HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3
İSTANBUL'DA BU HAFTA
OYUN BAHÇESİ
DUYURU PANOSU
GALATA'DAN SEVGİLERLE

🌱 Lera Lynn yeniden, Buluşma ve An

Bu hafta şehrin ajandasında SSM’de Türk Resmi Konuşmaları, Arter'de Eko-feminist bir söyleşi, Akbank Sanat Dans Atölyesi'nde iki yeni performans ve daha nicesi var.

Buluşma | Kaynak: Akbank Sanat

Merhaba. Bu hafta şehri saran etkinliklerin yanı sıra çiçeği burnunda iki yeni bültenle selamlıyoruz seni: İstanbul Tiyatro Rehberi ve İstanbul Sergi Rehberi. Sahnelerden taşan ve şehrin dört bir yanına yayılan oyunları, performansları, tiyatroda öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz İstanbul Tiyatro Rehberi'nin ilk sayısı çıktı bile. Önceki rehberlerimize alıştıysan tahmin edeceğin üzere İstanbul Sergi Rehberi de yolda, yakında kapını çalacak. Abone olmayı unutma ve beklemede kal deriz.

Yeniliklerin heyecanıyla,
Dilara

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1

SSM’de Türk Resmi Konuşmaları

Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerinde kuşaklar arası etkileşimlere ve değişim anlarına odaklanan konferans serisi 25 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

 • Nedir? Konferans serisi. Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu’nda yer alan eserleri Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan modernleşme sürecinin izlenebileceği bir düzende sunan Modernizmin İzinde Türk Resmi sergisi kapsamında gerçekleşecek konferans serisi, Türkiye sanat tarihinin farklı dönemlerinde kuşaklar arası etkileşimlere ve değişim anlarına odaklanıyor.
 • Nerede? Sakıp Sabancı Müzesi
 • Ne zaman? 25 Mayıs - 13 Haziran
 • Neden gitmeli? Türk resminde bir yolculuğa davetliyiz.
 • Not almalı: Konferans serisi 25 Mayıs Perşembe günü Prof. Dr. Zeynep İnankur’un Çok Yönlü Bir Kimlik: Müzeci, Arkeolog, Eğitimci ve Ressam Osman Hamdi Bey başlıklı konuşmasıyla başlayacak. Açılış konuşmasında Osman Hamdi Bey’in yaşam öyküsü; Batı sanat piyasası için ürettiği resimler, konuları ve teknikleri hakkında fikir sahibi olacağız.

  Dr. Özlem İnay Erten’in Hüseyin Zekâî Paşa’nın Resimleri, Koleksiyonculuğu, Fotoğrafları ve Sanat Yazarlığı Üzerine başlıklı konuşması ise 30 Mayıs Salı günü düzenlenecek. Türkiye’de Batılı anlamda tuval resminin gelişiminde önemli bir yeri olan Asker Ressamlar kuşağının güçlü temsilcilerinden olan, özellikle natürmort ve peyzaj türündeki çalışmalarıyla tanınan Hüseyin Zekâî Paşa’nın resimlerinin yanı sıra; arşiv, belgeleme, fotoğrafçılık, müzecilik, koleksiyonculuk, resim öğretmenliği ve sanat yazarlığı gibi farklı alanlardaki çalışmaları konuşacağız.

  Önemli ölçüde militarizmin gerektirdiği koşullarda gelişen Osmanlı modernleşmesi, pratik nedenlerle askeri okullarda verilmeye başlanan tasvir dersleri ve bir süre sonra resme sanatsal bir form olarak ilgi duymaya başlayan bir ressamlar neslinin ortaya çıkması, 19. yüzyılın Osmanlı asker ressamlarının, kendilerinden sonraki sanatçı kuşağının özellikle de Çallı Kuşağı ressamlarının yolunu nasıl açtığı gibi konulara eğileceğimiz Osmanlı Ressamlığının Şafağı: Asker Ressamlar başlıklı konuşmayı 1 Haziran Perşembe günü Dr. Öğretim Üyesi Ali Kayaalp’ten dinleyeceğiz.

  Serinin bir de çevrimiçi konuşması var. Dr. Ayşenur İlkan, Bohem Ressam, Efsane Hoca, Sıra Dışı Kişilik: Çallı İbrahim başlıklı konuşmasında yaşadığı dönemde ülkenin en tanınan ressamlarından olan, Güzel Sanatlar Akademisi tarihine ressam ve eğitmen olarak damgasını vurmuş, bohem kişiliğiyle kendi kuşağı içinde ön plana çıkmış İbrahim Çallı’nın hayatı, yetişme koşulları, yapıtları, hocalığı ve mensup olduğu kuşak içindeki yerini ayrıntılarıyla ele alacak.

