Fiyatlar ve Enflasyon
Dış Ticaret
Emtia
Bugünkü Destekçimiz
Öncü Veriler
Piyasa
Haftalık Gündem
Gündemden Diğer Başlıklar

⏭️ Seçimin ardından

Uzun süredir gündemin ilk maddesi olan seçim süreci tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beş yıl daha Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.
Yatırım Finansman ile birlikte

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Cumhuriyet

30 Mayıs sabahından herkese günaydın.

Uzun süredir gündemin ilk maddesi olan seçim süreci tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beş yıl daha Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek. Yurt içi gündemde rota, kesin sonuçların açıklanmasının ardından kurulacak kabine ve yeni dönemdeki ekonomi politikalarına çevrilmiş durumda.

Seçimin ardından yaşanan piyasa gelişmelerinin manşet olduğu güne dair tüm detaylar bültenimizin yeni sayısında sizleri bekliyor.

Günlük ruh gıdası dozunuz: Deep House Blend

Keyifli okumalar!

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Fiyatlar ve Enflasyon

TÜFE’de doğalgaz etkisi

TÜİK, doğalgaz sübvansiyonunun enflasyon hesabına etkisi hakkında duyuru yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 5 Mayıs 2023 tarihli sübvansiyon kararının tüketici fiyatları endeksi hesaplamasına nasıl etki edeceğini yayımladığı duyuru ile paylaştı. 

Paylaşılan metinde, 24 Nisan ila 31 Mayıs tarihleri arasındaki doğalgaz faturalarının tamamının bakanlık bütçesinden karşılanmasının hesaplamalar esnasında dikkate alınması gerektiği ifade ediliyor ve mayıs ayı TÜFE hesaplamasında esas alınan fiyatın Eurostat standartları çerçevesinde “sıfır fiyat” yöntemi ile kullanılacağı ifade ediliyor. Bunun yanında, 2023 Haziran - 2024 Mayıs dönemi aralığında da yapılacak hesaplamalarda, hanehalkı ortalama doğalgaz tüketimi verisi derlenerek, tüketicilerin 25 metreküpün üzerindeki kullanımları için metreküp başına ödediği ortalama fiyat kullanılacak. 

Bu hesaplama yöntemi ile yakın vadeli hesaplamalarda manşet enflasyonun sert bir şekilde düştüğü, ancak endeksin daha uzun vadelerde aksi yönde hareket ettiği görülecek.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Dış Ticaret

TİM’den fiyat istikrarı mesajı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe açıklamalarda bulundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçıların seçim sonrası beklentilerini açıkladığı mülakatında ihracat performansının son altı ayda yavaşlamaya başladığını söyledi. İhracatçıların yaşadıkları pazar kaybında tek sebebin kur olmadığını ancak, en önemli sebebin bu olduğunu ifade eden başkan, finansmana erişim konusunda yaşanan sıkıntıların da giderilmesi gerektiğini söyledi. Başkan, fiyat istikrarının kalıcı pazar kazanımı için en önemli unsur olduğunu ifade etti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Emtia

Emtia fiyatları dalgalanıyor

Petrol fiyatı yatay seyrederken altın ve doğalgaz fiyatlarında düşüş izleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte tarihte eşi görülmemiş seviyelere ulaşan doğalgaz fiyatları, Avrupa’da 2021 yazından bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Rusya’nın yaptırım adımlarına cevaben gaz arzını kıstıktan sonra fiyatlarda yaşanan sıçrama, beraberinde güçlü enflasyonist baskı ve orta-uzun vadeli arz endişelerini besliyordu. Çin’in talebinde yaşanan düşüş paralelinde gerileyen fiyatlar, bölge ülkelerinin gaz stoklarını yeterli seviyeye ulaştırma hedefine katkıda bulunacak. Bunun yanında, enflasyonist baskının hafiflemesi ihtimali de olumlu bir potansiyel etki olarak öne çıkıyor.

💉 Hatırlatma dozu: Avrupa Birliği’nde, bölge genelindeki enerji ithalatını daha verimli hale getirebilmek adına kurgulanan ihale mekanizmasının ilk etabı bu ayın ortalarında tamamlanmıştı. 13,4 milyar metreküp talep gelen ihalenin yenileri de ilerleyen günlerde yapılacak

ABD’de gündemi uzun süredir meşgul eden borç tavanı konusunda tarafların ön anlaşmaya varması haberinin ardından altının ons fiyatı mart ayından bu yana en düşük seviyesini görerek 1.945 USD’ye geriledi. Faiz artırım döngüsünün akıbetinin fiyatladığı emtiada kısa vadeli fiyatlamaların anlaşmanın tarafları arasındaki diyalog ve atılacak adımların belirleyeceği öngörülüyor. Bu noktada, çıkabilecek bir anlaşmazlık ve ABD’nin büyüme beklentileri üzerinde oluşabilecek olumsuz bir baskının altın fiyatlarında artış trendini yeniden tetikleyebileceği tahmin ediliyor.

