aposto-logo
TR
TREN

2 Ağustos - Schneider Electric
Schneider Electric ile birlikte

Schneider Electric : Limit aşımına dur deyin, dünyanın geleceği için bir tohum da siz ekin Bugün Dünya Limit Aşımı Günü . Dünyamızın bir yılda ürettiği kaynakları bugün itibarıyla tükettik. Ne yazık ki yıl sonuna dek geleceğimizin kaynaklarından harcıyoruz. Türkiye için bu tarih 22 Haziran , yani dünya genelinden önce yıllık kaynaklarımızı bitirdik. İnsanlık, doğal kaynakları var olandan neredeyse iki katı daha fazla harcarken küresel iklim değişimine bağlı ekonomik ve sosyal etkiler de her geçen gün şiddetleniyor. Bu süreci tersine çevirmek ve herkes için, her yerde parlak bir gelecek yaratmak üzere çalışan Schneider Electric , Türkiye’deki girişimlerine Tohum Hareketi ile bir yenisini ekledi. Hem çevreye olan etkimiz hakkında farkındalığı artırmak hem de sürdürülebilir dönüşüm için toplumsal bir eylem başlatmak üzere Tohum Hareketi’yle Türkiye’ye yaklaşık 125 bin ağaç kazandıran Schneider Electric, sizi de çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik için başlatılan bu eylemin bir parçası olmaya ve tohum toplarının doğayla buluşmasına aracılık etmeye çağırıyor. Nasıl? Sürdürülebilirlikte küresel bir etki lideri olan Schneider Electric , 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlattığı tohum topu projesiyle ormanlaştırma çalışmalarını destekliyor. ecording iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında ücretsiz olarak, her kayıt yaptıran kişi için bir tohum topu Muğla’da doğayla buluşturuluyor. ecoDrone’lar aracılığıyla gerçekleştirilen bu çalışmada tohum topları, kırsal bölgelerde yaşayan ve iklim krizi nedeniyle sosyal ve ekonomik zorluklar yaşayan kadınlar tarafından hazırlanıyor. Böylece sürdürülebilir bir gelir kaynağı yaratılıyor. Dahası: Küresel liderler iklimsel eylemlerin herkes tarafından benimsenmesi gerekliliğini vurguluyor. Schneider Electric’in Tohum Hareketi, haziran ayında gerçekleşen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 8. Küresel Enerji Verimliliği Konferansı ’nda dünya liderlerinin bir araya gelerek hazırladığı 10 Temel Aksiyon önerisine de hizmet ediyor. Schneider Electric ’in destekçileri arasında yer aldığı 8. IEA Küresel Enerji Verimliliği Konferansı, hızla artan enerji talebini karşılamak için 2030’a dek enerji verimliliği yatırımlarının üç katına çıkarılması gerektiğini vurguluyor. Bu 1,8 trilyon dolar yatırım anlamına geliyor ve karşılığında 12 milyon yeni istihdam fırsatı yaratma ve 800 milyon kişinin elektriğe erişimini sağlama imkânını da beraberinde getiriyor.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

• Muğla'nın İkizköy Mahallesi'ne bağlı Akbelen mevkinde maden için istimlak edilen alandaki ormanda bir haftadır süren ağaç kesimi ve bu kesime karşı vatandaşların protestosu 9. gününde de sürdü.

  • Ne oldu? Gazeteci Hakan Tosun, valiliğin 30 Temmuz’daki açıklamasına rağmen jandarmanın yeniden kesim için bir alanı kapattığını ve ardından kesimin başladığını söyledi.

Getty Images

  • Bununla birlikte: Muğla'da Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür madeninde çalışan işçiler adına Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası ortak açıklama yaptı. Açıklamada Halkımıza seslenmek istiyoruz. Bizler işini kaybetmek istemeyen bu yörenin insanlarıyız. Madenler de bizim, ormanlar da bizim” ifadelerine yer verildi.
  • “Gezi” benzetmesi: MHP lideri Devlet Bahçeli, Akbelen Ormanı'ndaki protestoya ilişkin “Nasıl ki Gezi Parkı’nda konu ağaç değilse, Akbelen’de de ağaç olmadığı kesindir. Muhalefet partileri sandıkta alamadıkları sonucu sokakları karıştırarak, toplumsal olayları kaşıyarak, bir çatışma iklimi kurgulayarak kestirme yollardan almak istemekte, bu nedenle de provokasyon kuyruğuna girmekte bir sakınca görmemektedir” dedi.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

protesto

Muğla

Akbelen

Türkiye Enerji, Su ve

İşçileri Sendikası

Türkiye Maden İşçileri Sendikası

Devlet Bahçeli

Akbelen Ormanı

Gezi Parkı

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ “Yaşamak ve Yaşatmak”

Günaydın. Sağlık çalışanları 5 temel taleplerini ileterek iş bıraktı. İzmir'deki İsveç Konsolosluğu'nda silahlı saldırı düzenlendi. Endonezya, Türkiye'den 300 milyon dolar değerinde insansız hava aracı satın aldı.

02 Ağu 2023

Reuters

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;