aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik
PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ

🗳️ Karar günü, ustalık eseri

İmamoğlu, "28 Mayıs'a 0-0 başlayacağız" ifadesini kullandı. Erdoğan, gençlere mesajında "hiçbir gencin hayat tarzına müdahale etmedik" dedi. 'Cumhurbaşkanına hakaret' gerekçesiyle gözaltına alınan Boğaziçili öğrenciler serbest bırakıldı.
Paribu ile birlikte

#ParibuPizzaGünü kutlu olsun #ParibuPizzaGünü Yılın o günü geldi. Paribu , Bitcoin tarihindeki ilk alışverişi bu yıl da Paribu Pizza Günü kapsamında kullanıcılarıyla kutluyor. Nedir? 22 Mayıs 2010 ’da Laszlo Hanyecz adlı bir ABD'li, bir foruma pizza yemek istediğini ve ödemeyi de Bitcoin ile yapacağını yazdı. Başka bir kullanıcı da bu teklifi kabul ederek iki adet Papa John’s pizzası karşılığında tam 10 bin adet Bitcoin aldı. Zamanla Bitcoin’in değer kazanması, bu ödemeyi ilgi çekici hâle getirdi ve bahsi geçen gün, “Bitcoin Pizza Günü” olarak anılmaya başlandı. Neler var? Paribu geçtiğimiz yıl bu alışverişi Papa John’s iş birliğiyle Paribu Pizza Günü olarak kutlamaya başladı ve bu yıl da devam ediyor. Hesabında Bitcoin’i bulunan Paribu kullanıcılarına 20-22 Mayıs tarihlerinde Papa John’s büyük boy pizza hediye . 100 bin adet pizzayla sınırlı olan kampanya, Papa John’s web sitesi üzerinden verilen ve şubeden gel al siparişlerde geçerli olacak. Gelecekte: Paribu , tarihteki ilk Bitcoin alışverişini kullanıcılarıyla birlikte Paribu Pizza Günü kapsamında kutlamaya devam edecek. Kampanyanın detayları hakkında bilgi almak için ParibuLog ’u ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

AA

Aposto Altı Otuz | 22 Mayıs Pazartesi - Karar günü, ustalık eseri

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 22 Mayıs Pazartesi - Karar günü, ustalık eseri

22 Mayıs Pazartesi sabahından herkese günaydın. Bugün bültende; sandık görevlileriyle buluşan Ekrem İmamoğlu'nun "28 Mayıs'a 0-0 başlayacağız" ifadesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "21 yıl boyunca hiçbir gencin hayat tarzına müdahale etmedik" mesajı ve astıkları pankartta 'Cumhurbaşkanına hakaret' ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerin serbest bırakılması yer alıyor.

 • Günün hikayesi: Japonya'nın Hiroşima kentinde gerçekleşen G7 Liderler Zirvesi tamamlandı. Zirveden öne çıkan gelişmeler Günün Hikayesi kanalımızda.
 • Günün çalma listesi: 70s Japanese Jazz

İyi haftalar!

PİYASALAR & EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartından nakit avans ve kredili mevduat hesabı kullanımına sınır getirdiği uygulamayı iptal etti.

 • Bir adım geriden: TCMB, 16 Mayıs'ta belirli bir limitin üzerinde kişisel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre %30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar vermiş; düzenlemenin ardından bazı bankalar tüketicilerin kredi kartından nakit avans limitlerini kısıtlarken bazı bankalar da bu limitleri tamamen sıfırlamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, toplam 2,3 trilyon liraya ulaşan kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının bütçeye maliyetinin 95,3 milyar lira olduğunu ve önümüzdeki dönemde de bütçe üzerinde ciddi bir maliyet oluşturmasının beklenmediğini belirtti.

• Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, yaptırımlardaki yasal boşlukları kapatacaklarını ve Rusya ile elmas ticaretini kısıtlayacaklarını söyledi. Japonya'nın Hiroşima kentindeki G7 Zirvesi öncesinde konuşan Michel, AB ve üye ülkelerin, Ukrayna'ya bugüne kadar 70 milyar avronun üzerinde yardımda bulunduğunu ve “güçlü biçimde askerî, siyasi, insani ve mali destek sağlamaya” devam edeceklerini belirtti.