OPEC+ toplantılarından çıkan arz kesintisi kararları ile birlikte düşüş trendi sona eren petrol fiyatlarında, ABD’de ve Çin’de artan büyüme beklentileri paralelinde yükselme eğilimini koruyor. Brent petrolün varil fiyatı Perşembe gününden bu yana 2 USD artmış durumda. Bu eğilimin kalıcılığı ise 4 Haziran tarihli OPEC toplantısında çıkacak kararla netleşecek.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Yatırım Finansman'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Öncü Veriler

Ekonomik Güven Endeksi pozitif bölgede

Türkiye İstatistik Kurumu, Ekonomik Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan veri setine göre, ekonomik güven endeksi mayıs ayında 103,7 oldu. Endekste aylık artış oranı %1,4 olurken bir önceki yılın mayıs ayına kıyasla artış oranı %6,3 oldu.

💾 Cep bilgisi: Tüketici güven endeksi, mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesi ile elde edilen endeks, yayımlanan güven endeksi verilerinin çatı verisi olarak kabul ediliyor.

Veri setinde, daha önce açıklanan verilerde bir revizyon söz konusu değil. Endeksi yukarıya taşıyan en önemli alt endeks, geçtiğimiz hafta açıklanan ve 91,1 ile son beş yılın zirvesine tırmanan tüketici güveni endeksi. Aylık bazda %4,3 oranında artan İnşaat sektörü de endekse pozitif yönde etki ediyor.

Kaynak: TÜİK

💾 Cep bilgisi: Endekste eşik değer 100 ve bu seviyenin altı olumsuz, üstü ise olumlu görünüme işaret ediyor.

Açıklanan veriyle birlikte endeks Eylül 2021’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Söz konusu ayda da aynı değeri alan endeks, bu seviyenin üstünü en son Mart 2018’de 105,1 ile görmüştü. Yine son veri ile, endeksin 12 aylık ortalama değerinin (97,9) üzerindeki seyrini sürdürdüğü ve eşik değerin üzerindeki seyrini ikinci aya taşıdığı görülüyor.

Verinin duyurulmasının ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, seçim belirsizliğinin de geride kaldığını ve ülkemiz ekonomisine duyulan güvenin artmaya devam edeceğini söyledi.

Tüketici ve üreticinin ekonomiye duyduğu güveni birlikte ölçen Ekonomik Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 103,7 olmuş ve son 20 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Milletvekili seçimlerinin tamamlanmış olması ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletimiz tarafından bir kez daha seçilmesiyle birlikte, seçim gündeminin getirdiği belirsizlik algısı da geride kalmıştır. Böylece, önümüzdeki dönemde ekonomimize duyulan güvenin perçinlenmesini; yatırımın, üretimin ve tüketimin kuvvetlenerek artmasını bekliyoruz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Piyasa

Seçimin ardından: Beklentiler ve tepkiler

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Türkiye ekonomisinin rotasına ilişkin beklentiler de şekillenmeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu, 28 Mayıs günü yapılan oylama sonucunda tamamlandı. Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde balkon konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye ilişkin, "Enflasyonun yol açtığı fiyat artışları sıkıntılarını gidermek, refah kaybını gidermek önümüzdeki günlerin en acil konu başlığıdır. Bunları başbakanlığım döneminde faizi 4,6'ya, enflasyonu 6,2'ye indirerek ispatlayan biz değil miydik?" ifadelerini kullandı.

Beklentiler ne yönde?

Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından Türkiye ekonomisinin seçim sonrası rotasına ilişkin beklentiler de şekillenmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci tur öncesinde CNN International'a verdiği demecinde "Şimdi faiz 8,5'te ve enflasyon da düşüyor, daha da düşecek. Enflasyon bu ülkede kesinlikle faizle beraber inerek halkımın çok daha rahat edebileceği bir konuma gelecek. Bunu bir ekonomist olarak konuşuyorum, yani hayali değil. Eğer böyle bir durum olmamış olsa zaten bu inmezdi" ifadelerini kullanarak "mevcut modelle devam" mesajı vermişti. Konuya ilişkin Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili ise mevcut sistemin sürdürülebilir olmaması nedeniyle yeni bir modelin araştırılmakta olduğunu; fakat bu çalışmaların henüz Erdoğan’a sunulmadığını ifade etmişti.

