aposto-logo
TR
TREN

• Rakı balık Ayvalık

Rakı ve deniz sadece Ege’ye has değil belki ama neredeyse tüm kıyıyla eşleşmiş bir ünü olduğu yadsınamaz. 

Ayvalık’ta gece olunca hazırlanır zeytinyağlılar ve bürünür sofra yemyeşil bir tarlaya. Minik balık papalinanın dışında envai çeşit deniz ürünü yerini alır podyumda ve yerel halkın övündüğü kadar lezizdir sofralar eşlikçisi bir dubleyle birlikte. 

mariakraynova-food-123rf

Papalina: Bir diğer adı çaça balığı olan bu balık, Avrupa sularında yetişse de Ayvalık'ın yerlisi kabul edilir. Temizlenmeden öööyle denizden çıktığı gibi kızartılıp bir patates kızartması havasında konar masaya, ööyylece at ağzınıza diye. 

Ona has olanı geride bırakıp masaya dön tekrar. Elbette tüm Ege burada. Ahtapot salatasından, kalamara, karidese, deniz börülcesinden enginara, radikadan kabak çiçeğine, lorlu acı biberden deniz fasulyesine, Girit biberinden Girit ezmesine, favadan semizotuna bu masa boş kalmaz...

Cunda ya da Ayvalık fark etmez sahilde bir restoranda yediğin akşam yemeği, denizin geniz yakan kokusuyla dans eder her zaman. Kaldığın yere dönmeden evvel barlar sokağına uğrayıp veda dansını etmeyi unutma. Denizin yanı başında içe kapalı bu taş sokaklar Ayvalık’ın gençlere özgü mekanları arasında. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

radika

Ayvalık

Papalina

Cunda

NEREDE YAYIMLANDI?

LineLine

BÜLTEN SAYISI

Dünya hattı! Ayvalık

Duygu ortaklığında dışavurum: Keşif çabası

25 Nis 2021

123rf

YAZARLAR

Line

Bir bölgeye ait olmak ve ondan ilham almak, onun sahipleriyle aynı havayı soluyarak ortaklıkların ve farklılıkların getirdiklerine “merhaba” demek istersen, Line her hafta bir kenti, bir köyü, bir dünyayı dolaşıyor!

İLGİLİ OKUMALAR

;