Atomic Wallet'a saldırı: En az 35 milyon dolar çalındı

Kaybın gerçek miktarının 50 milyon doları aşabileceği tahmin ediliyor

Merkeziyetsiz varlık cüzdanı Atomic Wallet'a düzenlenen saldırı sonucunda kullanıcılardan en az 35 milyon dolar değerinde kripto varlık çalındığı bildirildi. Atomic Wallet, cumartesi günü yaptığı açıklamada saldırıyı kabul ederek güvenlik açığını araştırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını belirtirken, saldırıda meydana gelen en büyük beş kaybın 17 milyon dolara tekabül ettiği bildirildi.

Geniş açı: Çalınan kripto fonlarının izini sürmesi ve saldırıya uğrayan projelere yardım etmesiyle tanınan ZachXBT isimli Twitter hesabı tarafından Atomic Wallet saldırısı üzerine yürütülen bağımsız bir soruşturmaya göre, saldırının en büyük kurbanının Tether'de 7,95 milyon dolar kaybettiği tespit edildi. ZachXBT, "Ne yazık ki giderek daha fazla kurban bulmaya devam ediyoruz," diyerek kaybın tam boyutunun 50 milyon doları aşabileceğini düşündüğünü belirtti.

  • Cointelegraph'a konuşan Türkiye'den Emre isimli bir siber güvenlik uzmanı da saldırıda hata ödül programlarından elde ettiği yaklaşık 1 milyon dolar değerindeki kripto varlığını kaybettiğini bildirdi. Çalınan token'ları arasında Bitcoin, Dogecoin, Litecoin, Ether, USDT, USD Coin, BNB ve Polygon bulunun ve bu fonlarla Türkiye'de bir siber güvenlik firması kurmayı planlayan Emre, olayı araştırdıklarını söylemelerine rağmen Atomic Wallet'ın elinde herhangi somut bir şey olmadığını da sözlerine ekliyor.
  • Konuyla ilgili olarak Atomic Wallet'tan şimdilik çok az bilgi geldi. Şu ana kadar destek ekibinin mağdur adreslerini topladığını belirten Atomic Wallet, çalınan fonların izini sürmek ve bloke etmek için de büyük borsalar ve blokzinciri analiz şirketleriyle de iletişime geçildiğini bildirdi. Bunu takip eden bir açıklamada ise Atomic Wallet, saldırının, aylık aktif kullanıcılarının %1'inden daha azını etkilediğini aktardı.

Sonuç: CoinGecko verilerine göre, Atomic Wallet'ın ERC-20 token'ı AWC, birkaç gün önce 24 saat içinde %13'ün üzerinde bir düşüşle 0,22 dolara geriledi. Bu, AWC için tüm zamanların en yüksek seciyesi olan Mayıs 2021'de belirlenen 7,26 dolara kıyasla %96'dan büyük bir düşüşü temsil ediyor.

Bununla birlikte: Dünya çapında 5 milyon kullanıcısı olan, velayetsiz/merkeziyetsiz bir cüzdan olarak öne çıkan Atomic Wallet'ın Hizmet Şartları, tüm benzer cüzdanlarda olduğu gibi kullanıcıların uğradığı zararlar için herhangi bir sorumluluk kabul etmez; başka bir deyişle, cüzdanda saklanan varlıkların tüm sorumluluğu, mal sahibine aittir. 

  • Bununla birlikte, kullanıcıların şifrelenmiş ve insanların cihazlarında saklanan özel anahtarları gibi hassas bilgilere erişmemesini gerekçe gösteren Atomic Wallet, ürününün kısmen güvenli olduğunu iddia ediyor; ancak bir denetim firması olan Least Authority, Şubat 2021'de Atomic Wallet'ın "kullanıcı varlıklarını ve özel verileri korumada yeterince güvenli olmadığını" belirterek uyarıda bulunmuştu.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kripto

güven

blokzinciri

Atomic Wallet

Twitter

Tether

Cointelegraph

Bitcoin

Dogecoin

Litecoin

Ether

USD Coin

Polygon

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

⚖️ Hukukta yapay zekâ, atomik saldırı

Atomic Wallet'a saldırı. Sony CEO'sundan bulut oyun açıklamaları. Bir avukatın dava araştırması için ChatGPT'yi kullanmasını takiben yaşananlar.

06 Haz 2023

Independent Türkçe/Midjourney

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

İLGİLİ OKUMALAR

;