aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel
📈Rapor
🗞️Gündem
⚡SpeedRun
💰Loot

🔺 Silent Hill efsanesi geri döndü

Türkiye oyun ekosistemi, remake bolluğu, Age of Empires'ın 25. yaşı, Steam'in kur güncellemesi ve Cadılar Bayramı indirimleri...

Herkese selam,

Hollywood'u etkisi altına alan yeniden yapım furyası oyun sektörünü de vurmuş durumda. Son zamanlarda eski oyunların yeniden yapımlarını, yani remake/remaster sürümlerini sıkça görmeye başladık. Zamanında severek oynadığımız oyunlar genelde grafikleri ve mekanikleri cilalanarak tekrar beğenimize sunuluyor. Bazen tutmuyor, çoğunlukla beğeniliyor. Beğenilmeye devam ettikçe de bu tür işleri görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda duyurulan Silent Hill 2, The Witcher rekmake'i ve Age of Mythology remaster'ı bunun en son göstergeleri olarak karşımıza çıktı. Sevilen eski oyunları yeni teknolojilerle harmanlanmış bir şekilde tekrar deneyimlemek oldukça keyifli olabiliyor ama umarım bu yüzden yaratıcılığın eksildiği kısır bir döneme girmeyiz.

Öte yandan, dolar kuru ne olursa olsun mağazasındaki önerilen fiyatları yükseltmemesi nedeniyle Türkiye'deki oyuncular arasında adından sık sık "son kale" olarak bahsettiren Steam, kaçınılmaz bir şekilde kuru güncelledi. Diğer ülkelerde de benzer bir güncellemeye gidildiği için nihayetinde bunun Türkiye için de gerçekleşeceği bir süredir tahmin ediliyordu. Stüdyolar henüz tam anlamıyla önerilen fiyata geçiş yapmış değil, dolayısıyla indirimler bitmeden mağazada bir tur atmak isteyebilirsiniz.

Bu hafta gündemimizde neler var?

📊 Türkiye Oyun Ekosistemi Raporu

🔺 Silent Hill'in geri dönüşü

💵 Steam'in kur güncellemesi

🎃 Cadılar Bayramı indirimleri


*Kapak görseli: Sophia Drugovskaya

Her zaman olduğu gibi daha iyi bir Ludens için geri dönüşlerinizi bekliyorum. Çekinmeyin, [email protected] adresine yazın. Ayrıca yayını beğendiyseniz tanıdıklarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Keyifli okumalar,

Tahsin

Ludens'i ve diğer Aposto yayınlarını yenilenen Aposto mobil uygulamalarından takip edebilirsiniz.

Uygulamayı indir

📈Rapor

🔸 Rapor: Türkiye Oyun Ekosisteminin Durumu - 2022

Girişimcilik ekosistemine yönelik çalışmalarıyla bilinen startups.watch ve Invest in Türkiye tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Türkiye'de oyun sektörüne yönelik yatırımları, gelişmeleri ve trendleri ele alıyor.

Rapora göre 2000'li yılların başlarında online oyunlarla yeşermeye başlayan Türkiye oyun ekosistemi, 2010'ların başında sosyal oyunlar, 2012'den itibaren ise mobil oyunlarla büyük bir ivme kazandı. Bugün geldiğimiz noktada sektörde 522 aktif oyun girişimi, 10 oyun kuluçka merkezi, 13 hızlandırma programı ve 5 oyun yatırımı fonu bulunuyor.

Türkiye'nin İngiltere'den sonra Avrupa'nın en büyük oyun ekosistemi olduğunu vurgulayan rapor, önümüzdeki yıllarda ülkenin mevcut büyüme hızını aşma potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz 4 yılda 2 unicorn (Peak Games, Dream Games) çıkarmayı başaran Türkiye oyun ekosistemindeki en büyük 5 çıkış şu şekilde sıralanıyor:

Raporda Avrupa'nın en fazla oyun stüdyosu barındıran ilk 5 şehri arasında 2 Türkiye şehri olması da dikkat çekiyor. İstanbul 331 oyun stüdyosuyla ikinci, Ankara ise 108 oyun stüdyosuyla dördüncü sırada yer alıyor.