  Konferans serisi Süleyman Seyyid ve Fenn-i Menâzır başlıklı konuşmasıyla 13 Haziran Salı günü sona erecek. Kapanış konuşmasında Dr. Bahadır Sürelli, kırk yıldan fazla bir zaman çoğu Harp Okulu’nda olmak üzere öğrencilere dersler veren ve çoğunlukla natürmort eserleriyle tanınan Osmanlı ressamı Süleyman Seyyid’in perspektif üzerine kaleme aldığı çalışması Fenn-i Menâzir’i anlatacak. Katılımın ücretsiz olduğu ve kayıt gerektirmeyen bu konferanslar 16.00’da -aksi belirtilmediği sürece- müze konferans salonunda gerçekleşecek.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2

Eko-feminist bir söyleşi: Gerçeklik Engel Olmadığında

Eva Koťátková’nın “Bir Balıkmışım Bacakları Olan” başlıklı kişisel sergisi kapsamında düzenlenen bir söyleşi.

 • Nedir? Söyleşi. Bir Balıkmışım Bacakları Olan sergisinin küratörü Eda Berkmen ve Övül Ö. Durmuşoğlu ile Eva Koťátková’nın sanat pratiğini konuşacağız.
 • Nerede? Arter - Galeri 0
 • Ne zaman? 25 Mayıs Perşembe 19.00
 • Neden gitmeli? Serginin rüya, gündüz düşü ve mutasyon kavramları etrafında yarattığı farklı oyun sahalarını, güvenli alanları ve birlikte yaşama önerilerini inceleyerek Koťátková’nın eserlerini eko-feminist bir bakış açısından ele alacak bir konuşma bizi bekliyor.
 • Not almalı: Eva Koťátková, 27 Ağustos 2023'e kadar Arter’in giriş kat galerisinde görebileceğin Bir Balıkmışım Bacakları Olan başlıklı kişisel sergisinde bireylerin toplumsal yapılar içerisinde büründükleri rollerin ve bunların sisteme bağlı gerekçelerinin yanı sıra sanat eserlerinin sunumunu mümkün kılan kurumsal çerçeveleri irdeliyor. Sanatçının ziyaretçileri işbirlikçiler olarak konumlandırdığı ve yapıtlarında normatif kurumların bireylerin bedenlerini, zihinlerini, hareketlerini ve kimliklerini şekillendirme biçimlerine odaklandığı bu sergiyi dokunarak, hareket ve hayal ederek keşfetmekte yarar var. Sanatçının çizim, kolaj, fotoğraf, video, performans ve heykel gibi çeşitli mecralar kullanarak ürettiği yapıtlarında okullara, hapishanelere ve psikiyatri kurumlarına ait imgelerin yanı sıra  yerleşik tahakküm sistemlerini tersyüz ederek yaratıcı ifadeye, empatiye ve hayal gücüne yer açan güvenli alanlar yaratışına şahit oluyoruz. Normatif tanımlamaların ve kimliklerin ötesinde birbirimizle ilişki ve bağ kurmanın, yalıtılmış adalar yerine ağlar ve kolektif organizmalar inşa etmenin ve sesi yeterince duyulmayanların hikâyelerini dinlemenin önemini vurguyan sergi kapsamında gerçekleşecek Gerçeklik Engel Olmadığında başlıklı söyleşiye katılımın ücretsiz olduğunu ve kayıt gerektirmediğini de hatırlatalım.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3

Akbank Sanat Dans Atölyesi'nde iki yeni performans

Akbank Sanat Dans Atölyesi, 25 ve 26 Mayıs'ta iki çağdaş dans gösterisine ev sahipliği yapıyor.

 • Nedir? Dans gösterileri. Türkiye’den ve yurt dışından farklı dans sanatçılarına, koreograflara ve eğitmenlere sahne imkânı sunan Akbank Sanat Dans Atölyesi’nde bu ay iki çağdaş dans gösterisi bizi bekliyor.
 • Nerede? Akbank Sanat
 • Ne zaman? 25 Mayıs Perşembe ve 26 Mayıs Cuma 20.30
 • Neden gitmeli? Baharı dansla karşılamak için.
 • Not almalı: Akbank Sanat Dans Atölyesi Buluşma ve An ile baharı selamlıyor. 25 Mayıs Perşembe akşamı genç dansçılar ve Akbank Sanat Dans Atölyesi öğrencilerini izleyeceğimiz Buluşma, beş farklı performanstan oluşuyor: Gün, Way No Way, Ben Bana, Arayış ve Avuçların İçinde. Elif Aktaş, Gizem Yalman, Nazlı Deniz Mercan, Ceren Sezgi Copur’u izleyeceğimiz Gün’ün koreografisi Evrim Akyay’dan, müzikleri Mert Öztekin’den. Batuhan Taştan’ı izleyeceğimiz Way No Way’in koreografisinde Elif Fırat’ın imzası, kulaklarımızda Vivaldi olacak. Ben Bana’da Eylül Doğan’ın koreografisini de üstlendiği performansını izleyeceğiz. Avuçların İçinde’de ise Elif Aktaş, Gizem Yalman, Nazlı Deniz Mercan ve Ceren Sezgi Çopur’un performansları Serhat Kural koreografisiyle karşımızda olacak. Buluşma’nın biletlerine buradan ulaşabilirsin.

