aposto-logo
TR
TREN

16 Haziran - The Irish Spirit - Duende
The Irish Spirit ile birlikte

İrlanda müzik sahnesine The Irish Spirit’le yakın bakış Özgürlüğe, yaşamdan zevk almaya ve içtenliğe önem veren İrlanda kültürünün tınılarına sahip, Kuzey Avrupa’dan yükselen müzik sahnesine kulak veriyor, İrlanda ruhunu dünyanın her noktasına taşıyan müzik gruplarını The Irish Spirit ’le yakından tanıyoruz. Windmill Lane Studios: Avrupa müzik sahnesinin önemli noktalarından biri olan Dublin, eşsiz sesleri dünyaya taşıyan Windmill Lane Studios’a ev sahipliği yapıyor. 1978’de açılan, duvarları graffitilerle süslü kayıt stüdyosu, geleneksel İrlanda müziği üreten sanatçıların çıkış noktasıyken stüdyoyu dünyanın önemli müzik duraklarından biri hâline getiren isim U2 ve Van Morrison oluyor. Zamanla olanaklar yetersiz kalınca, stüdyo Ringsend Road üzerindeki eski bir elektrik santralinden dönüştürülen çok daha geniş yeni adresine taşınıyor ve müzik tarihine adını yazdıran duvarlarına günümüze kadar The Rolling Stones , AC/DC , Lady Gaga , David Bowie gibi nice önemli sesler çarpıyor. Müzik sahnesinin İrlanda ruhu serpiştirilmiş isimleri İrlandalı müzik grupları denince hiç kuşkusuz akla The Cranberries ve dünyayı kasıp kavuran parçası Zombie geliyor. 1989’da kurulan rock grubu, her nesilden insanı etkilerken 90’ların alternatif rock sahnesinin en tanınan isimlerinden biri hâline geliyor. Windmill Lane Studios’un seyrini değiştiren U2 ise akla ilk gelen isim. 150 milyondan fazla albümle dünyanın en çok satan gruplarından biri olan, 22 Grammy ödüllü U2, elde ettiği başarıların yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesine verdiği destekle de gönüllere dokunuyor. Elektronik müzik sahnesindeyse electronica’nın tatlı ismi, kısa bir süre önce İstanbul’u ziyaret eden, Róisín Murphy ve çağdaş elektronik müziğin en yaratıcı ve etkileyici figürlerinden İrlanda doğumlu Aphex Twin yer alıyor. Günümüz İrlanda popüler müziğinin en heyecan verici ismi; Take me to church şarkısıyla herkesi kendine hayran bırakan Hozier desek abartmış olmayız. Şimdi ise sırada The Irish Spirit önerisiyle, dünyanın en kaliteli viskisiyle beraber bu değerli isimlerin diskografilerine uzanan bir keşif yolculuğu var. İrlanda ruhunu yakından takip etmek için The Irish Spiri t 'in Instagram sayfasına uğrayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Taner Turna, Duende'nin müzik festivalleri serisinin yeni sayısında "Müziğe çıkan sokaklar nerede?" sorusunu sordu ve kentlerin festival kültürüyle olan ilişkisini ele aldı

Emre Eminoğlu, sinema sayımızda Wes Anderson sinemasını ve yükselişte yönetmen Léa Mysius'u odağına aldı.

• Danny Hajjar, Arapça müziğin küresel bir üne kavuşan güncel çıkışının detaylarını yazdı: Arabic Music Is on the Brink of a Global Breakthrough

• The Guardian'dan Daniel Dylan Wray, İngiltere'de müzik festivallerindeki gündelik yaşam yakın konfor arayışının ardındaki nedenleri ve bunun festivallerin müzik programlarına olan etkilerini kaleme aldı: Festivals now feel like a cross between a spa and a gastropub – what about the music?

• Sigur Rós, 2013 çıkışlı Kveikur albümünden tam 10 yıl sonra yeni bir stüdyo albümü yayımladı. Átta'yı buradan dinleyebilirisin. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Taner Turna

Duende

Emre Eminoğlu

Wes Anderson

Léa Mysius

Danny Hajjar

Arapça

The Guardian

Daniel Dylan Wray

İngiltere

Sigur Rós

Kveikur

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

🛹 Tash Sultana'yla hoşbeş, bir ABBA müzikali Mamma Mia!

Tash Sultana'yla İstanbul konseri öncesi bir hoşbeş, bir ABBA müzikali Mamma Mia! ve King Krule'un son albümü Space Heavy.

16 Haz 2023

The Irish Spirit ile birlikte
Fotoğraf: Ian Laidlaw / NME

YAZARLAR

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;