Seçim sonrasında bir not yayımlayan ABD merkezli Morgan Stanley analistleri, yıl sonunda dolar/TL’nin 26 seviyesine ulaşabileceğini, fakat bu noktaya erken ulaşılması ve ekonomi politikalarında bir değişiklik yapılmaması hâlinde bu değerin 28’e kadar çıkabileceğini ifade etti. Yayımlanan notta ayrıca, "Makro politika çerçevesinde dezenflasyona öncelik verecek ve piyasa dostu politikalar benimseyecek bir değişiklik yapılmadığı takdirde, Türkiye'nin yüksek dış finansman ihtiyacı makro riskleri canlı tutacak, küresel şoklara ve bölgesel ortaklardan gelen döviz girişlerine duyarlılığı artıracaktır" ifadelerine yer verildi.

Barclays ekonomisti Ercan Ergüzel tarafından müşterilere yollanan bilgi notunda ise hem faiz oranlarında hem de dövizde bir düzenleme gerektiği ifade edilerek TCMB politika faizinin yıl sonunda %36’ya kadar çıkabileceği belirtildi.

Analistlerin de birtakım beklentileri mevcut.

  • Tellimer Hisse Araştırma Birimi Başkanı Hasnain Malik, "Erdoğan'ın kazanması hiçbir yabancı yatırımcıyı rahatlatmaz. Yüksek enflasyon, düşük faiz oranları ve net döviz rezervinin eksikliği nedeniyle tüm varlıkları etkileyecek sancılı bir kriz kapıda olabilir" ifadelerini kullandı.
  • Ninety One’dan Roger Clark, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük zorluğunun ekonomi olacağını ifade ederek, "Ekonomi siyasetinin yönü değişmezse, Türkiye daha aşırı bir ödemeler dengesi krizine ve daha sıkı bir sermaye kontrolüne doğru gidecek. Aşırı senaryoda ise, vatandaşların geniş dolar stokunun zorla bozdurulması ve Türk borçluların, dış yükümlülüklerinde temerrüde girdiğini görebiliriz" açıklamasında bulundu.
  • Strateji Portföy’den Burak Çetinçeker, "Mevcut ekonomi modelinin işlemediği çok açık. Erdoğan da muhtemelen bunun farkında ve yakın gelecekte ortodoks bir politikaya mütevazı bir geçiş muhtemel çünkü aksi takdirde bu sürdürülebilir değil. Buna yönelik herhangi bir sinyal piyasa tarafından da memnuniyetle karşılanacaktır" dedi.
  • Global Securities Araştırma Grubu Direktörü Serdar Pazı, "Hisse senetlerinde kısa süreli bir artış görebiliriz, özellikle de büyük ihtimalle 20’nin üzerinde kalacak döviz kuruyla. Bu süreç ihracatçılara önemli avantaj sağlayacaktır. Erdoğan hem seçim kampanyasında hem de dün geceki zafer konuşmasında düşük faiz oranlarını övdü. Bu politikanın değişme olasılığı düşük, en azından 2024’ün ilk çeyreğinin sonunda yapılacak yerel seçimlere kadar" ifadelerini kullandı.
  • İngiliz ekonomist Timothy Ash ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, "Erdoğan'ın sistemik bir bankacılık krizi riski taşıyan bir başka ödemeler dengesi ve döviz krizini önleme şansı varsa, Mehmet Şimşek'ten başlayarak hızlı bir şekilde yetenekli bir ekonomi ekibi ataması gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

İş dünyasının tepkisi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Sönmez, yarının Türkiye'sini ve umudu inşa etmek için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, "Vakit, hayallerimizdeki kalkınmış Türkiye'ye odaklanmanın vaktidir ve ülkemizin, hızla asli gündemi olan ekonomiye dönmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, "Seçim gündemi tamamlandığına göre şimdi ekonomi gündemine odaklanmalıyız. En kısa sürede ihracatçılarımızın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenecek ekonomik politikalarla yatırım ortamının iyileştirilmesini, enflasyon kur makasının daraltılmasını, enflasyon faiz dengesinin sağlanmasını ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, "Bu süreçte ülkemizin ekonomik, toplumsal ve sosyal refahına katkı sağlamak için üretimimizi ve ihracatımızı artırmamız gerektiğine inanıyoruz. Daha fazla üreterek enflasyonu aşağı çekebilir, daha fazla ihracat yaparak cari açığımızı düşürebilir ve oluşturduğumuz katma değerle iş gücümüzü artırabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki süreçte sektörün karşılaştığı zorlukları ve ihtiyaçları da sizlerle gündeme getirerek ortak çözümler bulmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin önümüzdeki süreçte tek yürek halinde hareket edip, daha da güçleneceğine ve ekonomik potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkaracağına yürekten inanıyoruz."