ABD ve Tayvan, “21. Yüzyıl” ticaret girişiminin gümrük ve sınır prosedürleri, düzenleyici uygulamalar ve küçük işletmeleri kapsayan ilk aşaması üzerinde anlaşmaya vardı. Müzakerelerin başlamasının üzerinden bir yıl geçmeden ilk aşaması onaylanan girişime Çin yönetimi geçtiğimiz yıl karşı çıkmıştı.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

• Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Emlak Konut GYO ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle İstanbul'da yeni bir sosyal konut projesi kampanyası başlattıklarını açıkladı. Sosyal Konut Projesi kapsamında, kampanyaya sadece ilk evini alacaklar müracaat edebilecek.

Walt Disney, eğlence ve park işletmeleri genelinde maliyetlerini düşürürken, Orlando'daki Star Wars temalı otelini kapatacağını açıkladı. Mart 2022'de açılan otel, film serisinin hayranları tarafından yüksek gecelik fiyatları nedeniyle eleştirilmişti.

Adidas, sonlandırdığı Yeezy ortaklığından bazı ayakkabıların satışa sunulacağını ve elde edilen gelirin bir kısmının antisemitizm ve ırkçılıkla mücadele kuruluşlarına bağışlanacağını açıkladı.

 • Bir adım geriden: Adidas, Yeezy'nin kurucusu Kanye West'in sosyal medyada antisemitik yorumlarda bulunmasının ardından Yeezy ile ortaklığını sonlandırmıştı.

• Warren Buffet'ın CEO'luğunu yaptığı Berkshire Hathaway, Occidental Petroleum hisselerini artırarak petrol şirketindeki payını %24,4'e yükselttiğini açıkladı.

• Japonya merkezli profesyonel kamera üreticisi Canon’un, akıllı telefon pazarına gireceği iddia edildi. Wcctfech’in haberine göre Canon, bir akıllı telefon markası ile iş birliği yaparak ilk modelini bu yıl içerisinde çıkaracak.

POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

• İyi Parti lideri Meral Akşener, 14 Mayıs seçimi sonrası yaptığı ilk açıklamada, ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ile görüşmediğini, bu konuda Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yetkili olduğunu belirterek, "Oğan ya da bir başka arkadaşımız, İnce de dahil, her türlü görüşme yetkisini, talepleri varsa o talepleri yerine getirme yetkisini verdik. Her türlü görevi, talebi yerine getirebilir" dedi.

 • Öte yandan: Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında, Kılıçdaroğlu'nun kendisinden Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinden vazgeçmesini istemesi hâlinde "bir an bile düşünmeden" ayrılacağını söyledi.

• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe'de müşahitler ve sandık görevlileriyle yaptığı buluşmada sandık güvenliği hakkında, "Bu hükümet, milletimizden güven oyu alamamıştır" derken, ikinci tur seçimi için "Bu yepyeni, sıfırdan bir maç. 28 Mayıs'a 0-0 başlayacağız" ifadelerini kullandı.

12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay ziyaretinde yaptığı konuşmada, "21 yıllık iktidarlarımız döneminde millete tepeden bakan olmadım. Ayrıştıranlardan değil, birleştirenlerden, 85 milyonun tamamını kucaklaştıranlardan oldum, daima kardeşliğin dilini konuştum, bugün de aynısını yapıyorum" dedi.

 • Öte yandan: Erdoğan ayrıca CNN'e verdiği röportajda "1 milyona yakın mültecinin topraklarına dönmesi için Suriye'de konut yapımıyla ilgili projeler hazırladık. Mültecilerin ülkelerine dönmesini sağlayacağız" dedi.
 • Dahası: Erdoğan, gençlere yönelik yayımladığı mesajında, "Bu yıl 21 yıl boyunca hiçbir genç kardeşimin hayat tarzına müdahale etmediğimiz gibi, kimsenin bir başkasının kılık kıyafetine, düşünce tarzına, beklentilerine, beğenilerine karışmasına da izin vermedik" ifadelerini kullandı.

• İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Oy ve Ötesi'nin seçimlerde sandıkların etrafında ve sandık kurullarında olmalarının yasak olduğunu dile getirdi. Soylu, "Sandıklarda siyasi partilerin birer temsilcileri ve müşahitleri olabilir. Oy ve Ötesi diye bir dernek orada olamaz. Bu kadar açık ve net. Oraya giriyorlar ve orayı terörize ediyorlar, baskı kurmaya çalışıyorlar. Buna müsaade etmemek lazım" ifadelerini kullanırken, "Bunlar polislere baskı yapıp, 'Bu sandıklarla beraber biz gideceğiz' diyorlar. Siz Gezici'siniz, biz sizi biliyoruz. Siz seçimi karıştırmak için oradasınız" dedi.

• Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda ATA İttifakı'nın aday olarak gösterdiği Sinan Oğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda seçimin ikinci turunda kime destek vereceğini bugün saat 17.00'de Ankara'da düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını duyurdu.

 • Bununla birlikte: Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ da Oğan'ın bugün bir açıklama yapacağını, partisinden ise bir açıklama gelmeyeceğini belirtti.
 • Bir adım geriden: Geçtiğimiz Cuma günü Özdağ, Kılıçdaroğlu ile; Oğan ise Erdoğan ile görüşmüştü.

• ATA İttifakı'ndan Adalet Partisi lideri Vecdet Öz, katıldığı canlı yayında ATA İttifakı'nın resmen sona erdiğini söyleyerek "İttifak biliyorsunuz; seçimle birlikte başlar, seçim bittiğinde nihayetlenir. İkinci tura kalmışsanız devam eder. ATA İttifakı resmen sona ermiştir. Nezaketen birbirimize sorduk. Ümit Hoca'nın alacağı karara saygı duyarım. Sinan Oğan bey de bir oy almıştır, dilediği şekilde hareket edebilir. Saygı duyarız" dedi.

 • Bir adım geriden: Adalet Partisi, 28 Mayıs'ta gerçekleşecek ikinci tur seçimlerinde "hiçbir beklenti içinde olmadan" Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldıklarını bildirmişti.

• "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden biri adli kontrol şartıyla olmak üzere üçü serbest bırakıldı. Öğrencilerin gözaltına alınma nedeni, Güney Kampüs'e astıkları "Ustalık eseri" adlı pankartta 6 Şubat depremlerinin yıkım görsellerinin yanında Erdoğan'ın fotoğrafının yer almasıydı.

 • Bununla birlikte: "Boğaziçi Direnişi" Twitter hesabından yapılan paylaşımda, üniversitelilerin geceyi nezarethanede geçirdikleri ve gözaltında çıplak aramaya maruz bırakıldıkları öne sürüldü.

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı 2'nci tur seçimi için yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında dün saat 19:35 itibarıyla toplam 1 milyon 38 seçmen oy kullandı.  

 • Bilgi notu: Yurt dışı temsilciliklerde 24 Mayıs'a, gümrüklerde ise 28 Mayıs'ta saat 17:00'ye kadar oy kullanılabilecek.

YSK, 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nin kesin sonuçlarına ilişkin kararı, Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kesin sonuçlara göre; Erdoğan geçerli oyların %49,52'sini, Kılıçdaroğlu %44,88'ini, Oğan %5,17'sini, İnce %0,43'ünü aldı.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, bir erkek tarafından istismar edilen 2 yaşındaki bebek tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Olaya ilişkin gözaltına alınan zanlı, tutuklandı. Polisin, bebeğin annesini de gözaltına aldığı bildirildi.

Bugünkü Destekçimiz

#ParibuPizzaGünü kutlu olsun

#ParibuPizzaGünü

#ParibuPizzaGünü

Yılın o günü geldi. Paribu, Bitcoin tarihindeki ilk alışverişi bu yıl da Paribu Pizza Günü kapsamında kullanıcılarıyla kutluyor.

Nedir? 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyecz adlı bir ABD'li, bir foruma pizza yemek istediğini ve ödemeyi de Bitcoin ile yapacağını yazdı. Başka bir kullanıcı da bu teklifi kabul ederek iki adet Papa John’s pizzası karşılığında tam 10 bin adet Bitcoin aldı. Zamanla Bitcoin’in değer kazanması, bu ödemeyi ilgi çekici hâle getirdi ve bahsi geçen gün, “Bitcoin Pizza Günü” olarak anılmaya başlandı.