  26 Mayıs Cuma akşamı Akbank Sanat’a konuk olacak An’da Serhat Kural, İsmet Köroğlu, Mert Öztekin ve Ebru Cansız’ın koreografisini gerçekleştirdiği 5 farklı performans sahnelenecek: Arayış, Unutma Merkezi, Primis, Doğ ve Kar. Berkay Kuşkonmaz’ın performansını izleyeceğimiz Arayış’ın koreografisini Serhat Kural üstlenecek. Unutma Merkezi’nde Ozan Akgün, Huri Murphy, Gülçin Gökçebağoğlu, Ahmet Şahin, Mert Aksu ve Miray Bacı’yı İsmet Köroğlu’nun koreografisi ve İpek İpekçioğlu’nun müzikleriyle izleyeceğiz. Serhat Kural ve Destan Taşdan’ı izleyeceğimiz Primis’te Kural aynı zamanda koreografiye de imzasını atacak. Emre Olcay ve Mert Öztekin’in hareket tasarımını sahneye taşıyan Doğ’un koreografisinde ise yine Öztekin’in imzası olacak. Bir Bedenden İçeri adlı dans gösterisi için tasarlanan ve Ebru Cansız koreografisiyle sahnelenen Kar’da Serhat Kural & İsmet Köroğlu ikilisini seyre dalacağız. An’ın biletlerine şuradan ulaşman mümkün.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
İSTANBUL'DA BU HAFTA

Sur l'Adamant | Kaynak: İKSV

Sur l'Adamant | Kaynak: İKSV

1. Salı Sineması'nda: Sur l'Adamant (Küçük Evren)

 • Nedir? Film gösterimi. Nicolas Philibert imzalı Sur l'Adamant, Salı Sineması’nda.
 • Nerede? Müze Gazhane Q-Deck
 • Ne zaman? 23 Mayıs Salı 20.00
 • Neden gitmeli? Emre’nin festival günlüğünden bir alıntı yapalım: “Bu yıl Berlin'de Altın Ayı'nın sahibi olan belgesel. Filme adını, Paris'in merkezinde, Seine Nehri üzerindeki L'Adamant adlı bir yapı veriyor. Bu yüzen yapı, ruhsal bozukluklara sahip yetişkinleri ağırlayan be morallerini yükseltmeye yardımcı olan bir gündüz bakımevi. Kameralar psikiyatristlere, psikologlara, hemşirelere, sanat terapistlerine ve eğitimcilere değil, bir bir bakımevinin konuklarına çevriliyor ve izleyicisini onların dünyalarıyla, "küçük evrenleriyle" tanıştırıyor. Yeni insanlar tanımayı, farklı dünyalara konuk olmayı seviyorsan tam sana göre, insana dair, ufuk açıcı bir belgesel.”
 • Not almalı: Etkinlik ücretsiz, katılım için kayıt gerekmiyor. Oturma kapasitesi sınırlı olduğu için planını ona göre yapmanı öneririz.

:mentalKLINIK - Double-Deal, 2301, 2023 | Kaynak: Dirimart

:mentalKLINIK - Double-Deal, 2301, 2023 | Kaynak: Dirimart

2. Üst düzey bir günah çıkarma alanı: PARADISE ON SALE

 • Nedir? Kişisel sergi. 1998 yılında İstanbul’da Yasemin Baydar ve Birol Demir’in kurduğu sanatçı ikilisi :mentalKLINIK’in metaforik olarak ütopyanın 21. yüzyıldaki feshi fikrinden beslenen eserleriyle buluşuyoruz.
 • Nerede? Dirimart Dolapdere
 • Ne zaman? 28 Mayıs’a kadar
 • Neden gitmeli? Galeri mekânının dev bir yerleştirmeye dönüştüğü sergide bozuk aynalar, parlak konfetiler ve bizleri çepeçevre saran yahut doğrudan bize yöneltilen sesler tarafından karşılanırken serginin “suç ortağı” olup ütopyanın nihayetlenişini kutluyoruz.
 • Not almalı: Sergiyi salıdan cumartesiye 10.00 - 19.00 saatleri arasında, pazar günü ise 12.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsin.

