aposto-logo
TR
TREN

Yevgeni Prigojin ile ilgili hikayeler

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Ecel mi, suikast mi, senaryo mu?

Wagner lideri Prigojin'in bulunduğu bildirilen uçak düştü. Prigojin'in hayatını kaybettiği aktarıldı. Ya komplo teorileri?

29 Ağu 2023

• Kremlin, Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin’in Moskova yakınlarında düşen bir özel jetin yolcu listesinde yer aldığının açıklanmasının ardından kazanın suikast olduğuna yönelik iddiaları reddetti. Rus yetkililer, Prigojin’in düşen jette ölenler arasında bulunduğunun genetik testle doğrulandığını da açıkladı. Ne dedi? Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, uçak düşürme iddialarının "tamamen yalan" olduğunu ifade ederek “Uçaktaki yolcuların trajik ölümü karşısında pek çok s...Devamını Oku

28 Ağu 2023

• Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'in yaşamını yitirdiği uçak kazasında 10 kişinin daha öldüğü bildirildi. Prigojin'in ölümünün Rusya'da şaşkınlıkla karşılanmadığı ifade edilirken Wagner'in devam edip etmeyeceği de merak ediliyor. Bununla birlikte: Rusya'nın Tver bölgesinde düşen uçağın, düşmeden hemen önce gökyüzünde yükselip alçaldığı belirlendi. Editörün önerisi: BBC Türkçe, uçak kazasına ilişkin bilinenleri derledi.

25 Ağu 2023

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, paralı asker ordusu Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'in düzenlediği isyanı bastırmasının ardından gerçekleştirdiği törende Rusya ordusu ve güvenlik güçleri mensuplarını "iç savaşı önledikleri" için tebrik etti. Öte yandan, Prigojin'in içinde olduğu bir jetin Rusya'dan Belarus'a ulaştığı ve Wagner liderinin sürgüne gönderme amaçlı olduğuna inanıldığı belirtildi.

28 Haz 2023

• Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın paralı asker grubu Wagner’in Kremlin'e yönelik başarısızlıkla sonuçlanan isyanının üzerine "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarattığı canavar Wagner şimdi onu ısırıyor ve yaratıcısına karşı hareket ediyor" ifadelerini kullandı. Bununla birlikte: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise isyanın, Moskova'nın Ukrayna'ya savaş açarak stratejik bir hata yaptığını...Devamını Oku

27 Haz 2023