatı da 40 bin 299 lira oldu. MacBook Pro ailesinin en uygun fiyatlı modeli olan 13 inçlik M2 MacBook Pro artık 256 GB için 34 bin 999, en pahalı modeli olan 16 inçlik M2 MacBook Pro ise 1 TB için 72 bin 199 liralık fiyat etiketine sahip.
 • MacBook ailesinin en üst seviye modelleri olan M2 Max Pro modellerinde ise durum, en uygun fiyatlı model olan 14 inç ve 1 TB'lık versiyon için 82 bin 999; en pahalı model olan 16 inç ve 1 TB'lık versiyon içinse 92 bin 999 lira şeklinde.
 • 64 GB'lık iPad Air'ın fiyatı 16 bin 299, 128 GB'lık iPad Air'ın fiyatıysa 20 bin 299 liraya çıkarken 11 inçlik iPad Pro ailesinin en ucuz üyesi olan 128 GB'lık versiyonu 21 bin 999, en pahalı üyesi olan 2 TB'lık versiyonu ise 49 bin 499 lira oldu. 12,9 inçlik iPad Pro fiyatları ise en ucuz model olan 128 GB'lık versiyon için artık 30 bin 999, en pahalı model olan 2 TB'lık versiyon içinse 58 bin 499 şeklinde.
 • Apple Watch SE 6 bin 499 liraya, Apple Watch Series 8 9 bin 999 liraya ve Apple Watch Ultra 29 bin 999 liraya yükseldi.
 • AirPods fiyatları 2. nesil için 3 bin 249 ve 3. nesil için 4 bin 299 lira olurken 2. nesil AirPods Pro'nun fiyatı 5 bin 899 liraya, AirPods Max'in fiyatı ise 15 bin 499 liraya yükseldi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Vodafone’da çalışmak güzel iş

Ebeveynliğe adım atarken Vodafone'da çalışmak güzel iş

Hızla değişen iş dünyası, farklı insan kaynakları çözümlerine ve çalışma düzenlerine ihtiyaç duyuyor. Çoğumuzun hayatına 2020 yılında giren evden çalışma pratiği ve onu takip eden hibrit çalışma sistemi de bu çözümlerden biri.

Neler oluyor? Çalışan deneyimini en üst seviyelerde tutmak için farklı politikalar izleyen Vodafone, hibrit çalışma düzenini 2021 yılından beri kalıcı olarak uyguluyor. Böylece uzaktan veya ofisten çalışacakları günleri önceden planlayabilen çalışanlar seyahat programlarını kolaylıkla öngörebiliyor.

Dahası: Çalışanlarının karşılaştığı farklı koşulları çeşitli çözümler aracılığıyla başarıyla yöneten Vodafone, çalışan babalara 4 aylık ücretli izin gibi uygulamalarla çalışanlarına en özel anlarını sevdikleriyle birlikte geçirme imkânı sunuyor.

Siz de “Vodafone’da çalışmak güzel iş” demek için Vodafone’a katılarak ayrıcalıklı bir iş hayatının parçası olabilirsiniz. Başvuru için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

YAPAY ZEKA

Samsung'un Naver ile ortaklık kurduğu ve bu ortaklık sonucunda ChatGPT'ye benzer bir yapay zeka platformu oluşturacağı bildirildi. Buna göre, Samsung'un yapay zeka aracı, ChatGPT'den farklı olarak herkese açık olmayacak ve yalnızca Samsung çalışanları tarafından şirket içinde kullanılacak.

 • Bir adım geriden: Kısa bir süre önce Samsung'un ürettiği yarı iletkenlerle ilgili kod blokları gibi hassas bilgilerin bir kısmı, birkaç şirket çalışanının işlerini kolaylaştırmak için ChatGPT kullanması ve bu bilgilerin başka sunucularda saklanması sonucunda sızdırılmıştı. Bunun üzerine Samsung, çalışanlarının ChatGPT ve Bard gibi yapay zeka araçlarından yararlanmasını yasaklamıştı.

• Samsung'un ChatGPT yasağının ardından Apple'ın da çalışanlarına ChatgGPT benzeri yapay zeka araçlarını kullanmayı yasakladığı bildirildi. Dahası, şirketin internet sitesinde üretken yapay zeka alanında yayımlanan birden fazla iş ilanına göre, Apple da tıpkı Samsung gibi kendi yapay zeka aracını geliştiriyor.

OpenAI, iOS için ücretsiz bir ChatGPT uygulaması yayınladı. ChatGPT için ilk resmî akıllı telefon uygulaması olan ve şimdilik sadece ABD'de mevcut olan bu uygulamanın "önümüzdeki haftalarda" başka ülkelerde de yayınlanacağı; bunu takiben Android kullanıcıları için de bir uygulamanın kullanıma sunulacağı ifade edildi.