Neler var? Paribu geçtiğimiz yıl bu alışverişi Papa John’s iş birliğiyle Paribu Pizza Günü olarak kutlamaya başladı ve bu yıl da devam ediyor. Hesabında Bitcoin’i bulunan Paribu kullanıcılarına 20-22 Mayıs tarihlerinde Papa John’s büyük boy pizza hediye. 100 bin adet pizzayla sınırlı olan kampanya, Papa John’s web sitesi üzerinden verilen ve şubeden gel al siparişlerde geçerli olacak.

Gelecekte: Paribu, tarihteki ilk Bitcoin alışverişini kullanıcılarıyla birlikte Paribu Pizza Günü kapsamında kutlamaya devam edecek.

Kampanyanın detayları hakkında bilgi almak için ParibuLog’u ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

 Yunanistan'da seçmenler, genel seçim için dün sandık başına gitti. Yayımlanan sandık çıkış anketlerine göre, dört yıldır iktidarda olan mevcut Başbakan Miçotakis’in muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi, oyların yaklaşık %40’ını alarak birinci sıraya yerleşti. Eski Başbakan Aleksis Çipras’ın partisi Syriza’nın oy oranı ise %20'lerde kaldı.

İsrail'de on binlerce kişi, başta başken Tel Aviv olmak üzere birçok kentte toplanarak hükümetin yargı düzenlemesine karşı başlattıkları protestoların 20'nci haftasında yine meydanlara indi.

 İtalya'nın kuzeyindeki Emilia Romagna bölgesinde hafta başından bu yana etkili olan yoğun yağışların ardından meydana gelen sel felaketi nedeniyle 36 binden fazla kişi evini terk etti. 

 İklim aktivistleri, İtalya'nın başkenti Roma'daki "Aşk Çeşmesi" olarak bilinen dünyaca ünlü tarihî Trevi Çeşmesi'ne kömür bazlı siyah renkte bir sıvı dökerek protesto düzenledi. Ziyarete gelen turistler de iklim aktivistlerinin eylemine tepki gösterirken, güvenlik güçleri göstericileri havuzdan çıkartmak için müdahalede bulundu.

Sudan'da 35 gündür ordu ve paramiliter HDK grubu arasında yaşanan iç çatışmalarda 7 günlük insani ateşkes sağlandığı duyuruldu. Ateşkesin ilanıyla silahlı gruplar hastaneleri terk edecek, halka hizmet veren tesisler onarılacak.

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

Apple, OpenAI'ın yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT ve GitHub'ın Copilot'ı gibi araçların şirket içi, dâhilî kullanımını kısıtladı. Bu karar, ChatGPT'nin iOS'ta piyasaya sürülmesinin ardından geldi.

 • Bununla birlikte: Apple'ın, 2023 yılında kullanıma sunulacağı duyurulan ve dijital tehditlerle karşı karşıya kalanların konuşmalarını korumalarına yönelik geliştirilen "iMessage İletişim Anahtarı Doğrulama" aracının iOS 16.6 sürümü ile gelebileceği iddia edildi.

Meta'nın, Twitter'a rakip olarak kuracağı sosyal medya platformunu Haziran sonunda kullanıma açabileceği söylendi. Platformun Instagram'la benzer parametreler üzerine inşa edildiği ve Instagram hesaplarıyla otomatik senkronizasyon yapılabileceği ifade edildi.

 • Detaylar: Metinlerin 500 karakterle sınırlı olacağı bu platformun, Mastodon gibi diğer platformlarla entegre olacağı ve böylece farklı platformlardaki kullanıcılarla etkileşimin kolaylaştırılacağı da belirtildi.

• Jeff Bezos'un Blue Origin şirketi, astronotları Ay'ın yüzeyine götürecek bir uzay aracının inşası için 3,4 milyar dolarlık NASA sözleşmesini kazandı. Blue Origin'in, "Blue Moon" iniş aracını Lockheed Martin, Boeing, Draper ve Astrobotic ile ortaklaşa inşa etmeyi planladığı belirtildi.