Aramızdaki Sarmaşık | Kaynak: Kadıköy Emek Tiyatrosu

Aramızdaki Sarmaşık | Kaynak: Kadıköy Emek Tiyatrosu

3. Veda etmeden: Aramızdaki Sarmaşık

 • Nedir? Oyun. Troya prensesi Kassandra’nın öyküsünden yola çıkan Aramızdaki Sarmaşık, Zinnure Türe rejisiyle sahnede.
 • Nerede? Kadıköy Emek Tiyatrosu
 • Ne zaman? 27 Mayıs Cumartesi 20.00 ve 21.30
 • Neden gitmeli? Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun mekâna özgü tasarladığı oyunun son gösterimlerini kaçırmak istemeyebilirsin.
 • Not almalı: Biletler için seni şöyle alalım.

Lera Lynn | Kaynak: leralynn.com

Lera Lynn | Kaynak: leralynn.com

4. Bir kez daha İstanbul’da: Lera Lynn

 • Nedir? Konser. True Detective'in ikinci sezon müziklerine attığı imzayla gönüllere taht kuran Lera Lynn, İstanbul hasretini çok uzatmadan şehre geri dönüyor.
 • Nerede? CRR Konser Salonu
 • Ne zaman? 26 Mayıs Cuma 20.00
 • Neden gitmeli? İlk LP'si Have You Met Lera Lynn’den ortağı Todd Lombardo ile yarattığı son albümü Something More Than Love’a kadar keyifle takip ettiğimiz müzikal yolculuğunun bir adımında daha Lera Lynn’e eşlik edebilmek için.
 • Not almalı: Konser için yerini buradan ayırtabilirsin.

Ağaçkakan | Fotoğraf: Nacimert

Ağaçkakan | Fotoğraf: Nacimert

5. Ağaçkakan ve Konukları

 • Nedir? Konser. Deneysel hip-hop sahnesinin üretken isimlerinden Burkay Yalnız'ın solo projesi Ağaçkakan ve müzisyen dostlarıyla Blind’da buluşuyoruz.
 • Nerede? Blind
 • Ne zaman? 24 Mayıs Çarşamba 22.00
 • Neden gitmeli? Solo projelerinin yanı sıra roadside.picnic, Sahtekar, heranherşeyolabilir’de de ilgiyle takip ettiğimiz sanatçının enerjisine kapılmak için can atıyoruz.
 • Not almalı: Biletlere giden yol buradan geçiyor.
OYUN BAHÇESİ

V. El Yapımı Oyuncak ve Tasarım Şenliği

 • Nedir? Atölye programı. Bahçenin, baharın, birlikte olmanın ve üretmenin keyfini çıkaracağın bir şenliğe davetlisin.
 • Nerede? Momo Anaokulu, Göztepe
 • Ne zaman? 27 Mayıs Cumartesi 10.30 - 17.00
 • Neden gitmeli? Şenlik programında ritim atölyesinden masal anlatısına, müzikli oyunlardan solucan kompostu atölyesine, tohum topu yapımından yogaya şahane etkinlikler seni bekliyor.
 • Not almalı: Şenlikten elde edilecek gelir Dünya İnsani Dayanışma Derneği’ne bağışlanacak. Detaylı bilgi ve kayıt için şu adrese mail atabilirsin.
DUYURU PANOSU

📢 The Circle’dan genç mimarlara açık çağrı

İki yılda bir düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi, 40 yaş altı genç mimarların ulusal ve uluslararası platformlardaki tanınırlığını artırırken Türkiye’nin mimarlık kültürünü geliştiren pratiklere dair güncel bir arşiv oluşturuyor. İstanbul, Berlin ve Cidde olmak üzere üç farklı şehirde gerçekleşecek sergilerle küresel bir yapıya kavuşan GEMSS’23’e katılım için son başvuru tarihi 18 Haziran. GEMSS’23 başvuru formuna buradan ulaşabilirsin.

GALATA'DAN SEVGİLERLE

Les plages d'Agnès - Büyükçekmece edition
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

natürmort

Sakıp Sabancı Müzesi

Osmanlı İmparatorluğu

Türkiye

Resmi

Zeynep İnankur

Osman Hamdi Bey

Özlem İnay Erten

+50 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;