Rapordaki verilere bakacak olursak Türkiye oyun sektörünün özellikle son yıllarda hızla büyüdüğünü ve bu alana ciddi bir para girişi olduğunu görebiliyoruz. Şu anda Türkiye'deki endüstrinin, üretimi nispeten daha hızlı ve kolay olan hyper-casual türüne odaklandığını söylemek yanlış olmaz.

Her ne kadar finansal açıdan baktığımızda bu alana odaklanmak mantıklı gibi görünse de temennim, sektörün rotayı biraz çevirerek yeni modeller keşfetmesi ve daha farklı türlerde oyunları bizlerle buluşturması.

Sektördeki başarı hikâyeleri, yatırım trendleri, yöneticilerin görüşleri ve çok daha fazlasını içeren raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

🗞️Gündem

🔸 Silent Hill efsanesi geri dönüyor.

Özellikle son yıllarda artan söylentiler ve komplo teorilerinin ardından korku efsanesi Silent Hill, 10 yıl sonra 3 oyun, 1 film ve interaktif bir diziyle hayranlarıyla buluşacak.

Konami'nin gerçekleştirdiği canlı sunumun yıldızı Silent Hill 2 Remake olurken serinin yeni oyunları Silent Hill Townfall ve Silent Hill f de duyuruldu. Oyunların yanı sıra Return to Silent Hill isminde bir film ve Silent Hill Ascension adı verilen interaktif bir seri de Konami'nin planları arasında yer alıyor.

Silent Hill 2 Remake, Blair Witch ve The Medium oyunlarıyla tanınan Polonya merkezli Bloober Team tarafından geliştirilecek. Ekipte besteci Akira Yamoka ve Pyramid Head'in yaratıcısı konsept sanatçısı Masahiro Ito gibi orijinal Silent Hill ekibinden isimler de yer alacak. Unreal Engine 5 ile geliştirilecek olan oyun PC ve PlayStation 5 için çıkış yapacak.


🔸 Steam dolar kurunu güncelledi.

Uzun süredir mağazasındaki oyunlar için 1 Amerikan dolarını 1,8 Türk lirası olarak hesaplayan Steam, kaçınılmaz olanı yaptı ve kuru 10 TL civarına yükseltti.

Türk lirasının dolar karşısında hızla değer kaybetmesinin ardından birçok oyun stüdyosu, özellikle yeni oyunların fiyatını yükseltse de özel bir fiyatlandırma yapmayıp Steam'in önerisini kullanan yayıncıların oyunları, Türkiye'deki oyuncular için makul seviyelerde seyrediyordu.

Artık Steam'de oyunları bulunan geliştiriciler ve yayıncılara tavsiye edilen satış fiyatı olarak 5 dolar için 54 TL, 20 dolar için 190 TL, 60 dolar için 510 TL öneriliyor. Bu da Steam'in 1 doları 10 TL'ye yakın bir seviyede kabul ettiği anlamına geliyor.

Elbette stüdyolar kendi fiyatlarını belirleme özgürlüğüne sahip, ancak doğrudan Steam'in önerilen fiyatını kullananların sayısı da az değil. Güncellemeden sonra ilk olarak Valve oyunlarının fiyatı yükseldi. Bu yılın sonuna kadar birçok oyunun fiyatı, Steam'in öneri seviyesine yükseltilecek gibi görünüyor.


🔸 Age of Empires 25. yaşını kutluyor.

Xbox, efsanevi strateji oyunu serisi Age Of Empires'ın 25. yıl dönümünü özel bir etkinlikle kutladı. Etkinlikte serinin 25 yıllık geçmişi anılırken seriye dair yeni gelişmeler de paylaşıldı.

Age of Mythology: Retold

İlk olarak 2002 yılında oyuncularla buluşan ve büyük beğeni toplayan Age of Mythology'nin remaster sürümü duyuruldu. Geliştirilmiş grafikler, yeni özellikler ve çok daha fazlasını beklememiz gerektiğini söyleyen Microsoft, serinin önceki oyunlarında gördüğümüz 'Definitive Edition' benzeri bir geliştirme yapılacağını söyledi.