Spotify, "DJ" adlı yapay zeka özelliğini Birleşik Krallık ve İrlanda'daki premium müşterileri özelinde piyasaya süreceğini açıkladı. Şirketin ilk olarak Şubat ayında ABD ve Kanada'daki premium aboneler için kullanıma sunduğu beta aşamasındaki özellik, OpenAI teknolojisi tarafından destekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yapay zekânın kamu sağlık hizmetleri için kullanılmasında dikkatli olunması için çağrıda bulundu. Yapay zekanın potansiyeli konusunda hevesli olduğunu; ancak teknolojinin kullanımı konusunda endişeleri olduğunu belirten WHO, yapay zekayı eğitmek için kullanılan verilerin önyargılı olabileceğini, yanıltıcı veya yanlış bilgiler üretebileceğini ve modellerin dezenformasyon üretmek için kötüye kullanılabileceğini ifade etti.

UZAY

NASA, 4 kişilik mürettebatı 2029 yılında uzaya taşıyacak Artemis V görevi için Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un uzay şirketi Blue Origin ile 3,4 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Blue Origin, Artemis V görevi için "Blue Moon" isimli bir Ay'a iniş sistemi geliştirecek.

Blue Moon konsept tasarımı/Blue Origin

 • Bir adım geriden: Blue Origin, Artemis görevleri çerçevesinde 2025 yılında Ay'a 50 yılın ardından ilk kez insanlı iniş gerçekleştirilecek olan Artemis III görevi Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX ile yarışmış, yarışın galibi 2,9 milyarlık dolarlık anlaşma ile SpaceX olmuştu. SpaceX'in sisteminin 2028'deki Artemis IV görevi için de kullanılacağının açıklanmasının ardından Blue Origin karara itiraz ederek dava açmış; ancak şirketin itirazları reddedilmişti.

James Webb Uzay Teleskobu, ana asteroit kuşağında yer alan 238P/Read kuyruklu yıldızının çevresinde "su buharı" tespit etti. Güneş'e bu kadar yakın olan kuyruklu yıldızların su muhafaza edebileceğine yönelik ilk kanıt olan bu keşfin, yaşam için hayati önem taşıyan suyun gezegenimize uzaydan kuyruklu yıldızlar tarafından getirildiği yönündeki teorileri de güçlendiriyor.

 • Öte yandan: 238P/Read'de astronomların bulmayı beklediği karbondioksitin olmaması bir başka gizemi beraberinde getiriyor. Buna göre, normalde bir kuyruklu yıldızda potansiyel olarak buharlaşan malzemenin %10'unu temsil eden karbondioksitin 238P/Read'de tespit edilememesinin bir tesadüf olup olmadığının anlaşılması için daha fazla gözlem gerekiyor.

NASA, 11 Aralık 2022'de Ay'ın Güney Kutbu'nda buz aramak amacıyla fırlattığı "Lunar Flashlight" isimli uzay aracının hedefine ulaşamadığı ve görevin resmî olarak sona erdiğini bildirdi. Buna göre, yakıt hatlarının tıkanması sonucunda tahrik sisteminin Ay yörüngesine giriş yapmak için yetersiz kaldığı belirtilen uzay aracı, Dünya'ya dönmesinin ardından yapılan inceleme ve iyileştirmeleri takiben Güneş'e gönderilecek.

REGÜLASYON

Montana, ABD'de Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklayan ilk eyalet oldu. Vali Greg Gianforte tarafından imzalanarak yasalaşan tasarı ile, telefonlardaki aplikasyon mağazalarının önümüzdeki yıl içinde TikTok'u kaldırması zorunlu olacak. 

Unsplash

 • Öte yandan: TikTok, platformda popüler efektler yaratanların ödüllendirilmesi için 6 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. TikTok'un Effect House aracını kullanarak artırılmış gerçeklik efektleri yaratanlara, etkileşim büyüklüklerine göre “Effect Creator Rewards” fonu aracılığıyla ödeme yapılacak. 

• Microsoft'un Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın alma anlaşması, kısa bir süre önce AB tarafından onaylanmasını takiben Çin tarafından da onaylandı. Böylece, satın alma anlaşması toplamda 37 ülke ve bölgede onaylanmış oldu.