GÜNÜN HİKAYESİ

G-7 Zirvesi: Askerî destek, Nükleer silahsızlanma, yaptırımlar

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı G-7 zirvesi hafta sonu Hiroşima’da gerçekleşti. Gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı, Rusya’ya yönelik yaklaşımlar, Çin’e karşı Batı’nın ortak bir duruş sergilemesi ve küresel ekonomik konular yer aldı.

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı G-7 zirvesi hafta sonu Hiroşima’da gerçekleşti. Japonya başta olmak üzere Almanya, ABD, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya ve Kanada’nın liderlerinin katıldığı zirveye Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski de katıldı. Gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı, Rusya’ya yönelik yaklaşımlar, Çin’e karşı Batı’nın ortak bir duruş sergilemesi ve küresel ekonomik konular yer aldı. 

Zirveden öne çıkan gelişmeler:

Zelenski: Video konferans yoluyla katılması beklenen Zelenski’nin zirveye sürpriz bir şekilde yüz yüze katılması dikkat çekerken, Zelenski ABD Başkanı Joe Biden ile ikili görüşme gerçekleştirdi. 

 • Ne dedi? Zelenski, "Size açıkça söyleyeceğim: Harabeye dönmüş Hiroşima'nın fotoğrafları bana kesinlikle Bakhmut ve diğer benzer yerleşim yerlerini hatırlatıyor" derken, dünyanın ilk atom bombasının atıldığı şehir olan Hiroşima’nın anıtını ziyaret etti.

ABD’den destek: Ukrayna’ya 375 milyon dolarlık yeni askerî yardım paketini duyuran Biden, "Ukrayna'nın arkasındayız ve hiçbir yere gitmiyoruz" ifadelerini kullandı. 

 • F-16 güvencesi: Biden ikili görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Zelenski'den F-16'ları Rus topraklarına girmek için kullanmayacaklarına dair kesin güvence aldım. Ancak Ukrayna topraklarında Rusların olduğu yerlerde kullanabilirler" dedi. 
 • Bununla birlikte: Zirvedeki liderler de Ukrayna’ya “gerektiği sürece tam destek” vereceklerini belirtti. 

Dahası: G7 liderleri, Rusya'ya ve destekçilerine yönelik yaptırımları artırma konusunda mutabakata varırken, mevcut yaptırımlardaki boşlukların kapatılmasına da karar verildi.

 • Ham elmas: Liderler, Rusya'nın milyar dolarlık ham elmas ticaretine de kısıtlamalar getirilmesi yönünde irade beyan etti.

Askerîleştirme: ülkeler, hızla silahlanmakta olan Çin'in Asya-Pasifik bölgesindeki "askerîleştirme faaliyetlerine" karşı uyarıda bulunurken, Pekin'den de Rusya'ya askerlerini Ukrayna'dan bir an önce çekmesi için baskı yapmasını talep etti.

Nükleer silahsızlanma: G7, 1945 yılında ABD'nin atom bombası saldırısıyla yerle bir olan Hiroşima'da ilk kez nükleer silahsızlanmaya ilişkin kendi bildirisini yayınladı. 

 • Çin'in hızla büyüyen nükleer cephaneliğinden duyulan endişe dile getirildi. 
 • Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde nükleer silah kullanma tehdidini ve Belarus'ta konuşlandırılacağı duyurulan nükleer silahları "tehlikeli ve kabul edilemez" olduğu ifade edildi. 
 • Kuzey Kore'ye de nükleer silahlardan tamamen vazgeçmesi çağrısında bulundu.

İklim üzerine: G7 ülkeleri, küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandırılması amacıyla, yeni araç kayıtlarında elektrikli araçların payının 2035 yılına kadar yüzde 100'e çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti. 

 • Bununla beraber: G7'nin iklim politikasındaki genel hedefin "en geç 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak" olarak kaldığı vurgulandı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

kredili mevduat hesabı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

korumalı mevduat

Avrupa Birliği

Charles Michel

Rusya

Japonya

Hiroşima

+78 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem Yayınını Takip Et

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

0%

;