Age of Empires Mobile

Hâlihazırda uygulama marketlerinde onlarca beceriksiz kopyası olan Age of Empires nihayet bizzat geliştiricisi tarafından mobile geliyor. Oyunun görsel açıdan etkileyici olacağını söyleyen Microsoft, detayları yakın bir tarihte paylaşacaklarını belirtti.

Age of Empires konsola geliyor

Etkinlikte Age of Empires II: Definitive Edition ve Age of Empires IV oyunlarının konsola geleceği de açıklandı. Age of Empires II 31 Ocak 2023'te, IV ise 2023'ün sonlarına doğru konsola çıkış yapacak. Oyun arayüzü konsolda kolay bir şekilde oynanabilecek şekilde geliştirilecek. İsteyenler konsola klavye ve mouse bağlayarak da oynayabilecek.


🔸 The Witcher Remake'i duyuruldu.

Görmekten sıkılmadıysanız eğer, bir remake haberi daha. CD Projekt Red, Witcher üçlemesinin 2007 yılında çıkan ilk oyunu The Witcher'ın remake sürümünün geliştirildiğini açıkladı.

Şirket, geçtiğimiz haftalarda "Canis Majoris" kod adıyla duyurdukları oyunun The Witcher remake'i olduğu doğruladı. Unreal Engine 5 ile geliştirilecek oyun Polonya merkezli Fool's Theory'ye emanet. CD Projekt Red oyuna kreatif danışmanlık ve kontrol sağlayacak.


🔸 Microsoft Game Pass hedefini tutturamadı, ancak büyüme devam ediyor.

30 Haziran 2022'de sona eren mali yıl için Game Pass'te yüzde 73'lük bir büyüme hedefleyen Microsoft, yüzde 28'lik büyümeyle 2. yıl üst üste hedefi tutturamadı. Şirket geçtiğimiz yıl için de yüzde 48'lik büyüme hedeflemiş ancak Game Pass yüzde 37'lik bir büyüme göstermişti.

Bu veriler Microsoft'un SEC dosyalarında görülebiliyor. Dosyada şirketin oyunlarla ilgili tek performans metriği olarak Game Pass'in büyüme hedefini göstermesi dikkat çekiyor. Yöneticiler bu performans metriklerine göre 'hisse ödülü' kazanıyor.

📌 Phil Spencer: Game Pass bizim için kârlı durumda

Game Pass genelindeki yüzde 28'lik büyüme her ne kadar Microsoft'un istediği seviyede olmasa da PC Game Pass abonelikleri özelinde yüzde 159 oranında bir büyüme görülüyor. Wall Street Journal'ın Tech Live konferansına katılan Xbox patronu Phil Spencer, "PC'de inanılmaz bir büyüme görüyoruz. Konsolda büyümenin yavaşladığını gördüm, çünkü bir noktada konsolda abone olmak isteyen herkese ulaşıyorsunuz." ifadelerini kullanıyor.

Xbox içerik ve hizmet gelirlerinin yaklaşık yüzde 15 civarının Game Pass'ten geldiğini ve hizmetin kendileri için kârlı olduğunu belirten Spencer, bu oranın daha fazla büyüyeceğini düşünmüyor: "Gelecekte gelirimizin yüzde 50-70'inin aboneliklerden geleceğini düşünmüyorum."

Fiyat artış ihtimali hakkında da konuşan Xbox patronu, bunu değerlendirmek zorunda olacaklarını söyledi: "Konsollarda, oyunlarda ve aboneliklerde fiyatları sabit tuttuk. Bunu sonsuza kadar yapabileceğimizi düşünmüyorum. Bir noktada bazı şeyler için fiyatları artırmamız gerektiğini düşünüyorum, ancak tatil dönemine girerken mevcut fiyatları korumanın önemli olduğunu düşündük"


🔸 Video oyunları oynamak çocuklarda daha iyi bilişsel performansla ilişkilendirildi.

Yaklaşık 2000 çocuk üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre günde 3 saat veya daha fazla video oyunu oynayan çocuklar, hiç video oyunu oynamamış çocuklara kıyasla arzu kontrolü ve kısa süreli hafıza içeren bilişsel beceri testlerinde daha iyi performans sergiliyor.

