aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel
Gündem
Blizzcon 2021

Ludens #11 - Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri

Valheim çılgınlığı, GeForce Now, DOTA 2 animesi ve BlizzCon. Oyun dünyasında haftanın öne çıkan gelişmeleri…

Selamlar, 

Ludens bu sayısından itibaren artık Aposto’da. Geride kalan 10 sayının ardından bülten de yavaş yavaş istediğim kıvama gelmeye başladı. Vakit bulabilirsem son birkaç dokunuşla daha keyifli hale getirmeyi planlıyorum. Bülteni beğenirseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı unutmayın 🤗

Bu haftaya GeForce Now by GAME+ lansmanıya başladık. Sonunda Türkiye’de GeForce Now sunucuları açılıyor. Hatta ön kayıt yaptırarak deneyimleyenlerin sayısı da hiç az değil. Bunun şerefine GeForce Now üzerine bir şeyler yazmak uygun olur diye düşündüm. Gündemin sonunda sizi bekliyor.

Bülten hakkında geri bildirim, yorum ve dertleriniz için bana yazın.

Keyifli okumalar

Tahsin

Gündem

GeForce Now Türkiye sunucuları 15 Mart’ta açılıyor. Bulut tabanlı oyun oynama servisi GeForce Now’ın, GAME+ iş birliğiyle açılan Türkiye sunucuları 15 Mart’tan itibaren Basic ve Premium paketleriyle herkes için aktif olacak.

  • GeForce Now by GAME+ platformunun sunucuları Ankara’da yer alıyor. Böylelikle Türkiye’deki kullanıcılar oyunları düşük gecikmeyle oynayabilecek.
  • Ön kayıt yaptıran kullanıcılar ve basın mensupları Türkiye sunucularını deneme şansı bulurken haliyle yorumlar internet kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Valheim 3 haftada 3 milyon adet sattı. İskandinav mitolojisi temalı hayatta kalma oyunu Valheim rüya gibi bir ay geçiriyor. Şubat ayının başında erken erişime açılan oyunun şimdiden 3 milyon satış adedine ulaştığı açıklandı.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan Electronic Arts, Activision ve Take-Two’ya toplamda 3,3 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Ülkenin varlık fonu oyun dünyasının üç büyük şirketinin hissedarı oldu.

DOTA 2, Netflix anime dizisi oluyor. Valve’ın popüler MOBA oyununun dünyasından beslenecek olan dizinin adı DOTA: Dragon’s Blood olacak. 8 bölümlük seri 25 Mart’ta yayımlanacak.

Twitch ve Facebook Gaming rekor izlenme rekoru kırdı. Stream Elements’in yeni raporuna göre Ocak 2021’de Twitch 2 milyar saat, Facebook Gaming ise 439 milyon saat izlenerek tüm zamanların en yüksek izlenme süresine ulaştı.

Twitch İzlenme Süresi

2020’de oyun donanımı ve aksesuarlarına yönelik harcamalar %62 arttı. NPD’nin verilerine göre ABD’de 2020 yılında PC donanımı ve aksesuarlarına yönelik 4,5 milyar dolar harcama yapıldı.

Microsoft geliştiriciler için oyun erişilebilirlik testi platformunu duyurdu. Sektörde bir ilk olan platform, Xbox Erişilebilirlik Yönergelerini kullanarak geliştiricilerin oyunları daha erişilebilir hale getirmesine yardımcı olacak.

Red Dead Redemption, tarih öğretmek için kullanılacak. Tennessee Üniversitesi tarih profesörü Tore Olsson, vereceği “HIUS 383: Red Dead America” dersi için Red Dead Redemption serisinden yararlanacağını açıkladı.

Red Dead Redemption 2

Paradox Interactive, DLC’ler için abonelik yöntemini test ediyor. Strateji oyunlarıyla tanınan şirket aynı zamanda DLC’leriyle de meşhur. Geçtiğimiz yıllarda Crusader Kings 2’yi ücretsiz hale getiren Paradox, şimdi de oyunun tüm ek paketleri için aylık bir ücret karşılığında abonelik sistemi sunuyor. Abonelik sisteminin şirketin diğer oyunları için de gelip gelmeyeceği merak konusu.

Apple, Epic Games ile olan mücadelesine yardımcı olması için Valve’dan bilgi istiyor. Apple’a göre, Epic Games’in doğrudan rakibi olan Valve davayla ilişkilendirilebilecek önemli bilgilere sahip. Bu kapsamda Apple, Valve’dan yıllık satış ve gelirlerinden platformdaki ürün adedi ve fiyatlarına kadar birçok bilgi talep ediyor. Valve ise bu kadar geniş çaplı bilgileri paylaşmak istemiyor.

Nintendo Direct. Nintendo, gerçekleştirdiği 50 dakikalık sunumda Nintendo Switch’e gelecek 30’dan fazla oyun, ek paket ve güncelleme duyurdu. Etkinlikte tanıtılan her şeyi burada ele almak pek mümkün değil, detayları merak eden Nintendo hayranlarını şöyle alalım.

Blizzcon 2021

Blizzard’ın her yıl düzenlediği, geçtiğimiz yıl ise salgın dolayısıyla iptal edilen video oyun konferansı BlizzCon bu yıl online olarak gerçekleştiriliyor. Bu satırların yazıldığı saatlerde şu ana kadar etkinlikteki en dikkat çekici başlık Diablo 2 Resurrected oldu.

  • 2000 yılında çıkan efsanevi Diablo 2’nin remastered sürümü olan oyun, elbette yenilenmiş grafikler ve karakter modellemeriyle birlikte geliyor. Ayrıca oyuncular istedikleri zaman oyunun eski ve yeni sürümleri arasında geçiş yapabilecek. Oyun bu yıl içinde PC ve konsollara çıkışını gerçekleştirecek.


Etkinlikte şu ana kadar yapılan duyurulara kısaca değinelim:

Blizzard Arcade Koleksiyonu klasikleri geri getiriyor. Blizzard’ın temellerini atan The Lost Vikings, Rock N Roll Racing ve Blackthorne oyunlarının yenilenmiş sürümleri Battle.net ve konsollara geliyor.

Diablo IV için yeni Rogue sınıfı tanıtıldı.

Hearthstone genişleme paketi “Forged in the Barrens” duyuruldu.

World of Warcraft: Shadowlands için ilk büyük içerik güncellemesi olan Chains of Domination duyuruldu.

  • BlizzConline’da yeni genişleme paketleri, güncellemeler ve fragmanlar gösterilmeye devam ediyor. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

 

İlgili Başlıklar

GeForce Now

Türkiye

Basic

Ankara

Valheim

İskandinav mitolojisi

Suudi Arabistan

Electronic Arts

+36 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;