aposto-logo
TR
TREN

Günün Wordle’ını buldunuz mu?

Yaşasın kelimeler, yaşasın Wordle.

Facebook Messenger’da eski oda arkadaşlarım ve sevgilileri ( neden bilmiyorum) ile bir grubumuz var. Plan, program, geyik yapmak için kullandığımız bu grup, her gün Wordle sonuçlarımızı yolladığımız bir ortama döndü. Dalga geçmiyorum, saat 00:00’ı gösterdiğinde Wordle’a girip kelimeyi bulmaya çalışıyorum. Bu oyun, yeni eğlencelerimden biri. 

Nedir bu Wordle?

Şubat ayından beri birçok insanın hayatına giren bir kelime oyunu. Amacı günün 5 harflik kelimesini bulmak. Bunun için 6 hakkınız oluyor; tahmin ettiğiniz kelimeler ile ipuçları alıyor ve bulmacayı çözmeye yaklaşıyorsunuz. Yeşil renkli harfler harfin doğru yerde olduğunu, sarı renkliler ise harfin doğru olduğunu ama yanlış yerde olduğunu gösteriyor. 

Bu oyun üzerinden felsefe yapmam gerekirse ( kesinlikle gerekmiyor ama burası 20’lik); kimi zaman aklınızda bir kelime belirledikten sonra o kalıbın dışına çıkmak çok zor oluyor. Bazen bile bile kendinizi başka harf kombinasyonlarının imkansız olduğuna inandırıyorsunuz. İnsan beyni tuhaf bir yer, farklı sonuçlara, seçeneklere ve olasılıklara açık olmak lazım. Yoksa oyunu kaybediyorsunuz

Neyse, Wordle’ın daha can alıcı noktası ise New York Times’ın bu oyunu en az 1 milyon dolara satın alması ( yedi haneli bir fiyat, ama tam ne kadar olduğunu bilmiyoruz). Ayrıntılar için n okuyoruz bültenine göz atabilirsiniz. Düşünsenize bir oyun yapıyorsunuz, hem de Wordle kadar basit web tabanlı bir oyun, sonra NYTimes gelip yüksek fiyatlara alıyor. Teknoloji ve Web dünyasını beynim gerçekten almıyor. 

NYTimes’ın oyunu alması aslında çok mantıklı. Kelime oyunlarından oluşan bir koleksiyonları var; New York Times Crossword ve Spelling Bee bunlara iki örnek. Sabah 40-dakikalık metro yolculuklarımda günlük bulmacaları yapıyorum. 'Keşke yanımda çengel bulmaca kitapçığımı getirseydim’ desem de, işimi görüyor. 

Bu oyun bence bizim jenerasyonumuzu da çok kilit birkaç özellik ile büyülemiş durumda. İlk olarak hızlı bir oyun, 5-10 dakika içinde bitirebiliyorsunuz. Sosyal bir oyun, her gün internet üzerinden Wordle ile ilgili Tweetler görebilir ya da benim gibi arkadaş grubunuzun odak noktası haline getirebilirsiniz. Son olarak, tam oyun gibi bir oyun değil. Buna herkes katılır mı bilmiyorum ama bazı oyunlar vardır, boş boş zaman harcıyormuş gibi hissettirmez. Sonuçta kelime oyunu! Beynimizi kullanıyoruz. Sims oynarcasına 7 saat ev döşeyip, aile kurmuyoruz burada. Durmadan üretken olma ihtiyacımızı tatmin ediyor bence. Katılıyor musunuz? 

Wordle İngilizce için buraya, Türkçe için buraya tıklayabilirsiniz. 

İyi eğlenceler :) 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kelime oyunu

bulmaca

kelime oyunu

Facebook

Wordle

New York Times

NYTimes

NEREDE YAYIMLANDI?

20'lik20'lik

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

Wordle'lı Bülten

Escobar, Wordle ve patlatılan kalp şeklinde balonlar

17 Şub 2022

yasmin güleç

YAZARLAR

Yasmin Güleç

Anthony Bourdain'in #1 numaralı hayranı olmak dışında zamanımı genelde yazarak, yürüyerek, kahve içerek ve derin politik tartışmalara girerek harcıyorum.

20'lik

20’lik, kafada oluşan saçma soruların, açılmayı bekleyen ve bazen suratımıza çarpılan kapıların, gündem ile üzerimize çökebilecek fenalığın paylaşıldığı bir bülten.

İLGİLİ OKUMALAR

;