Ayrıca araştırmaya göre, fonksiyonel MRI beyin görüntüleme analizleri, günde 3 saat veya daha fazla video oyunu oynayan çocukların, hiç oynamayanlara göre beynin dikkat ve hafıza ile ilişkili bölgelerinde daha yüksek beyin aktivesi gösterdiğini belirtiyor.

Araştırmacılar bu sonuçların, bilişsel olarak zorlu olabilen video oyunlarını oynarken dürtü kontrolü ve hafıza ile ilgili görevlerin uygulanmasından kaynaklanabileceğini ve bunun ilgili görevlerde daha iyi performansa yol açabileceğini düşünüyor.

Vermont Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma 9 ve 10 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılmış.

⚡SpeedRun

📰 Geçtiğimiz haftanın diğer gündem maddelerine hızlı bir bakış.

  • Steam 30 milyon eş zamanlı kullanıcıya ulaşarak rekor kırdı.
  • EA Sports kadın futboluna 11 milyon dolar yatırım yapacak.
  • Netflix bulut oyunculuğuna odaklanacak yeni bir stüdyo açtı.
  • Yeni nesil Sims oyunu için hazırlıklar başladı.
  • Overwatch 2, 10 günde 25 milyon kullanıcıya ulaştı.
  • YouTube Gaming izlenme sayıları Eylül ayında %42 arttı.
  • Disco Elysium yazarı Robert Kurvitz, ZA/UM'a dava açtı.
  • Bayonetta'nın seslendirme sanatçısı hak ettiğini alamadığı gerekçesiyle Bayonetta 3 için boykot çağrısı yaptı, ortalık karıştı.
  • Callisto Protocol içerdiği şiddet öğeleri nedeniyle Japonya'da satışa çıkmayacak.
💰Loot

Malum, Steam dolar kurunu yükseltti, ancak henüz mağazadaki tüm oyunlar önerilen fiyatlandırmaya geçmiş değil. Dolayısıyla bu geçiş tamamlanmadan, hazır Halloween indirimleri de devam ediyorken Steam'deki mevcut fırsatları kaçırmamak önemli. 1 Kasım tarihi kritik.

🕺 Disco Elysium şu an 15,25 TL. Daha iyi harcayabileceğimiz bir 15,25 TL olduğunu sanmıyorum. Yoğun metinler içerdiğinden dolayı uzak duranlar için Türkçe dil desteği de taze geldi, kaçırmayın. Son gün 7 Kasım.

☠️ Darkest Dungeon şu anda 1 çikolatalı gofret fiyatı (5,85 TL) civarına satılıyor. Peki 1 çikolatalı gofret size en az 50 saatlik bir bir eğlence vadediyor mu? Sanmıyorum. Son gün 1 Kasım.

🃏 Inscryption şu anda 30 TL. 2021'in en iyi oyunlarından biriydi. Özellikle kart oyunu meraklısıysanız mutlaka bakın. Yarın öbür gün fiyatı 10'a katlanır, üzülürsünüz. Son gün 8 Kasım.

⚔️ Bu satırları okuyup da hâlâ Witcher 3 oynamadıysanız 15 TL'ye toplum baskısından kurtulabilir ve üstüne günler, hatta haftalar sürecek uçsuz bucaksız bir maceraya atılabilirsiniz. Son gün 1 Kasım.

🦾 Cyberpunk 2077 Steam'de 124 TL'ye düşmüş. Eh, şu sıralar kütüphaneye ne eklesek kârdır gibi bir durum var. Çok tartışmalı oyun, son zamanlarda toparladığını söylüyorlar. Meraklıları bir baksın. Son gün 1 Kasım.

Ufukta sonbahar ve yılbaşı indirimleri olsa da bu dönemler oyunlar için son makul fiyatlar dönemi olabilir. Benim dikkatimi çekenler bunlar, ancak mutlaka Steam'de ve diğer mağazalarda bir dolaşmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde @kivil'in listesine, ve Orhun'un videosuna da bakabilirsiniz.

İlgili Başlıklar

unicorn

Türkiye

.watch

Invest in Türkiye

amazon

İngiltere

Avrupa

İstanbul

+62 more

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Ludens Yayınını Takip Et

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

0%

;