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz ise, "Türk tekstil sektörü olarak sağladığımız istihdam, devasa üretim gücümüz ve 13 milyar doları bulan ihracatımızla Türkiye Yüzyılı'na hazırız. Türkiye ekonomisinin mihenk taşı olan sektörümüz; daha fazla üretim, ihracat ve istihdamla, ülkemizin ekonomisine katkı sunmaya var gücüyle devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Haftalık Gündem

Yatırım Finansman ile Haftaya Başlarken

Yeni Haftanın Gündemi: 29 Mayıs – 2 Haziran

Erol Gürcan, Başekonomist

Yurt içi piyasalar

28 Mayıs Pazar günü, Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Millet İttifakı adayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasında gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçim sonuçları hafta boyunca yurtiçi piyasaların seyri açısından temel belirleyici olacaktır. İlk turda, Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan %49,5, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu %44,0, Ata İttifakı adayı Oğan %5,2 ve Memleket Partisi adayı İnce (son hafta çekildiğini açıklamıştı) %0,4 oranlarında oy aldı. 

Siyaset, ekonomi gündemini belirlemeyi sürdürecek olsa da haftalık yurtiçi ekonomi takvimine bakıldığında Çarşamba günü açıklanacak olan 1Ç23 dönemi Ekonomik Büyüme rakamları haftanın en önemli verisi konumunda.

Yaşanan deprem felaketine karşın öncü gösterge ve yüksek frekanslı verilere dayanarak yaptığımız hesaplamalar Türk Ekonomisinin 1Ç23 döneminde bir önceki çeyreğe göre %2,2 ve geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,0 büyüdüğünü işaret etmekte. 

Pazartesi günü Mayıs ayı Ekonomi Güven Endeksi; Salı günü Nisan ayı Dış Ticaret İstatistikler; Çarşamba günü BDDK Nisan ayı Aylık Bankacılık İstatistikleri; Perşembe günü Mayıs ayı İmalat PMI ile Haftalık Para, Banka, Menkul Kıymet ve Rezerv İstatistikleri; Cuma günü Mart ayı Finansal Olmayan Kesimin Net Döviz Pozisyonu haftalık yurtiçi takviminde öne çıkan diğer veriler olarak sıralanabilir.

Yurt dışı gündem

Küresel takvime göre Çarşamba günü ABD Bej Kitap ve Almanya TÜFE; Perşembe günü ABD ADP Özel Sektör İstihdamı ve Euro Bölgesi TÜFE ile Cuma günü ABD İstihdam Raporu haftanın öne çıkan verileri konumunda. Bej Kitapta yer alacak detaylar, 13 – 14 Haziran’da gerçekleştirilecek olan bir sonraki Fed toplantısına yönelik beklentilere etki etme potansiyeli taşımakta. 

Almanya’da TÜFE’nin aylık bazda %0,2 artışla (Önceki: +%0,4) yıllık bazda %7,2’den %6,4’e gerilemesi beklenmekte.  Euro Bölgesi’nde de TÜFE’nin aylık bazda %0,2 artışla (Önceki: +%0,6) yıllık bazda %7,0’dan %6,3’e, çekirdek TÜFE’nin de yıllık bazda %5,6’dan %5,5’e gerileyeceği tahmin edilmekte. 

Haftanın en kritik verisi konumunda olan ABD İstihdam Raporuna göre Tarım Dışı İstihdamın aylık bazda 188 bin kişi artması (Önceki: +253 bin kişi), İşsizlik Oranının %3,4’ten %3,5’e yükselmesi ve Ortalama Saatlik Kazançların aylık bazda %0,3 artarken (Önceki: +%0,5) yıllık bazda %4,4 seviyesinde yatay kalması beklenmekte. Pazartesi günü ABD ve İngiltere piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olacağını da not edelim.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Gündemden Diğer Başlıklar

Borsa İstanbul 100 endeksi günü %4,10 artışla 4,768 puandan kapattı. 70,9 milyar TL işlem hacmine ulaşılan günde en fazla artış gösteren endeks %5,84 ile BIST İnşaat Endeksi (XINSA) oldu. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

tüketici fiyatları endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu

Eurostat

Türkiye İhracatçılar Meclisi

enflasyon

altın

petrol

+28 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;