 • Bir adım geriden: Birkaç hafta önce Microsoft'un Activision'ı satın alımı, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından engellenmişti. Şimdi tüm gözler, 2022 yazında anlaşmayı engellemek için dava açan ABD’nin Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) kararına çevrildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye ülkelerin kripto varlıklar konusunda aralarında idari işbirliğini artıracak yasa değişikliklerinde uzlaştıklarını açıkladı. Söz konusu uzlaşı, yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin resmî onayına sunulacak. 

 • Detaylar: Kararla birlikte; özellikle yüksek gelirli kişilerin kripto varlık işlemlerinden sağladıkları gelirler raporlanacak, bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik biçimde paylaşılacak, kripto varlıklardan sağlanan gelirler vergilenecek, üye ülkelerin vergi idarelerinin iş birliği genişletilerek kripto varlıklar da buna dahil edilecek. 

• Paris Savcılığı'nın Apple'a, "cihazların tamirini zorlaştırma" ve "planlı işlevsizleştirme yapmaya" yönelik soruşturma açtığı belirtildi. Şirket, donanımsal malzemelerin uygun fiyat ve sürede kullanıcının erişimine açmamakla suçlanıyor. 

HAFTANIN DİĞER BAŞLIKLARI

Meta'nın Twitter rakibi olarak geliştirdiği merkeziyetsiz platformuyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Instagram'la benzer parametreler üzerine inşa edilen ve "düşünceleriniz için Instagram" olarak tanımlanan platform, Instagram hesaplarıyla otomatik bir şekilde senkronize olabilecek.

9to5Mac

 • Detaylar: Önümüzdeki ay kullanıma sunulabileceği iddia edilen platformdaki paylaşımların 500 karakterle sınırlı olacağı, Mastodon gibi diğer platformlarla entegre olacağı ve böylece farklı servislerdeki kullanıcılarla etkileşimin kolaylaştırılacağı aktarılıyor.
 • Öte yandan: Meta, şimdiye kadar ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kullanıma sunduğu ücretli doğrulama sistemini Birleşik Krallık'ta da piyasaya sürdü. Bu özellik, Facebook ve Instagram'da kullanıcıların kimliğini doğrulamasıyla mavi tik rozeti veriyor.

Google, güvenlik tehditlerini önlemek amacıyla Aralık ayından itibaren iki yıl boyunca kullanılmayan hesapları sileceğini duyurdu. Şirket, bir hesabın iki yıl boyunca kullanılmaması veya oturum açılmaması durumunda, Gmail, Dokümanlar, Drive, Meet ve Takvim'in yanı sıra YouTube ve Google Fotoğraflar'ı da içeren Google Workspace'teki hesap ve içerikleri silecek.

 • Bir adım geriden: Google, 2020'de etkin olmayan bir hesapta depolanan içeriğin kaldırılacağını, ancak hesabın kendisinin silinmeyeceğini açıklamıştı.

WhatsApp, kullanıcılarının belirli konuşmaları daha gizli tutmalarına olanak tanıyacak "Sohbet Kilidi" (Chat Lock) adlı yeni özelliğini duyurdu. Özellik, herhangi bir sohbetin kilitlenmesine olanak tanıyarak sadece parmak izi veya yüz taraması gibi biyometrik yöntemlerle ya da geçerli bir şifre girerek erişilebilen özel bir klasöre yerleştirilecek.

• Kâr amacı gütmeyen izleme grubu Tech Transparency Project'in (TTP) raporuna göre, YouTube'un öneri algoritması, video oyunlarıyla ilgilenen çocukları okul saldırıları sahnelerine, silahların nasıl kullanılacağına ve değiştirileceğine dair talimatlara" ve diğer silah merkezli içeriklere yönlendiriyor. 

 • Geniş aç: Önerilenler arasında tabancıların "tam otomatik" silahlara dönüştürülmesi gibi eğitim videoları bulunduğunun ve bunların bazılarının reklamlara da dönüştürüldüğünün belirtildiği raporda, önerilerin çoğunun YouTube politikalarını ihlal ettiği ifade edildi.

Instagram'a, platformunda paylaşılan gönderilere GIF'lerle cevap verebilme özelliği geldi. Bununla birlikte, Reels'a şarkı sözlerinin eklenmesini de test edildiği bildirildi. 

Amazon'un bulut bilişim birimi AWS, artan talebi karşılamak amacıyla geçmiş yatırımlarını ikiye katlayarak 2030 sonuna kadar Hindistan'da 13 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Yatırımın Hindistan'da bulut altyapısını kurmak için kullanılacağı ve yılda 100 binden fazla kişinin istihdamını destekleyeceği belirtildi. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

DALL-E

OpenAI

Yapay zekâ

Christina Montgomery

GPT-4

Donald Trump

Mazie Hirono

+64 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;